Size En Çok Yakışacak Saç Modeli Nasıl Bulunur?

Saçlarda bir renk, şekil, renk tonu, doğru renk tonu nedir? Şimdi bunun bir tane doğrusu yoktur. Kişi sayısı kadar doğru saç rengi vardır. Bu tamamen kişiye özeldir ve bunun en doğru cevabı her zaman doğadadır. Nasıl mı, şöyle şimdi yaradılış dediğimiz bir şey var değil mi? Mesela kuzey Avrupada’ki kişileri düşünelim, kuzey nasıldır, daha soğuk renklere sahiptir, işte daha beyaz porselen ciltler hakimdir, pek bronzluk tonu yoktur. Alt notalarında, cilt renkleri de buna orantılı olarak saç renkleri de soğuktur. Yani soğuk iklimlerde yaşayan kadınların işte platin sarı olur saçları veya saçlar koyu kahve rengi, daha küllü, yani daha soğuk ton dediğimiz tonlara yakındır. Bu ne demek oluyor bu şu demek oluyor zaten o iklime, o doğaya ve dolayısıyla o ruha uygun saç, zaten işte doğadan ve yaratılıştan verilmiştir. Tam tersi sonuca gidelim, yani bunun bir sürü bi uçtan uca kadar bir sürü nokta var ama biz kısa anlatalım tam tersi olsun.

Sıcağa gittiğimizde, zenciye kadar gidebiliyor insanlar daha sıcak ülkelere çıktıkça hadi peki zenci demeyelim, sıcak tonlardaki kadınlar diyelim, sıcaklar kimler? Sıcaklar beyaz ve o porselen beyazı ten rengine sahip olup, pembe yanaklı olanlar değil de, daha böyle alt notası pembe değil daha belli olanlar yani aslında bu sıcak kadınlar dedim. Ben işte ortalarda kalıyorum. Buğday tenli sayılırım. Benden zenciye kadar giden tonlar sıcak. Şimdi bu kadınlar için de geçerli. Erkekler içinde geçerli ve bu sıcak tondaki kadınlara doğa hangi renkleri uygun görmüş işte mesela sıcak tenli kadınlarda daha koyu tenli kadınlarda platin saç pek akla gelen bir şey değil öyle değil mi?

Size En Çok Yakışacak Saç Modeli Nasıl Bulunur?

Daha sarışın varsa bile böyle daha bal rengi dediğimiz veya işte kızıla dönük daha böyle turuncu noktalarının olduğu sarı saçlara sahip oluyorlar. Bu kişiler eğer doğal sarı saçlara sahiplerse veya işte kahverengi ve kızıl saç için kırmızı noktası olan sıcak kahve dediğimiz kahveler oluyor gibi gibi. Şimdi dolayısıyla bunu neden anlattım da aman tanrı yaratmış, onun yarattığı en doğrudur diye bir klişe var ya evet bu bir yandan doğru, ama hani ben bu klişenin ötesinde bir şeyden bahsediyorum?

Yani saç renk tonumuzla oynadığımızda gittiğimiz yani renk skalası, renk yelpazesi sıcak, sıcaklar arasında olmalı. Ufak soğuklar arasında gitmedim değil, aksine arada yaptığımız oluyor. Benimde çok oldu, yapanlar da var. Hani buna yanlıştır? Asla gibi bir şey söyleyemem. Çünkü bazen öyle bir denk geliyor ki işte o ten renginde ufacık bir farklılık oluyor, yakışıyor.

Size En Çok Yakışacak Saç Modeli Nasıl Bulunur?

Hani bu konuda geri bildirim almak tabi bu arada önemli, ama genelde yani yüzde 80 benim gözlemlediğim okudum, araştırdım. Hani gerek eğitimlerde öğrendim genelde olmuyor, neden olmuyor hani böyle makyajla kıyafetle onu bir şekilde destekleyip zorladığınızda. Sözgelimi sıcaktan bir kişiye soğuk platin saç işte doğru makyaj, doğru kıyafet ve onu zorlayıp bitirdiğinizde oluyor ama hani sürekli geziyoruz. Dolayısıyla kendimizi sürekli konforlu hissetmek, doğamıza uygun olanı yapmak ve canlı görünmek için aslında herkesin kendine uygun yanı sıcaksa sıcak, soğuksa, soğuk renkleri seçmesi son derece önemli.

Bu kadın erkek fark etmiyor. Erkekler zaten bizler kadar saç rengiyle oynamazlar onlar için çok geçerli değil. Şunu da söylemeden edemeyeceğim kesim, evet saç kesimi, saç kesiminde de dikkat etmemiz gereken yine bazı kurallar var.

Size En Çok Yakışacak Saç Modeli Nasıl Bulunur?

