Yenidoğan Bebeğin Ateşi Yükseldiğinde Ne Yapılmalıdır ?

Yeni doğan bebekler de ateş yüksekliği bir enfeksiyon göstergesi olmayabilir. Bu bir en önemli bir noktadır yeniden bir bebek evde ise yani mikrop kaptıysa bile ateş seyredebilir. Enfeksiyonu buradaki kriter biz de o yüzden yeni doğanlarda ateş değil ateş yeni doğan bebeklerde yükseliyorsa enfeksiyondan çok korktuğumuz bebeklerin aşırı sıcak ortamda kalmasına bağlı su kayıplarının oluşturduğu dedi. Tas yon ateşleri o yüzden ateş olan bir bebekte enfeksiyon araştırır. Yeni doğan bir bebekti ama buradaki bir başka araştırmamız gereken şey de bu bebeğin beslenmesi yeterlimi sıvı alıp almadığı kontrol edilmesidir.

Yenidoğan Bebeğin Ateşi Yükseldiğinde Ne Yapılmalıdır ? Yeterli sıvı alamıyorsa yeterli ölçüde beslenemeyen bir bebeğin ateşi yükselir. Yenidoğan da ateş daha çok bu problemlerden dolayı da yeni doğandaki enfeksiyonun göstergesi. Aslında ateşim daha düşük olmasıdır. Düşük seyretmesi hipotermi dediğimiz yani daha düşük düzeylerde ısısının vücut ısısını olmasıdır ve beslenmesinin bozulmasıdır. Enfeksiyon kriterimiz bizim yeni doğanlarda.

Bir bebek anne sütüyle beslenmek için özellikle doğumdan sonra mutlaka ve mutlaka uğraşılır. Emzirmeye çalışılır ama buna rağmen anneye ait nedenlerle bebeğe ait nedenler ve bazen anne sütü yetersizliği olabilir.

Bunu da fark ettiğimiz zaman bebeklere formüla mama dediğimiz hazır mamalar verilebilir. Bunun bu kadar annelerin korkmasını gerektirecek kadar büyük bir problem değildir.

Memeye annenin memesine ilave mama verilmesi ama buradaki bizim en çok korktuğumuz annelerin korktum ama verilmesi ama bizim korktuğumuz mamadan çok bu bebeklere mamaların biberonla verilmesidir.

Eğer bebeğin beslenmediğini düşünüyorsak işte bir takım bunu anlama yöntemlerimiz var. O zaman bu formül mamalar kaşıkla kadehle ya da sonda ile bebeklere gayet rahat verilebilir.

Bu geçici bir dönemdir.

İlk hafta içinde bazen ihtiyaç olabilir olduğu zaman da bununla desteklenebilir bebekler ama önceliğimiz her zaman önceliğimiz anne sütüdür.

Yeni doğan Sarılığı Kalıcı Sorunlar Bırakır Mı ?

Yeni doğan dönemindeki sarılık eğer uygun tedavi aldıysa herhangi bir problem bırakmaz ama eğer geç getirildiyse yetersiz bir şekilde tedavi edildiyse o zaman evet bırakabiliyor. Kendiniz bir tablo ortaya çıkıyor. Özellikle de burada etkilenen işitme siniri bebeklerin işletmeler ile ilgili ciddi problemler olabiliyor. O yüzden fototerapi aldığımız kan değiştirdiğimiz tüm bebeklerde ayrıntılı işitme taramalarını yapıyoruz.

Yenidoğan Bebeğin Ateşi Yükseldiğinde Ne Yapılmalıdır ?Bu bebeklerde el ve ayak kontrolü gibi motor kontrolleri bozan kalıcı hasarlar olabiliyor. Bunlarda beyin hasarı çok zekayı etkilemese bile akademik başarısını işitmediği için bir miktar etkilediği için beyni etkilediği için akademik başarıyla ilgili problemler hayat boyu yaşanabiliyor. O yüzden yeniden hastalıklarını tedavi eden erken yararlanması çok önemli. Ilk bir hafta içinde o yüzden takipleri.

Önemli önem veriyoruz ve yakından takip ediyoruz.

Yorum Yaz

28 − = 23