Spa ve Masajın Faydaları Nelerdir

Merhaba sevgili takipçilerim herkez covid19 sürecinde evlere kapatıldı, stresleri arttı. Bağışıklık sistemide gün geçtikçe düşüyor. Peki hem bağışıklık sistemini yükseltmek hem de stresten korunmak için masajdan, spadan nasıl faydalanabiliriz? Masajlar ve spa alanları insanların kendilerini dinlenmek için sosyalleşebilmek için geldikleri noktalar.

Aslında hepimizin elinde sürekli telefonlar, bilgisayarlar ve sürekli uyaranlarla iç içeyiz. Bu uyaranlardan uzaklaşmak, durmak psikologlarında söylediği bir şeydir. Hepimizin hayatında durması gereken anlar vardır. O anları size sunan temiz hijyenik alanlar sunan en güzel mekanlarda spa alanlarıdır. Masaj ve spa kişinin rahatlamasını ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor. Aynı zamanda hamam ve sauna pandemi döneminde tercih edilmesi gerekenler arasında.

Örneğin hamam bakımlarıyla hamam bakımlarından önce sauna ve buhar kullanımı yapıyoruz ve buharın sıcaklık dereceleri 72 virüs bu derecelerde yaşamaz. Havuzlarda klordan dolayı da virüs yaşamaz. Masaj dinlenmenizi sağlayacak bedeninizdeki pasif jimnastik hareketlerini sağlayacak bakımlar, çünkü insanların kendilerine uygun bakımlar vardır. Spa masajları vardır çünkü masaj 3000 yıldan daha önceye dayanır. Masajın birçok türü var, yapılacak masaj türü kişiye özel seçilmeli.

Örneğin çok spor yapan çok enerjik bir insansanız ve duruş bozukluklarını da sahipseniz. Size daha çok avrupa bakımları olan isveç bakımlarını sunabiliriz. Spor masajı derin doku dediğimiz bakımları sunabiliriz. Tay masajı size çok iyi gelecektir. Neden esnetme ve çekme hareketleri vardır? Yani pasif yoga hareketleri içerir.

Güzelleşmek amaçlı sadece kozmetik masajlar uygulanmıyor tıbbi amaçlı yani hem hastalıklardan korunmak için hem de tıbbi tedavilere destek amacıyla ayurveda masajları da yapılıyor.

Örneğin kendinizi çok daha dingin hissetmek istiyorsanız, uyku sorununuz varsa insomnia dediğimiz uykusuzluk probleminiz varsa migreniniz varsa size ayurveda dediğimiz hint bakımını önerebiliriz. Daha çok bir ritüeldir seremoni şeklinde yapılır. Isıtılmış yağlarla yapılır ve bağışıklık sisteminizi ciddi anlamda güçlendirir. Hindistan’dan geldiği için bakım ayur, yaşam ve felsefe yani hint yaşam felsefesi olarak da bilinir.

Ayurveda kendini iyi hissetmek demek, ayurveda kendine öz saygın öz benliğinin yeniden seninle zihin, beden ve beyin olarak otomasyonun sağlanması demek. Böylelikle hem sosyal alanda hem insanlarla ilişkilerinizde hem de iş hayatınızda sizi ciddi anlamda odaklanır. Rock daha başarılı olmanızı sağlayacaktır. Tüm bu uygulamalar kişinin gerilen kasların gevşemesini ve stresini atmasını sağlıyor. Masaj aldığınızda veya hamam bakımı aldığınızda. Veya spor yaptığınızda vücudunuzdaki bütün birikmiş olan laktik asiti tüketmiş olursunuz.

Spa ve Masajın Faydaları Nelerdir Böylelikle vücudunuz daha dinç yenilenmiş olarak ve kan dolaşımı hızlanır. Lenf dolaşımını hızlandırır dolaşımının hızlanması oldukça zordur. Bunun için de lens bakımı vardır ve aslında kanser tedavisinde de lenfödem dediğimiz masaj çok etkilidir. Özellikle doktorlarımızın da tavsiye ettiği bir bakımdır lenf bakımı.

Lenf dolaşımının kan dolaşımımızla birlikte etkileşimi selüloit bakımında selülit masajların da çok etkili kullanılır. Selülitin oluşmasını önleyici etkenlerden bir tanesidir. Aynı zamanda hem kozmetik hem güzellik hem sağlığımızı destekleyici olarak düşünebiliriz.

Payı spa hizmetleri ve masaj uygulamaları sağlık turizmine de katkı sağlıyor. Türk insanı italya, yunanistan ve ispanyaya bu anlamda açık ara fark attı ve spa ve ben miss anlamında dünyada eşi benzeri olmayan hamama sahibiz. O yüzden spor anlamında da bir katma değer imiz var. Dünyada spa ve nasıl çok iyi bilinir ama dünyada türk hamamı deneyimlenmesi istenen ve türk kahvesi gibi bir yere ve değere sahip bir bakımdır. Aslında başlı başına bir spa dır, 2021 de en trend uygulamalar hangileri?

2021 de yine kişiye özel bakımlar çok önemli olacak. Ayurveda ciddi anlamda bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve uyku sorunu da tedavisini desteklediği için ayurveda gündemde olacak tay masajı asla yerini kimseye kaptırmamak için direniyor. Çünkü tay masajı da aynı zamanda streaming pasif yoga içerir.

Bilgisayarlarımızda bile artık yoga isimleri kullanılmaya başlandı. Biliyorsunuz sizi dinlendirecek olan en güzel bakımlar tay bakımları ayurveda ve hamam bizim kendi kültürümüz ondan asla vazgeçmeyeceğiz. Kozmetik bakımlarında da özellikle cildinize uygun bakımları tercih etmelisiniz.

Yani cildinizin yağlı mı?

Kurumu nasıl bir cilt yapısına sahipsiniz? Atrofik mi? Bunların hepsine dikkat etmeleri gerekir. Spor ve masaj merkezleri seçerken hizmet ve hijyen kalitesine dikkat edilmeli. Spor merkezi tercih edecek olan tüm misafirlerin mutlaka spa şirketinin veya bulunduğu otelin niteliklerine, özelliklerine dikkat etsinler. Çalışan personelin kurallara uygun davranıp davranmadığı çok önemli. Örneğin sizden sağlık onay formu, medikal çek form dediğimiz bir formu imzalatıp imzalatma dıkları çok önemli. Size herhangi bir sağlık sorunuz var mı? Diye sormayan bir yerden bakım almanızı doğru bulmuyorum. Sağlığınızı önemseyen size soru soran mekanlarda olmalarını tavsiye ederim.

Tekrar görüşene dek kendinize iyi bakın, hoş çakalın.

Yorum Yaz

60 − = 54