Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Gerçekleşiyor?

Öncelikle ve her iki eşin değerlendirmelerini yapıyoruz ve bu hastaya tüp bebek işlemi yapılması gerekiyor mu? Gerekmiyor mu? Öncelikle bunun kararını veriyoruz. Bütün bu değerlendirmelerden sonra eğer tüp bebek yapacak isek o durumda tabii hasta bilgilendirmesi çok önemli. Öncelikle hastaya bütün bu aşamaları anlatmamız gerekiyor ve hastaya yönelik de başarı ne kadar olabilir?

Bunun da bilgisini vermeniz gerekiyor.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Gerçekleşiyor?

Yaptığımız farklı protokoller var. Tabi burada bizim yapmaya çalıştığımız şey iyi kalitede yumurta elde etmek ve bu iyi kalitede yumurtalarla süper birleştirip sonra da iyi kalitede embriyo yu rahmin içine koyarak sonuçta bir bebeğin dünyaya gelmesine yardımcı olmak ve bu aşamalarda ilk etapta kadının yumurtalıklarını uyarmaya yönelik tedavimiz var. İlaçlar veriyoruz ve bu ilaçların nasıl kullanılacağını hastamızı anlatıyoruz. Normal şartlarda normal bir kadın siklusun da kadın ayda bir yumurta ya da 2 yumurta atabilir.

Daha fazla yumurta atmıyor ama biz yaptığımız bu tedavide birden fazla yumurta elde etmeye çalışıyoruz ve bu amaçla da tabi bir takım ilaçlar vermemiz gerekiyor ve tedavi protokolünde belli aralıklarla hastamızın bu yumurta gelişimini takip ediyoruz. Yani folikül diyoruz aslında biz buna bu foliküllerin nasıl geliştiğini, kaç tane olduğunu, büyümelerini takip ederek bunu genellikle vajinal ultrasonografi ile takip ediyoruz. Elde edebildiğimiz kadar hastaya göre değişiyor.

Bu yumurtayı olgun hale getirmeye çalışıyoruz. Belli bir olgunluğa ve belli bir sayıya geldiğini gördüğümüz dedi. Artık bir çatlatma ineğimiz var. Onu yapıyoruz ve hastayı yumurta toplamak üzere davet ediyoruz. Yumurta toplama işlemi genellikle anestezi altında yaptığımız bir işlem yine vajinal ultrasonografi yardımı ile oluyor. Vajina ultrasonografinin yanından geçtiğimiz bir iğne ile kadının yumurtalarının içine giriyoruz ve oradan yumurtaları tek tek toplamaya çalışıyoruz.

Topladığımız bu yumurta hemen aynı anda embriyolog tarafından değerlendiriliyor ve aynı gün eşinden de sperm alıyoruz. Bu sistemlerde belli aşamalardan işlemlerden geçiriliyor ve spermlerle yumurtalar birleştiriliyor ve bu aşamadan sonra embriyonun takibi süreci başlıyor. Embriyolog tarafından bizde bilgilendiriyoruz ve bu emri yor belli bir hücre sayısına geldiğinde genellikle bu üçüncü gün olabilir.

Yada beşinci gün olabilir, elde ettiğimiz embriyoları rahim içine transfer ediyoruz. Hastamız yine davet edip şuandaki uygulamamız 35 yaşın altında ve ilk denemesi olan kadınlarda tek embriyo transferi yapıyoruz. Ama kadın 35 yaşın üzerindeyse ve birden fazla başarısız denemesi var ise tüp bebekte o zaman 2 embriyo transfer ediyoruz. Sonrasında yine embriyo transferinden sonra da kullandığımız ilaçlarımız var. Hastamıza bunların da kullanımını anlatıyoruz.

Ve yaklaşık 12-13 gün sonra gebelik testi yapıyoruz.

Yorum Yaz

82 + = 87