Uçucu Yağlar “Esansiyel Yağlar” Nasıl Kullanılır?

Uçucu Yağlar “Esansiyel Yağlar” Nasıl Kullanılır?

İçine kimyasal sentetik bileşikler girmemiş ürünler kullanmaya başladıkça uzaklaştığımız şeylerden birisi de sentetik kokular. Bu noktada hem ruh, zihin, beden üzerine etkileri ile esansiyel yağlar, yani uçucu yağlar hayatımıza daha çok giriyor. Bugün esansiyel yağları güvenli kullanmak için nelere dikkat etmemiz gerektiğinden bahsetmek istiyorum.

Uçucu yağların sorumlu ve dikkatli kullanılması çok önemli. Doğal olan her şeyi zararsızdır gibi bir anlayışla yaklaşırsak. Yarardan çok zarar görebiliriz ama ne yaptığımızı bilerek hareket edersek daha güvenli ilerleriz. Esansiyel yağlar sabit yağlarla çok karıştırılıyor. O yüzden önce bu ikiye arasındaki temel farkı bir kez daha kısaca anlatarak başlamak istiyorum. Sabit yağlar, bitkilerin çekirdek ve tohum gibi kısımların da soğuk sıkım yöntemle elde ediliyor ve oda sıcaklığında uçucu değiller. Esansiyel yağları seyreltmek için kullanılıyorlar.

Uçucu Yağlar Esansiyel Yağlar Nasıl Kullanılır?Esansiyel yağlar içinse basitçe bitkinin özü diyebiliriz. Yani bitkilerim, kokuların ve tatların bir kısmından sorumlu bileşikler bunlar. Bitki için önemi şuradan geliyor Attractive bu kokusuyla böcekleri çekiyor ve polenlerin taşınmasını sağlıyor. Diğer bitkilerle rekabette faydası var. Yani ortamda kendi kaynaklarını kullanacak başka bir bitkinin büyümesine izin vermiyor.

Kendini tüketecek canlıları kaçırabiliyor ve. Böylece korunmayı sağlıyor. Bağışıklığı sağlama özelliği var. Reçine gibi birtakım maddelerle, bakterilere, mantarlara ve virüslere karşı kendini koruyabiliyor, işte bu özler su buharı distilasyon öyle konsantre aroma tik yapılar olarak elde edildiğinde biz buna esansiyel yağ set istiyoruz. Yaklaşık 5000 yıldır bu yöntem biliniyor ve uygulanıyor.

Bu şekilde elde edilen yağ uçucu ve çok yoğun olduğu için de çok kuvvetli. Şimdi esansiyel yağlarla ilgili olarak dikkat etmeniz gereken noktalara gelelim.

Birincisi çok konsantre şeyler. O yüzden cildi direk temas ettirilmeleri gerekiyor ve öncesinde sabit ya da seyreltilmeliler. Ciltle temas edecekse güvenli bir seyreltme için şunu söyleyebilirim, bir mililitre esansiyel yağı, 20 damla 100 mililitre sabit yağın içine, 10 damla esansiyel yağ kullanırsak bu 1000 de beşlik bir oran eder ve hassas ciltler de kullanılabilir.

Normal cilt için 100 mililitre sabit yağın içine 20 damla kullanabiliriz. Böylece yüzde bire seyretmiş oluruz, ikinci önemli nokta bazen Esansiyeller diğer yağların güneşle reaksiyona girmesiyle foto toksik ve foto alerjik döküntüler ortaya çıkabilir.

Güneşli havalarda güneş ışınları ile birlikte deride reaksiyona yol açabilecek yağlar, bergamot ve limon ve portakal gibi narenciye yağları buna dikkat edilmesi gerekiyor.

Üçüncü nokta. Uçucu yağlara kaşı deride tahriş ve duyarlılık olabilir. Alerji yaratabileceğini düşünüyorsak esas yağımızı seyrettikten sonra ön kolunuzun iç yüzünde birkaç gün kullanıp reaksiyon gelişip gelişmediğini bakmalıyız.

Dördüncüsü göze temas ettirmeyiniz. Tüm dünyada doğaya ve doğala dönüş eğilimi görüyoruz. Umarım kalıcı olur, doğal yaşam bence hepimize iyi gelecek.

Yorum Yaz

− 8 = 2