Yumuşak Eller İçin En İyi Doğal Nemlendiriciler ve El Kremleri

Kendimizi ve sevdiklerimizi olduğu kadar hiç tanımadığınız kişileri de koruyabilmek, yaşadığımız pandemi nin yayılmasını önleyebilmek için hepimiz hijyeni maksimum özen gösteriyoruz. Sürekli el yıkıyoruz. Dezenfektanlar kullanıyoruz ya da yaşadığımız mekanda hijyeni sağlayabilmek için deterjanlarla normalin çok daha üstünde içli dışlıyız. Buna bağlı olarak da pek çok kişide ellerde kuruluk, kaşıntı ve kızarıklık gibi tahrişe bağlı yakınmalar. Yani el egzaması artış gösterdi. Hem hastalarımdan hem de sosyal medyada takipçilerinden bu yönde çok soru gelince bende ellerdeki bu yakınmaların tedavisi ve önlenmesi için neler yapılabilir? Bir genel bilgilendirme yapmak istedim.

1 Deterjanlarda Çıplak Elle Temas Etmemek

Deterjanlarda bulunan yüzey aktif kimyasallar derinizin üstündeki koruyucu yağ tabakasını parçalar ve egzamaya neden olur. Özellikle çoğu kişinin evde olduğu şu günlerde mutlaka mutfak tezgahının üstünde bardaklar, tabaklar her zamankinden çabuk birikiyordur şu 2 bardağı hemen yıkayıp kaldırayım diye düşünüp eldiven takmadan bulaşığa girişebiliyoruz ya da her giriş çıkış sonrası yerlere paspas yapmak istediğimizde yine çabucak halletmek adına eldiven takmaya biliyoruz.

Ancak temas kısa süreli de olsa koruyucu eldivenleri mutlaka girmeliyiz. Hatta bu eldivenler de uzun vadede egzama yapabileceği için altına eğer işimiz uzun sürecekse ince pamuk eldiven giyilmeli.

2 Yıkama Sırasında Tahrişine Önüne Nasıl Geçebiliriz?

Su ve sabunla yıkamak ve dezenfektanlar derimizin yüzeyinde ki doğal koruyucu bariyer görevi gören yağları çekip alıyor. Bunun sonucu olarak cidde kuruma, kızarma ve kaşıntı baş gösteriyor. Tekrar tekrar yıkamalarda da problem ilerliyor. Tek başına duru su ile yıkamanın bile kurutucu etkisi var, ancak sabunlar bazı özellikleri nedeniyle bu kurutucu etkiyi artırıyorlar.

Yumuşak Eller İçin En İyi Doğal Nemlendiriciler ve El KremleriNedir bu özellikler?

Cildin ph ile uyumsuzluk, suf gibi yüzey aktif maddeler yani sülfattan var, kimyasal koruyucular, hoş koku verici maddeler, hatta bazen antibakteriyel kimyasallar. Öncelikle şunu vurgulamak istiyorum, burada bir virüs paniği ile karşı karşıyayız. Karşımızda bir bakteri değil, virüs var. Dolayısıyla antibakteriyel sabunların standart sabunlara burada bir üstünlüğü yok. Üstünlüğü olmadığı gibi içerikleri bozan, karbon gibi kimyasallar el egzamasına neden olabilir.

Diğer kimyasallara gelince. Doğal, zeytinyağlı sabunlar geleneksel tekniklerle üretildiği zaman toksik maddeler içermez. Yani hem toprağa ve suya hem de cildinize saygılı. Bir dezavantajları doğal bitkisel yağlarla üretilen sabunların yağının cilt için bir miktar alkolik alması ve böylece cilt bariyerine olumsuz etkisi. Bunu engelleyebilecek bir özellikleri gliserin içermeleri, geleneksel yöntemle üretim aşamasında sabunlaşma reaksiyonu sırasında gliserin ortaya çıkar. Cildi nemlendirme özelliğine sahip sentetik sabunların üretimi sırasında açığa çıkıyor ama başka yerlerde kullanılabilecek, hatta belki ticari olarak değerlendirilmek üzere ortamdan uzaklaştırılıyor. Öte yandan sentetik sabunlar arasında cilde nazik olan özellikle krem formunda olup tahrişi azaltan PH dengesi ayarlanmış, dışarıdan gliserin eklenmişse bunlar da iyi.

