Sivilce Nasıl Geçer & Sivilcelerden Nasıl Kurtulurum?

Herkese merhaba arkadaşlar bugün uzun zamandır beklediğiniz bir yazı ile karşınızdayım. Sivilcelerden nasıl kurtuldum? Bunu anlatacağım. Aslında bu bir ürün yazısı değil. Tabiki bazı ürünlerde var ama daha çok bir süreci anlatacağım.

Özellikle sivilceler yanak bölgemde ve çene bölgemde yoğunlaşmıştı. Hayatım boyunca hiçbir şekilde sivilce problemi yaşamadım. Sadece ergenlik döneminde alın bölgemde birkaç tane çıkmıştı ve ergenlik dönemi bittiğinde o tamamen bitmişti. Yanak bölgemde çene bölgemde hiçbir şekilde sivilce yaşamamıştım. Alnımın dışında hiçbir yerde ergenlik dahil sivilce çıkmamıştı. Bu sivilce serüveninin başlangıç şekli bir mikrop kapma ile başladı ve sonra asla geçmeyen bir yayılma süreci oluştu.

Onu çok ama çok kısa bir şekilde sizi sıkmadan anlatacağım, eskiden spor eğitmenliği yapıyordum ama artık işimi yapmıyorum. Bir eğitime gitmiştim ve oradaki matlar inanılmaz pisti, eğitim olduğu için tüm hareketleri tabi ki denememiz gerekiyor ve yüzüstü yapmam gereken bir pozisyon olmuştu. Orada yanağım mata değdi ve gerçekten midenizi bulandırmak istemiyorum. Ama o pis kokuyu ve ağır kokuyu hissettim, gerçekten o pisliği hissettim resmen, ama yapabilecek bir şey yoktu artık değdi bir kere.

Sivilce Nasıl Geçer & Sivilcelerden Nasıl Kurtulurum?

Daha o gün o akşam hemen orası kabardı. Ertesi gün havlu getirdim onu da koysam. Ne yaparsam yapayım, bir şeye yaramadı. Çünkü artık bir kere mikrop kapmıştı. Sivilce sıkma huyum yoktur, sivilcelerle oynama huyum yoktur ama yine de dağıldı. Yüzümü normal yıkıyorum, ton uyguluyorum, her şeyimi yapıyorum, asla geçmiyor aylarca bu şekilde geçti, hep doktora gitmeye karşı direndim çünkü kardeşlerim hepsi birden Roaccutane kullandı ve gerçekten yüzlerindeki o kuruluğu, o çatlamayı gördükten sonra asla ilaç kullanmak istemedim.

Benim cildimde kurudur. Onun üzerine bir de ilaç kullanırsam artık ne hale geleceğini bilemedim. Hep şu ikilemde kaldım. Sivilcemi, ekstra kuruluk şeklinde makyaj yapmama hakkı mı, ikileminde gidip geldim. Aslında sağlık için tabii ki doktora gitmem gerekiyordu fakat gitmedim çünkü vereceği ilacı biliyordum. Herkese aynı ilaç veriliyor. Genelde süreç şu şekilde işliyor, baştan daha ilaçlar ödeniyor, geçmeyince ki genelde geçmiyor ve daha ağır ilaçlar veriliyor. Bu şekilde ilaç kullanmak istemedim. Başka bir yöntem aradım. Hep böyle doğal yöntemler denemeye çalıştım işte bazen sirke denedim.

Sirkeyi hafif suyla karıştırıp sadece sivilcenin üzerine uygulamayı denedim. Bu yöntem sadece gelişimini yani artışını durdurdu. Herhangi bir geçirme yapmadı, onu söylemek istiyorum. Geçirmedi, sadece yayılmasını geciktirdi diyelim, engelledi ama asla hiçbir şekilde geri dönüş yaşatmadı.

