Sağlıklı Gıda Alışverişi İçin Önerilerimiz

AKILLI ALIŞVERİŞ

Sağlıklı Gıda Alışverişi İçin ÖnerilerimizKaliteli, yeterli ve dengeli beslenmeye atılacak ilk adım; doğru bir alışveriş sepetinden geçer. Sağlıklı beslenmek için sağlıklı yemekler pişirmek, sağlıklı yemekler pişirmek için de insan sağlığına faydası olan kaliteli malzemeler kullanmak gerekir. Denklem bu kadar net.
Kocaman marketlere girdiğimizde renkli, albenili, indirimli, promosyonlu reyonlar alışverişlerimizde bazen ölçüyü kaçırmamıza, hiç ihtiyacımız olmayan şeyleri almamıza veya yanlış gıda seçimleri yapmamıza neden olabiliyor. Gıda israfını önlemek, aldığımız gıdayı en verimli haliyle kullanabilmek, saklamak, pişirmek için akıllı yöntemleri biliyor, etiket okuyor muyuz? Hangi besin grubunu ne sıklıkla almalı, alırken nelere dikkat etmeli, yediklerimizi şekillendirecek besin seçimlerimizde hangi koşullar altında saklamalı ve en sağlıklı market alışverişi nasıl yapılmalı diyorsan işte size ipuçlarım.

Liste Hazırla; Markete çıkmadan önce mutlaka alınacaklar listesi hazırla. Bu listeyi hazırlarken öncelikle evde bulunan malzemeleri kullanacak şekilde haftalık menünü göz önüne getirerek hareket et. Meyveyi günde 1-2 porsiyon, sebze için her ana öğününde tabağının yarısını alacak şekilde, et için haftada 1-2 kez, balık için haftada 2 kez, hindi tavuk gibi beyaz etler için haftada 1-2 kez, kuru baklagiller için haftada 2 kez olacak şekilde, yumurta için her gün, süt ve süt ürünleri için günde 2-3 porsiyon olacak şekilde planla.

2 Çeşitliliği Sağla; Hep aynı veya birbirine benzer besinleri almaktansa mutfağını zenginleştir. Her hafta yeni bir meyve veya sebze tat, beyaz patates yerine tatlı patates, salatalarda göbek yerine bebe ıspanak kullanmak gibi farklılıklar kat. Renkler her meyve ve sebzenin farklı vitamin, mineral, antioksidan ve besin içeriğini yansıtır bu zenginlikten faydalan.

3 Hijyen kurallarına dikkat; Pandemi nedeniyle yeni normalimize alıştığımız bu dönemde marketlerde hijyen çok daha önemli. Ürünleri paketlenmiş bir şekilde almaya, açıkta satılan meyve ve sebze gibi besinleri seçmece yapmadan eldiven ile poşete koymaya, markete en az yoğun olan saatlerde gitmeye, temastan mümkün olduğunca kaçınmaya ve en önemlisi sosyal mesafe kurallarına uyarak alışveriş yapmaya özen göster.

4 İşlenmemiş Gıdaları Seç; Çoğunlukla üretim bölümünden alışveriş yapmaya özen göster.
Paketli aşırı işlenmiş gıdalar, çikolata, cips, katkı maddeli ürünler, şarküteri etlerden mümkün olduğunca uzak dur.

5 Etiketi İyice Oku; Aldığın tüm paketli gıdaların etiketini okumayı unutma. Etikette öncelikle son kullanma tarihine, üretim yeri, menşeini kontrol et. Mutlaka porsiyon ölçülerine göre kalori ve besin değerleri tablosuna da göz at. Gıdanın içinde bulanan tuz, şeker, yağın cinsine, doymuş yağ oranı, lif ihtivası gibi birçok içeriği dikkat et.

6 Etiket Tuzaklarına Düşme; Sağlıklı beslenmeye ilginin artmasıyla etiketlerde doğal, organik, yağsız, şekersiz, çok tahıllı, düşük kalorili, düşük karbonhidratlı ve glütensiz gibi birçok yanıltıcı sözcük kullanılabilir. Bir ürün organik olabilir ama hala şeker içeriyordur veya tam tahıllı olabilir ama zararlı birçok yağı da içinde barındırabilir. Bu noktada çok daha dikkatli olmalı her sağlıklı adı altında satılan gıdanın sağlıklı olmadığını bilmek çok önemli.

7 Dondurulmuş Gıdalara Dikkat; Dondurulmuş ürünler satın alırken soğuk zincir bozulma riski olabilir, mutlaka gıda ambalajını kontrol ederek al ve marketten çıkışına doğru bu reyondan alışveriş yap, unutma çözülen gıdaları tekrar dondurmuyoruz. Dondurulmuş ürünleri mutlaka bir tabak içinde buzdolabının iç raflarında ya da mikrodalgaların çözdürme programlarında çözdürmek en güvenilir yöntemlerdir.

8 Alışverişe Tok Çık; Markete tok gitmek alışveriş yaparken gereksiz alınacak kalorilerden uzak tutar. Özellikle abur cuburlar, tatlılar açken daha cazip gelebilir ve fazla stoklayabilirsin.