Burada her içerik herkese iyi ya da herkese kötü gelecek diye bir şey yok. Kullandığınız sabun doğal da olsa sentetik de olsa iyi gelmiyorsa üretim yöntemi ya da saydığım gibi içeriği farklı bir sabuna geçmeyi denemek doğru olacak. El yıkamada bir başka önemli nokta da ellerin yıkandıktan sonra güzelce tam olarak kurutulması. Çünkü ıslak kalan eller kururken nem buharlaşıyor ve deriyi kurutuyor.

3 Elleri Korunmakta Üçüncü Adım Nemlendiriciler

Nemlendiriciler elin kurumasını önler günde 2-3 kez ya da daha ideali her el yıkadıktan sonra kullanılabilir. Evet sürekli nemlendirici sürmek zor bir iş, günlük uğraşımız devam etmemize engel olabilir ama şu unutulmamalı eğer kurulmazsa yani koruyucu yağ tabakası üzerinde kalırsa dışarıdan gelen tahriş edici saldırıya daha güzel direnir.

Nemlendiricinin başlıca vazifesi egzamanın alevlenmesin önüne geçmek. Alevlenmeyi baskılamak için kortizonlu kremler kullanıyoruz. Nemlendiriciler ise bu ilaçlara ihtiyacı azaltır. Hatta ortadan kaldırır. Kortizonlu kremler deyince burada bir parantez açmak istiyorum. Bunlardan kısa süreli olarak hekim kontrolünde faydalanılır, ama koruyucu önlemler hayata geçirilmediği sürece bu durum sürekli olarak tekrarlayacak ve kortizonlu kremlerin tekrar tekrar kullanılmak zorunda kalınması gündeme gelebilecek.

Bu istediğimiz bir şey değil, çünkü kortizonlu kremlerin uzun süreli ve hekim kontrolü dışında kullanımında bu kremlerin deri inceltmesi damarları belirginleştirme si ve sistemik yan etkileri söz konusu. Nemlendiricilerin düzenli kullanımı egzamanın tekrar ortaya çıkmasını önler. Kortizonlu kreme ihtiyaç çok azalır diye parantezi burada kapatıyorum.

Nemlendiriciler ile ilgili verebileceğim pratik öneriler neler?

Nemlendiriciler içerdikleri yağ ve su oranına göre losyon krem ya da merhem şeklinde olurlar. Yağ oranı en az olan losyonlar en çok olan merhemler yağ oranı ne kadar fazlaysa nemlendirici etki de o kadar güçlü ve uzun süreli olur. Eğer kuruluk hafifse losyon ya da krem kuruluk ve kaşıntı şiddetli ise merhem daha iyi seçim olur.

Kremler sürüldüğünde etrafa merhemlerden daha az bulaşır ama daha sık tekrarlamaları gerekir, öte taraftan merhem deri kullanımında kalın oldukları için bir o kadar zor bu nedenle pratik olan geceleri daha yağlı bir ürün gündüzleri de daha az yağlı krem ya da losyon gibi bir ürün tercih etmek olur.

Nemlendiriciden maksimum fayda görebilmek için elleri yıkadıktan hemen sonra mümkün olan en kısa sürede sürülmeli. Hekiminiz tarafından kortizonlu bir krem önerilmişse önce nemlendirici sürülmeli. 15 Dakika bekleyip emilmesi sağlandıktan sonra kortizonlu krem geçilmeli. Bazı kremler de parfüm gibi kimyasallar, paraben gibi koruyucu maddeler ve petro kimyasallar bulunabilir. Bunlar da bazı hassas ciltlerde yankıyı artırabilir, bu nedenle eğer mümkünse alovera gibi doğal sabit yağlar içeren ürünler tercih edilebilir.

Sonuç olarak tüm bu anlattıklarımı özetlersek düzenli el yıkamanın enfeksiyonların bulaşmasını ve yayılmasını önleyeceğini biliyoruz, antibakteriyel sabunların pandemi önlemede ek bir faydası yok, aksine elleri daha fazla kuruttuğu için zararlı. Her el yıkama sonrasında nemlendirici kullanımını öneriyoruz nemlendiriciler etrafa bulaştığı için kullanmak zor geliyorsa gün içinde losyon ya da krem yatarken merhem şeklinde olanları kullanabiliriz..

Hem tedavide hem önlemede yapılabilecekler birbiriyle iç içe geçmiş durumda, korumak için yaptıklarımızı tedavide destekliyor.

Eğer egzama yada elimdeki tahriş geçti deyip önleyici unsurları ihmal edersek, en başa geri dönme riskimiz var. Hepimizin el hijyenine çok özen gösterdiği bir dönemde bu bilgilerin size ve sevdiklerinize faydalı olmasını diliyorum.

Yorum Yaz

35 − = 31