Tarz ve Stil Sahibi Olmanın Yolları – Nasıl Stil Sahibi Olunur?

Tarz ve Stil Sahibi Olmanın Yolları

Herkese merhaba bugünkü konumuz yine stil ve iletişim. Dış görünüşünüze göre bir ortama girdiğimizde tanımlanmaya başlıyoruz. Ardından davranışlarımız konuşma tarzımız ve iletişimimiz de ağırlanıyoruz. Yani içimizdeki birtakım parçalardan bahsediyorum. Sürekli içimizde eleştiri ve içimizdeki çocuk gibi gibi içimizde bir parça sürekli şunu diyor değil mi?

Özellikle bizim toplumumuzda çok var. Dış görünüm çok önemli değildir, dış görünüme önem vermek ayıptır, işte içimiz önemli gibi hangimizin içinde bu sesler yok? Eğer içinizde bu sesler yoksa bence şanslı taraftasınız. Zira içinizde bu sesler olduğunda. Dış görünüşünüzle ilgili profesyonel bir çalışmaya girmekte zorlana biliyorsunuz. Yani içinizde bu ses size direnç oluşturuyor. Şimdi hepimizin benim çalışırken netleştirdiğim bir konu var. Hepinizin de bu konuda netleşmesini sağlamak istiyorum. Tiyatro da son prova, tiyatro ile ilgilenenler, yakın veya uzak ilgilenenler bilirler. Tiyatroda son prova kostümlerle yapılır.

Yani oyuncular profesyonel, işini çok iyi bilen, o işte gerektiren kimliklere bürünen profesyonel oyuncular belli bir süre uzun bir süre çalışır, çalışır, çalışır ve sıra son provoya geldiğinde mutlaka ve mutlaka kostümlerini giyerek yaparlar o provayı neden? Çünkü o içlerine girdikleri göründükleri ruh hali, karakter temsil ettikleri karakterin aynı zamanda da bir kılıfı vardır, bir dış görünümü vardır değil mi?

Her karakterin bir tarzı vardır, o kostümleri giydikleri kıyafetleri giydiklerinde içlerinde göründükleri ruhla dışları bir bütün haline gelir ve o profesyonel oyuncular kendilerini doğru kıyafetler de o karakterlerin kıyafetlerini o son provada muhteşem ve büyülü bir şekilde ifade ederler ve oyun başlar. Filmlere ve dizilere geldiğimizde günümüzde farkındaysanız son dönemlerde dizilerde ve filmlerde işte styling dediğimiz dış görünümle ilgili kıyafet ile ilgili çalışmalar çok daha fazla önem kazandı.

Öyle değil mi yani neredeyse bir deney yapsak burada yeni başlayacağımız bir diziye, sesini kısarak bir 05-10 dakika izlesek neredeyse dizideki ana karakterler ana rollerle ilgili sadece dış görünüşleri ve beden diline bakarak 05-10 dakika da bir fikir sahibi olabiliriz, öyle değil mi? Deneyin isterseniz, yani işte zengin görgülü, görgüsüz, silik, mutlu, mutsuz, depresyonda, umutsuz bir çalışan, sinsi bir ev çalışanı gibi gibi. Yani bu örnekler çoğaltılabilir. Şu anda benim aklıma bunlar geldi. Dolayısıyla tüm bunlar bizi neye getiriyor? Evet, kesinlikle ve kesinlikle her zaman için önemlidir. Tek başına kıyafet ve dış görünüm yeterli değildir. Fakat ilk izlenim için, o ilk resim için son derece önemlidir.

Çünkü sonrasında bizim beden dilimiz, davranış, tarzımız, iletişim tarzımız, konuşma tarzımız ve tabii ki karakterimiz bu resmi tamamlayacaktır ve onunla bir yere geliriz ve onunla ağırlanacak oluruz. Fakat bu çekilen ilk resmin üstünü tamamlar onlar. Dolayısıyla bu konuda şunu diyenler olabilir, aranızda ben zaten işte gelmem gereken yere geldim, yani kişisel etkin varlığım, duruşum son derece gelişti, işte dünyaya çok iyi katkı sağlıyorum, işimde de bulunmam gereken yerdeyim, işte takip ettiğim kitleye son derece iyi bir şekilde hitap ediyorum.

