Prematüre Bebeklerin Gelişimi İçin Nelere Dikkat Edilmeli ?

Sizlere bugün prematüre bebeklerle ilgili çok kısa bir bilgiler vereceğim. Prematüre doğmak gestasyonel haftasında 37 haftayı tamamlamadan doğmak demektir. Antenatal ve yeni doğan yoğun bakım koşullarında ilerlemelere bağlı olarak prematüre bebeklerde yaşam oranları artmış ancak beraberinde tıbbi ya da gelişimsel alanda destek ihtiyacı olan bebek sayısı da maalesef artmıştır. Prematüre bebekler belli düzeylerde sağlıklı bebeklerden farklılık gösterirler her bir metre bebekte sorun olacak anlamına gelmesin fakat bu bebeklerde istasyon haftası azaldıkça veya yeni doğan yoğun bakım döneminde yaşanılan sorunların sıklığı arttıkça risk artmaktadır.

Gelişimsel sorun bebeğin gelişimi ile ilgili yani bilişsel değil. Hareket, duyusal, duygusal gelişimle ilgili sorun yaşaması demektir. Prematüre bebekler belli düzeylerde ve belirli sıklıklarda zihinsel becerilerde gecikmeler, öğrenme güçlükleri hareket alanında problemler, serebral palsi gibi dil, konuşma bozuklukları, dikkat eksikliği, hiperaktivite gibi davranış sorunları, sosyal iletişim alanında sorunlar bu bebeklerde birazcık daha fazla gözlenmektedir.

Prematüre Bebeklerin Gelişimi İçin Nelere Dikkat Edilmeli ? Dolayısıyla prematüre bebeklerin izleme, sağlıklı çocukların izlemesinden farklılık gösterir. Taburculuk sonrası tam kapsamlı tıbbi izlemenin yanı sıra tam kapsamlı gelişimsel izlem başlanmalı ve en az düzeltilmiş 2 yaşa kadar bu devam etmelidir. Her izlemde bu alanda yetkin bir uzman tarafından bebeklerimizin psikososyal riskler belirlenmeli.

Ailenin çocukları ile ilgili kaygıları belirlenmeli. Detaylı bir gelişimsel değerlendirme, nörolojik muayene yapılarak gerektiğinde erken destek hizmetleri’ne ulaştırılabilmesidir. Hedef gelişimsel sorunları önlemektir, erken tanımlamaktır ve gerektiğinde erken destek hizmetleri’ne yönlendirerek bu bebeklerimizin gelişimsel potansiyellerinin en üst düzeyine ulaşmalarını sağlamaktır.

Sevgili anneler.

Prematüre doğan bebeklerin ile ilgili bir kaygınız varsa bu alanda yetkin bir uzmana vakit kaybetmeden ulaşmanız doğru yaklaşım olacaktır. Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yaz

5 + 4 =