Tekrarlayan Düşüklerin Nedeni Ve Alınabilecek Önlemler Nelerdir ?

Tekrarlayan gebelik kayıpları olan hastalar kadın doğum pratiğinde özellikle perinatoloji riskli gebelik bölümünün çok esaslı bir hasta grubudur. Yani büyük bir hasta grubudur. Maalesef gebelik en sık düşükle sonuçlanmaktadır ve bu tekrarlayan sınıfa girdiği an ki bu tanım şudur, üst üste bir bayan, 2 veya daha fazla gebelik kaybetmiş ise buna tekrarlayan hasta veya bu tüzel abort diyoruz. Bu gruptaki çiftlerin değerlendirilmesi anne ve baba birlikte yapılmaktadır.

Tekrarlayan Düşüklerin Nedeni Ve Alınabilecek Önlemler Nelerdir ?Maalesef en büyük grubu hala herhangi bir neden saptanamayan gruptur. Ancak bunun dışında muhakkak anne baba genetik incelemesi önermek önerilmekte, bu yapılmakta. Bunun dışında muhakkak bir immünolojik araştırma yapılmakta çünkü antifosfolipid sendrom denen sendrom burada gerçekten rol aldığı düşüğe neden olduğu kanıtlanmış bir hasta grubudur.

Bir diğeri de bayanın rahmi’nin şekil bozukluğu veya rahim yapısını incelediğimizde görüntüleme yöntemlerini hastalarımıza uyguluyoruz tabi bunun dışında şeker hastalığı olur.

Bu da bir düşük nedenidir. Tekrarlayan düşük nedenidir. Analizine göre hikayesine göre hastalardan diğer testleri de isteyebiliyor uz. Buralarda herhangi bir patoloji satarsak tedavisini verdiğimizde hastalarımız sonraki gebeliklerinde sorun yaşamadan sona erdirebilir var.

Yorum Yaz

20 + = 25