Sivilcelere en son artık dayanamayıp bir takipçimin önerisiyle bir yere gittim. Güzellik merkezine gittim ve orada sivilcelerimden tamamen kurtuldum. Bu benim için bir milat oldu. Çünkü o günden sonra asla eski haline dönmedi ve asla tekrar o şekilde sivilcelerim çıkmadı yerin ismini söyleyeceğim. Aslında bu tarz yerlerin ismini söylemek çok doğru değil. Çünkü belki bana iyi gelmişti ama size iyi gelmeyecek. Bu sefer benim önerim ile gitmiş olacaksınız. Ben zan altında kalmış olacağım ama benim gibi birçok insan olduğunu biliyorum ve o yerin hesabına baktım, zaten sadece sivilceler üzerine bir yer bende söyleyebilirim diye düşünüyorum.

Esra Keskin diye bir merkez oraya gittim. İstanbul da hani illa gidin diye asla önermiyorum. Herhangi bir yer ismi vermek hoş olmuyor ama bana yararlı olduğu için. Bu şekilde söylemek istedim, mutlaka başka yapan yerler de vardır ama şöyle birşey, çok dikkat edin. Nereye giderseniz gidin öncesinde araştırın gerçekten özellikle instagramda paylaştığı işler kendi işlerimi yoksa başka hesaplardan mı almış?

Buna dikkat edin. Çünkü bazen öyle şeyler oluyor. Benim gittiğim yerinde hesabından bir sürü fotoğraf almış yerler vardı. Sanki kendi yapmış gibi işte story takip edin vs. Yani genel olarak bir bakın o mu yapmış başkasından mı çalmış fotoğrafları, bu çok tehlikeli bir işlem eğer yanlış yapılırsa bütün yüzünüze sivilce dağılabilir, ama dediğim gibi ben çok çok memnun kaldım.

Bu işlemden siz de gideceğiniz yeri araştırarak yaptırabilirsiniz. Bu süreçten sonra sivilcelerim temizlendikten sonra hiç çıkmadı mı tabikide çıktı? Yani normal insanız ve ilgili dönemin vs. O dönemlerde özellikle tek tük 1-2 tane sivilcelerim çıktı. Özellikle çene bölgemde çıktılar ama sonra hemen geçtiler. Onlar nasıl geçti onları da göstereceğim. Öncelikle gittiğim yerde yüzümü temizlettirdim. Hassas ciltler için kızarıklığı yatıştırmak için bir yüz yıkama jeli, yine o dönemde bunun nemlendiricisinide kullanıyordum. Çünkü sivilceleri temizliyorlar sonra o temizledikleri yerlerde küçük minik yaralar oluyor ve o sonra yavaş yavaş geçiyor. O dönemde bu ürünleri kullanmıştım.

Supersport remove isminde bir ürün, zaten çok küçük olmasına rağmen çok az kullandığımız için asla bitmiyor. Bu ürün şu anda top kulak çubuğunun üzerine döküyorum, atıyorum. Bi yerde sivilcem çıktı. Hemen üstüne uygulayıp bırakıyorum birkaç saat sonra yıkıyorum. Eğer daha ihtiyaç hissedersem tekrar uyguluyorum vs. Bu şekilde gidiyor. Çok küçük sivilce ise özellikle hemen geçiriyor, ama eğer büyük bir sivilce ise içi dolu bir sivilce ise tabii ki biraz uğraştırıyor sizi ama yinede geçiyor. Kesinlikle sıkmayın, kesinlikle oynamayın. Ben bu dönemde sanırım en doğru yaptığım şey asla sivilcelerle oynamamaktı. Bu şekilde tek tük sivilceler çıktığında yine müdahale edebileceğiniz bir başka ürün ise Mizon Acence Blemish Control Soothing Gel Cream ben bu ürünü kuzenim Eda’da görmüştüm. Daha sonra aldım denedim ve gerçekten tek sivilcelere işe yarıyor, ama bu da öyle büyük sivilceler değil de böyle minicik küçük sivilceler oluyor ya onları hemen geçiriyor.

Büyük oda gibi içi dolu ve asla uç çıkarmayan sivilceleri de günde bir kaç uygulama ile anca o şekilde geçiyor, ama daha yavaş geçiyor onu söyleyeyim. Sonrasında da bu şekilde idare ettim. Hala lekelerim var. Herhangi içi dolu bir şey yok fakat lekeler var, lekeleri de geçirme aşamasındayım, lekeler daha da kötüydü çünkü ne kadar bakımı yaptırırsanız yaptırın, o leke özellikle benim gibi hassas ciltli iseniz. Bu şekilde kalıyor ve çok yavaş bir şekilde geçiyor.