Müşterilerime etmem gerektiği şekilde hitap ediyorum. Ben bir istisnayım ve bu kadarı benim için yeterli diyebilirler. Onlar aranızda olabilir. Bu yazı onlar için değil. Fakat onlarla ilgili de şöyle bir soru geliyor aklıma, daha doğrusu düşünce geliyor. Evet, anlıyorum, duyuyorum, belki artık varlığınızla ve yaptıklarınızla öyle bir yerdesiniz. Belki gerçekten dış görünümün tamamlanması veya tamamlanmaması sizin için hiçbir önem arz etmeyebilir, ama aslında orada farkındalıksız yaptığınız seçimde bu seçim öyle değil mi? Yani siz dış görünümünüze özen göstermeye renkte veya özen göstermek. Değilde olmadı. Belki rahat giyinerek de aslında bir seçim yapıyorsunuz. Aslında orada kendinizi ne diye ifade ediyorsunuz? Sitilinizin adı ne? Ben dış görünüşe önem vermiyorum stili veya ben rahat olmayı seviyorum stili, yani aslında sonuç itibariyle bir fikriniz var.

Tarz ve Stil Sahibi Olmanın Yolları Nasıl Stil Sahibi Olunur?

Nasıl Stil Sahibi Olunur?

Evet şimdi gelelim hayır, ben o istisnalardan değilim bu benim için son derece önemli ve ne yapmam gerekiyor? Kişisel etkimi ilk izlenimimi geliştirmek istiyorum diyenlere.

Öncelikle nasıl görüyorsunuz ve nasıl görünmek istiyorsunuz?

Yani bu olduğunuzla? Görünmek istediğiniz, bırakmak istediğiniz etki arasındaki farka sebep olanlar nedir, olmak istediğiniz resim gerçekten sizi anlatıyor mu?

Olmak istediğiniz resim sizin için tutarlı mı? Sizin yaşam tarzınızı sosyo ekonomik durumunuzu gösteriyor mu? Sizin için sürdürülebilir mi, tutarlı mı ve gerçekten içinde size dair parçalar varmı.

Yoksa hani bir kopyalama gibi bir durum mu söz konusu. Yani olmak istediğiniz resimde netleşirken bu soruların cevaplarını bulmakta fayda var. Zira o zaman kendi sitilimizi bulmuş oluyoruz. O zamanda yine sürdürülebilir ve tutarlı bir şey yapmamış oluruz. Olmak istediğimiz resme net olarak karar verdiğimizde bu resmin bizim için gerçekten bizi anlatan, tutarlı ve sürdürülebilir bir hal olduğuna karar verdiğimizde sıra geliyor bu aradaki farka sebep olan etkenleri, çalışmaya.

Burada psikolojik etkenler söz konusu oluyor. Sosyal etkenler söz konusu oluyor. İlk temeli bunlarla oluşturabilirsiniz. Sonrasında bununla ilgili eğitimlere atölyelere katılabilirsiniz. Danışmanlık alabilirsiniz, yani bunun sonu yok. Ne kadar olmak istiyorsanız o kadar ucu açık. Her konuda olduğu gibi bu günlük bu kadar bundan sonraki yazılarda da işte o etkili ilk izlenim için neler yapılmalı, nasıl ilk izlenimimiz etkili olur, nasıl olursa daha başarılı görmüyoruz, daha etkin görünür üzerine konuşuyor olacağız. Beğenirseniz ve aklınıza bir takım sorular gelirse bundan sonrada olmasını istediğiniz konularla ilgili yorumları yazarsanız mutlu olurum. Teşekkür ederim. Mutlu kalın sağlıklı kalın.

2021 Bayan Sokak Stilleri

Tarz ve Stil Sahibi Olmanın Yolları Nasıl Stil Sahibi Olunur? Tarz ve Stil Sahibi Olmanın Yolları Nasıl Stil Sahibi Olunur? Tarz ve Stil Sahibi Olmanın Yolları Nasıl Stil Sahibi Olunur? Tarz ve Stil Sahibi Olmanın Yolları Nasıl Stil Sahibi Olunur? Tarz ve Stil Sahibi Olmanın Yolları Nasıl Stil Sahibi Olunur?

Yorum Yaz

54 − 52 =