Rahim Ağzı Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Rahim ağzı kanseri dediğimiz kanser kadın üreme organlarının bir parçası olan rahim ağzından kaynaklanan bir kanserdir. Rahim ağzı kanseri hpv bir virüs nedeniyle ortaya çıkan bir kanserdir hpv virüsü cinsel yolla bulaşabilen bir hastalık ve dolayısıyla cinsel ilişkide bulunan herkese yaşamları boyunca en az bir kez ulaşabilmektedir. Hpv nin bilinen 100 den fazla tipi vardır ve bu tiplerden yaklaşık 15 tanesi rahim ağzı kanseri açısından yüksek riskli tiplerdir.

Bu yüksek riskli hpv den herhangi biriyle enfeksiyon başladıktan sonra tekrarlayıcı özellik göstererek rahim ağzı hep üzerindeki hücrelerin dna’ları değiştirip rahim ağzı kanserine doğru bir gidiş başlatmaktadır.

Rahim ağzı kanseri dolayısıyla kanser oluşmadan önce birtakım hücresel değişikliklerle karşımıza gelebilmektedir. Dolayısıyla rahim ağzı kanseri tarama bilen ve önlenebilen bir kanser olmaktadır. Bu nedenle de rahim ağzı kanseri taraması için kullandığımız simir ve hpv testi bütün kadınlara rutin uygulamamız gereken testlerdir.

Rahim Ağzı Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi YöntemleriSon yıllarda sağlık bakanlığımızın ve derneğimizin katkılarıyla rahim ağzı kanseri taraması çok efektif bir şekilde yapılmakta ve rahim ağzı kanserine erken tanı konulabilmektedir. Rahim ağzı kanseri erken evrelerde belirti vermeyebilir. Biraz daha ilerlediğinde özellikle ilişki sonrası kanama adet dışı kanamalar, bir takım kötü kokulu akıntılar, koyu renkli akıntılar daha ilerlediği durumlarda kasık ağrıları ve uzak organlara gittiğinde her organın kendine ait belirtileri verebilir.

Erken evrelerde ilk tedavi yöntemimiz tabiki cerrahi tedavi olmaktadır ancak ilerlemiş olgularda maalesef cerrahi şansını getirdiğimiz durumlar söz konusu olabiliyor. Türkiye’de yaklaşık yüzde altmışlık bir kısmına maalesef radyo kemoterapi dediğimiz cerrahi dışı yöntem ile tedavi edebilmekteyiz.

Son zamanlarda rahmin geniş olarak alınması ve çevre lenf bezlerinin temizlenmesi ile rahim ağzı kanseri cerrahi olarak tam tedavi edilebilmektedir. Rahim ağzı kanseri tarama bilen ve önlenebilen bir kanser, bunun için yapmamız gereken tek şey yıllık rutin jinekolojik muayenelerini aksatmamak ve sinir testlerimizi yaptırmak hepinize sağlıklı günler diliyorum.

Yorum Yaz

+ 39 = 48