Bir kısa ve uzun kullanma kararı bunu şuan kadınlar için konuşuyorum. Kısa ve uzun kullanma kararı yine tamamıyla işte hani bizim hem ruhumuz? Yansıtmak istediğimiz hem yaşımız, hem de bulunduğumuz ortama göre karar verilmesi gereken bir konu. Bulunduğumuz ortamdan kastım şu, hemen bir örnek vereyim, mesela hani çok resmi bir ortamda böyle bele kadar kıvır kıvır saçlar uymayacağı gibi, çok hani daha böyle renkli olmamız gereken daha ne yaratım, ruhsal bir şeyler sunan bir yerde bulunuyorsak orada da hani böyle çok iddiasız kısacık bir kesim olmaz öyle değil mi?

Hani çünkü bizim yaratmak istediğimiz algı, hem kendimizle ilgili hem de hani yaptığımız şeyi desteklemekle ilgili olacağı için, etkimizi ve yaptığımız işi etkileyeceği için, bulunduğumuz ortamdan kastım budur. Bu kısa ve uzun kullanma kararı işte biraza yaşımızda ilgilidir, biraz daha yaş ilerledikçe kısa saç tercih edilir gibi bir klişe vardır. Şimdi bu klişe neden olmuş diye birazcık araştırdım. Kadınlar büyüdükçe saçlarınız olgunlaştıkça saçlarını kısaltıp bunlar gibi bir inanç, bir tutuculuktan sebep değil aslında yaşımız ilerledikçe yerçekiminden dolayı yüzümüz ters orantılı olarak yaşımız büyüyor mu? Yüzümüz yukarı değil aşağı iniyor. Dolayısıyla biz saçlarımızı kısalttıkça aslında yüzümüzü de yukarı çekiyoruz. Dolayısıyla olgunlaştıkça saçları kestiriyor olmamızın mantığı bu.

Size En Çok Yakışacak Saç Modeli Nasıl Bulunur?

Söylediklerim kesinlikle genel geçer bu böyledir, olmazsa olmaz değil. Ben daha çok iş hayatında olan kurumsal hayatta ağırlıklı olan insanlar için konuşuyorum.

40 Yaşından sonra bele kadar saçlar bazı insanlara çok iyi gidiyor, tam olarak onların stili o. Onları yansıtıyor vs ekstra durumlar olabilir mi? Genelde olgunlaştıkça kısa saç biraz daha olgun ifadeyi tamamlıyor üzerine görüşler.

Peki saçlarımızı kestirirken nelere dikkat edeceğiz?

Saçlarımızı kestirirken yüz tipimize göre karar vereceğiz. Yani kullanacağınız saç kesiminden, rengine dikkat ederken yüz şekliniz önemli, işte bu yüz şekilleri de kendi içinde ayrılıyor. Yuvarlak yüzler, işte oval yüzler, üçgen yüzler, ters üçgen yüzler, kare ve dikdörtgen yani aslında köşeli yüzler, buna iyice bir profesyonel birisiyle karar vermek tabii ki en doğrusu, ama onun öncesinde de kendimize bakmamız, değerlendirmemiz gereken bir yer burası. Çünkü şuna çok sık rastlıyorum, bende çok yaptım bu hatayı genç yaşlarda hani bir resim görüyoruz. Sosyal medyada veya bir dergide muhteşem çok güzel saçmalıyoruz.

Biraz moralimizde bozuksa koşa koşa o resmi alıp kuaföre gidiyoruz, işte bu şeyi istiyorum diyoruz ve o saçın bize verdiği mutluluk sadece tek gecelik bir mutluluk oluyor zira bunun birinci sebebi o modeldeki o resimdeki saç, o bir çekim olduğu için profesyonel bir çekim olduğu için onlar çekim arasında bile o saçı onlarca kez düzeltiyor ve bize sunuyorlar.

Size En Çok Yakışacak Saç Modeli Nasıl Bulunur?

Oysaki bizim için bu gün içerisinde 10 kere, 15 kere kuaföre gidip böyle dolaşmak sürdürülebilir bir şey olmadığı için hayal kırıklığı mı? Hani ertesi sabah kalkana kadar ve yıkamaya kadar oluyor. O yüzden bir saçı gördüğümüzde değerlendirmek gerekiyor. Hani bu saç benim yüz tipine gider mi? Bulunduğum ortama uygunluğu, işte ben bunu kullanabilir miyim, kullanımı sürdürülebilir mi, işte bu renk gerçekten bana uygun mu gibi gibi.

Şimdi yüz plana göre kesim ve şekillerde var ama ben bu yazıyı çok fazla uzatmak istemiyorum. Eğer ilginizi çekti ise bununla ilgili ayrı bir yazı yazabilirim. Çünkü biraz önce saydığım her yüz şekli hangi saçı kullanmalı, hangi saçı saç modelini kesinlikle kullanmamalı?

Eğer ilginizi çekti ise bunun devamı gelsin yüz tipine göre saç kesimlerini de görmek istiyoruz diyorsanız. Lütfen yazının altına yorum bırakın ki biz de bilelim teşekkür ederiz. Görüşmek üzere takipte kalın.

Yorum Yaz

57 − = 49