Yaz Tatilinde Çocuğunuzla Birlikte Yapabileceğiniz 5 Etkinlik

Yaz Tatilinde Çocuğunuzla Birlikte Yapabileceğiniz 5 EtkinlikÇocuklarımızla etkinlikler yaparken unutmamamız gereken tek nokta şudur; biz onların öğretmeni değil, anne ve babasıyız. O yüzden yaptığımız her şey öğrenme odaklı değil, öncelikle eğlenme odaklı olmalıdır. Zaten eğlencenin olduğu her yerde etkili öğrenme de söz konusudur.

YAZ TATILINDE NELER YAPABILIR?

1 Her gün mutlaka serbest oyun; Biz anne-babalar çocuklarımızı sürekli oyalama derdindeyiz ve bunun da aktivite yaparak olması gerektiğini düşünüyoruz. Tabii ki de çocuklarımıza farklı deneyimler kazandırmak için bunları yaptırmalıyız. Şu bir gerçek ki çocukların sıkılmaya da ihtiyaçları vardır. Sıkılıp kendilerini oylayacak bir şeyler bulmak onların yaratıcılığını geliştirir. Öncelikle her gün, kendilerine ait bir serbest zamanları olmalıdır. Çocuk bu sürede kendisini dinler, gününü planlar ve neler yapmak istediğini veya istemediğini düşünür. Bu davranış öz denetim için oldukça faydalıdır. Bir insanın kendisini tanıması, kendisini düzenlemesi işte bu yaşlardan başlar. Öz denetim de sonrasında özgüveni getirir.

2 Su ve kumla yapılan deneyler;
eğer ki deniz kenarına gidecekseniz şanslısınız. Çünkü çocuklar için kum ve su ile yapılan bütün etkinlikler onun matematik becerilerini geliştirir. Kum tanelerinin ellerinden kayması, suyun akışkan yapısı, kaptan kaba boşaltma, ıslak-kuru, büyük-küçük, önce-sonra gibi kavramları deneyimlerler. Suyun kaldırma kuvveti, sıcak-soğuk, buzun erimesi gibi durumları yaşayarak öğrenirler. Böyle ortamlar yarattığınızda çocuğunuza düşünmesi için sorular sorabilirsiniz. Sence bu kırmızı kabı kaç kere doldurup boşaltırsak mavi kova dolar? gibi sorular sorup verdikleri cevapları deneyebilirsiniz. Eğer ki deniz kenarına gitmiyorsanız eve edineceğiniz küçük bir havuz da sizin işinize yarayacaktır. Havuz koyacak yerimiz yoksa bir kaba su doldurarak yine eğlenceli bir etkinlik çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda suyun rahatlatıcı etkisini de unutmamak gerekir.

3 Yapraklarla veya rulolar ile yaratıcı sanat etkinliği: Yaz mevsiminde yemyeşil yaprakları değerlendirme vakti. Birlikte toplayacağınız farklı şekillerdeki yapraklarla yaratıcı sanat etkinliği yapabilirsiniz. Öncelikle yaprakları inceleyin ve sohbet edebilirsiniz. Sonra yaprakları özelliklerine göre gruplayabilir (2 yapraklı ,3 yapraklı vb. şekilde ), yaprakları sayabilir, yapraklarla toplama ve çıkarma işlemleri yapabilirsiniz. Ardından yapraklarla yaratıcı sanat etkinliği yapmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Evde kullandığınız kağıt peçeteleri, kalın-ince şeklinde, yuvarlaklar olacak şekilde kesebilirsiniz. Daha sonra bu yuvarlakları kalın-ince şeklinde gruplayabilir, sayma çalışmaları yapabilir ve boyayabilirsiniz. Boyadığınız yuvarlakları kağıtlara yapıştırarak yaratıcı resim çalışması yapabilirsiniz.

4 Mutfak işleri: Mutfak, çocukların bilim ve matematik öğreneceğini mükemmel bir alandır. Mutfakta tencereleri büyükten küçüğe doğru sıralayabilir, aynı renkte tabakları gruplayabilir, farklı büyüklükte bardaklara su doldurma çalışmaları yapabilir veya mutfak malzemelerini kullanarak ritim çalışmaları yapabilirsiniz. Yine mutfakta birlikte yapacağınız reçel veya yemek, yaptıklarının bir sonucu olduğunun ve ortaya çıkanda pay sahibi olduklarının farkına varmalarını sağlar. Yaptığınız reçel veya kekten komşularınıza ikram edebilir sosyal becerilerini de geliştirebilirsiniz. Aynı zamanda mutfakta aynı sesle başlayan eşyaları bulmak, yaptığınız hamurla şekiller yapmak veya harfleri yazmaya çalıda okuma yazmaya hazırlık.

5 Yaratıcı Hikaye etkinliği; topladığınız taşları birlikte boyayın ve üzerine çizdiğiniz resimleri kullanarak hikaye yazın. Çocuklar farklı materyallere resim yapmayı çok severler. Hele bir de bu taşı kendisi arayıp bulduysa bu onun en zevk aldığı etkinliklerden biri olabilir. Kendi avucu büyüklüğünde bir taşı ararken eline bir de büyüteç verirseniz bu iş daha zevkli hale gelir. Hikaye sırasında ona yönlendirme yapmadan sadece sorularla onun anlatmak istediği hikayeyi dinleyin. Inanın siz de şaşıracaksınız büyük hayal gücüne.

Yorum Yaz

2 + 2 =