9 Raflardaki Sıcaklığı Kontrol Et; Besinlerin bozulmaması ve kalitesini koruması için market raflarında belirli sıcaklıkta ve nemde olması gerekir. Taze satılan sebze ve meyve reyonunun 10 derecenin altında, et, tavuk ve balığın 2 derecenin altında, süt ve süt ürünlerinin 4 derecenin altında ve dondurulmuş gıdaların -18 derecenin altında olduğundan emin ol. Bu kontrolleri, hijyen kurallarını düzenli takip eden marketlerden alışveriş yap.

10 Paketlemeyi Doğru Yap; Satın alınan besinleri file veya poşetlere yerleştirirken benzerleri bir arada bulundur. Taze sebze ve meyveye ayrı bir poşet, dondurulmuş ve soğuk gıdalara ayrı bir poşet, deterjan ve temizlik malzemelerine ayrı bir poşet hazırla.
Meyve, sebze, UHT harici süt ve süt ürünleri, et, tavuk, balık gibi et ürünlerini ve yiyeceklerin birçoğu buzdolabında saklanmalıdır.

Sağlıklı Gıda Alışverişi İçin ÖnerilerimizSebze ve Meyve

Sebze ve meyveleri alırken canlı, taze görüntüsü, çürümemiş ve beneksiz olması önemlidir. Suyu çıkmış, hafif kokmuş ve solgun olan sebze ve meyveleri almayın. Patates ve soğan gibi filizlenen sebzeleri, poşet dışında ve uygun sıcaklıkta saklayın.
Taze sebze ve meyveleri en fazla bir hafta içinde tüketin, süre uzayacak gibiyse mutlaka dondurun.

Süt ve Süt Ürünleri

Ambalajsız, sokakta ve açıkta satılan süt ve süt ürünlerini almamaya, paketli satılanların ise son kullanma tarihini okumaya özen gösterin. Açık satılan sütler ve bu sütlerden yapılan peynirler brusella ve salmonella gibi sağlığımızı tehdit eden mikroorganizmalar içebilir. Paketli ürünlerin ambalajında herhangi bir sızıntı olmaması önemlidir. Alındıktan kısa bir süre içinde buzdolabından muhafaza edilmelidir.

Balık

Taze balığın gözleri parlak ve canlı, derisi gergin ve solungaçları pembe veya kırmızı renkte olmalıdır. Balık kokmamalı ve maksimum 4 derecenin altında muhafaza edilmeli, -18 derecede ise dondurulmalıdır.

Kırmızı Et ve Tavuk

Yasal damgalarının olması, canlı, parlak, diri ve kendi doğal renginde, koku ve dokusunda olması çok kıymetlidir. Dış yüzeyinde ıslaklık olmayan, kanlı sıvıda beklemeyen, ağırlaşmış kötü bir kokusu olmayan, çözündükten sonra tekrar dondurulmayan, reyonda başka ürünlerle teması olmayan et ve tavuk eti satın alınmalıdır. Et ve et ürünlerini taze taze tüketin, buzdolabında en fazla 48 saat bekletin,süre uzuyorsa küçük parçalar halinde dondurun.

Satın Alınan Besinlerin Evde Muhafaza Edilmesi

Alışveriş sonrası evimize giren tüm paketlerin temizlenerek saklanması ciddi emek ister ama sağlık için bu özene değer. Mümkünse market poşetlerini en az 3 saat balkonda, bahçe gibi havadar bir alanda bekletmekte fayda var. Cam, plastik ve metal ambalajlı makarna, süt, salça gibi ürünleri dezenfektan sıkılmış bir bezle silerek dolaba kaldırabilirsiniz. Meyve ve sebze gibi ambalajsız ürünleri karbonatlı suda bekletip sonrasında akan suda yıkayıp buzdolabına kaldırabilirsiniz. Et, tavuk, balık gibi ürünleri porsiyonlarına bölerek buzlukta muhafaza edebilirsiniz.

Dolap Muhafazası

Güvenli olması için tüm yiyeceklerin buzdolabında saklanması gerekmez. Kurubaklagiller, tahıllar, kuruyemişler, açılmamış teneke kutular gibi ürünleri temiz, kuru, 25 derecenin altında, serin ve güneş ışığı almayan raflarda saklamak en doğrusudur. Bu ürünlerin son kullanma tarihleri sürekli olarak kontrol edilmeli, paketin açılmamış oluşuna ve nemlenme, böceklenme gibi faktörlere dikkat edilmelidir. Böcekleri ve kemirgenleri çekmekten kaçınmak için yiyecekleri doğrudan yere koymamaya ve temizlik malzemeleri ile aynı dolapta bulundurmamaya özen gösterilmeli. Her zaman ‘ilk giren ilk çıkar’ ilkesine göre tüm besinlerin tüketimi izlenmelidir.

Buzdolabında Saklamak

Meyve, sebze, UHT harici süt ve süt ürünleri, et, tavuk, balık gibi et ürünlerini ve yiyeceklerin birçoğu buzdolabında saklanmalıdır. Buzdolabının sıcaklığı 4 derecenin altında olmalı, havalandırmanın iyi bir şekilde gerçekleşmesi için tamamen dolu olmamalı, sıcak yiyecekler doğrudan buzdolabına konmamalı, çiğ et, tavuk ve balık gibi besinler alt raflarda ve kapalı bir şekilde saklanmalıdır.
Taze sebze ve meyveleri en fazla bir hafta içinde tüketin, süre uzayacak gibiyse mutlaka dondurun.

Yorum Yaz

53 − = 50