Onlar için neler yapıyorum? Hemen onu da anlatayım. Öncelikle cildin her zaman temiz olmasını sağlıyorum. Bunu da maskelerle sallıyorum. Şuan kullandığım 3 tane kil maskesi var. Öncelikle en sevdiğim glow’un süper mat maskesi. Bu gerçekten etkili bir kil maskesi ve sürdüğünüzde zaten cildinize hafif bir yanma hissediyorsanız ve çıkardığınızda kızarıklık hissediyorsunuz. Özellikle aşırı hassas bir cildiniz varsa kullanmayın ya da çok küçük deneyin ama bende çok sorun olmadı.

Diğer bir maske de L’oreal’in saf kil detoks maskesi. Bu da diğer maskenin daha uygun fiyatla alternatifi. L’oreal’in bir ürünü ve gerçekten fiyatı diğerine göre glow a göre oldukça şık. Eğer uygun fiyatlı maske arıyorsanız ve güzel etkili maske arıyorsanız bunu kullanabilirsiniz.

Bir diğeri de Origins in ballı maskesi, bunu da yüzüm çok fazla kuruduğunda kullanıyorum. Originsin ballı bir maske yani burada yapmaya çalıştığım şey. Maskelerle, cildinizi sürekli temiz ve gözeneklerimin içinide temiz tutmak? Çünkü gözeneklerin içi doldukça o sivilceye doğru gidiyor. Malesef Ki siyah nokta, sivilce, beyaz nokta hepsi bu şekilde oluşuyor.

Lekelerim için bir ara Murad Essential-C Cleanser kullandım fakat çok fazla etki ettiğini söyleyemem. Çok yavaş bir etkisi var. bir ay boyunca her gün kullandım. Eğer çok az lekeniz varsa bunu öneririm ama benim gibi çok fazla varsa. Çok fazla etkisi yok.

Lierac Lumilogie Day&Night Dark Spot Correction Bu serum etkili serum arkadaşlar onu söyleyeyim. Muradın da etkisi evet var ama yavaş, bunun etkisi ise gerçekten hızlı, ilk o lekelerinin yoğun olduğu dönemde ve daha sivilcelerim çıkmamış, o dönemde kullanmıştım ve gerçekten çok güzel bir etki hissetmiştim. Son zamanlarda kullandığım bazı ürünleride yakında tekrar yazacağım.

Arkasına bunlardan sonra fashion sprey kullanıyorum. Bendeki aloe vera ve güllü olanı. Bunun kullanımında farkı hemen göreceksiniz yüzüme sıkıyorum ve makyajdan önce cildi yatıştırıyor. Hassasiyetli olduğum için cildim makyajdan önce ya da makyaj yapmayacaksamda gün içinde sürekli yatıştırmasını sağlıyor.

Son olarak lekelere iyi geldiği söylenen bir üründe kuşburnu çekirdeği yağı, lidya naturel isimli bir marka göndermişti. Bu soğuk pres olanı bu arada buna dikkat edin. Bu tarz yağlarda kaliteli yağ almaya çalışın. Şuan amatör olarak kullandığım bir şey yani şu anda tam böyle size önerebilmek için biraz daha üzerine yoğunlaşmamız gerekiyor diye düşünüyorum.

Sivilcelerimden bu şekilde kurtuldum. Çok uzun bir süreçti, çok yorucu bir süreçti ama şu temizledikten sonraki süreç benim için çok güzel. Çok hızlı bir şekilde ilerledi. Sadece şuan lekeler konusunda biraz daha ilerlemeye ihtiyacım var. Bu arada tam bu temizleme işlemini yaptım ki kovid 19 patlak verdi. Normalde o temizleme işleminden 2 hafta sonra bir bakıma daha gitmem gerekiyordu aynı yere, ama tam o sırada pandemi başladı ve ben gidemedim artık. Yeni yeni böyle yerler açılmaya kendine gelmeye başladı. Yine gideceğim ve o küçük bakımlarını da yaptıracağım. Bu arada belki lekelere biraz daha iyi gelir. O zaman size yine paylaşırım. 

 

Yorum Yaz

− 1 = 1