Vajinal ve Sezaryen Doğumun Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Vajinal doğum her zaman tercihimiz çünkü sezaryen bir batın ameliyatıdır, bir karın ameliyatıdır çünkü kadının karın boşluğuna giriyorsunuz ve bir ameliyat yapıyorsunuz. Vajinal doğumda öncelikle doğumdan sonraki süreç anne adayı için çok daha konforlu. Eğer güzel sağlıklı bir vajinal doğum gerçekleştirdi ise hemen normal hayatına dönebiliyor. Hemen kalkıyor, yürüyor, bebeğiyle ilgilenebiliyor.

Ağrısı olmuyor ya da çok daha az oluyor. O yüzden sezaryen bir ameliyat olduğu için sonrasındaki süreç ağrı işte doğrulama bebeği ile ilgilenme süresi biraz daha uzamakta ya da biraz daha ağrılı olmakta ve bu nedenle de zorlukla karşılaşan bilmekte. Yine vajinal doğumda bebek kendisi annenin vajinal kanalından geçtiği için ilk olarak annenin mikropları ile tanışıyor.

Vajinal ve Sezaryen Doğumun Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Anneye ait mikroplarla tanıştığı için de bu mikropların bebeğin geleceği için önemli olduğu düşünülmekte. Oysa sezaryen yaptığımızda karşılaştığı ilk mikroplar aslında hastane mikropları oluyor.

En başından itibaren ama bununla ilgilide biz bir takım şeyler yapmaya çalışıyoruz işte anneyi sezeryan yaptıysak eğer bebeği annenin göğsüne koyarak annenin mikropları ile tanışmasını sağlamaya çalışıyoruz.

Bunun dışında tabii bebek vajinal kanaldan geçerken akciğerleri bu kadının pelvik kemikleri tarafından bir şekilde sıkılarak çıkıyor ve akciğerlerindeki sıvının tamamını kolaylıkla boşaltabilir diyor. Oysa sezaryende tabi böyle bir sıkma işlemi olmadığı için bebeklerin bir kısmında akciğerlerinde sıvı kalabiliyor. TT diyoruz biz buna? Yani birkaç gün yoğun bakımda bile kalması gerekebilir bazı beklerin.

Bebek açısından da düşündüğümüzde koşullar uygunsa tabiki vajinal doğum çok daha sağlıklı olmakta. Tabi anne ile bebeğin ilk teması vajinal doğumda çok daha keyifli. bir de kadın da bu başarmış lıke hissi kadını çok daha mutlu ediyor. Bütün mutluluk hormonlarının hepsini üretiyor. Bebeğiyle daha hızlı bir teması olduğu için de anne anne bebek ilişkisinde çok daha sıkı olduğu söylenmekte.

Yani bunların hepsini bir araya getirdiğimizde hiçbir yöntem diğerine yüzde yüz üstün diyemeyiz. Çünkü koşullar neyi gerektiriyorsa onu yapmak gerekiyor. Sezaryen doğumda bebeğe ait ya da anneye ait bir faktör varsa o zaman o doğum sezaryenle gerçekleşmesi gerekiyorsa onun için en doğrusudur demek değil.

Doğum Şekilleri Nelerdir?

Doğum şekli dediğimizde 2 türlü doğum var. Bunlardan öncelikle tabi vajinal doğum, diğeri de sezaryen doğum, vajinal doğum, bebeğin doğum kanalına girmesi ve rahmin bebeği itmesi ve annenin bebeği doğurması dır. Sezen ise bizim yaptığımız bir ameliyat aslına bakacak olursanız, yani biz bebeği çıkartıyoruz.

Sezaryende de 2 türlü anestezi verebiliyorsa anestezi altında olması gerekiyor. Epidural anestezi dediğimiz belden kateter takılarak ben belden alt tarafında ağrı acı hissetmeyecek şekilde bir anesteziyle veya genel anestezi ile uyutarak hastayı sezaryen yapabilmekteyiz.

Yine vajinal doğumda da doğumun yarattığı ya da doğum eyleminin yarattığı ağrılarla baş edebilmek için epidural anestezi kullanılabilmektedir. Doğumun 2 türlü şekli var, birisi vajinal doğum diye sezeryan çoğunlukla tercihimiz, vajinal doğumdan yana ve bunun içinde gerekli koşullar uygunsa yapmaktayız.

Yorum Yaz

57 − = 52