Prematüre Bebeklerde En Sık Görülen Sorunları Nelerdir ?

Premature bebeklerde en sık gördüğümüz problem solunum problemleri. Çünkü bebeğin 40 haftaya doldurması demek onun dışarıda yaşayabilir olma koşullarına sahip olmasını sağlar. Ama siz 40 haftadan önce doğan bir bebekte bu gelişimi organlarının gelişmesini anne karnı dışında yani suni bir ortamda sağladığınız için bir takım problemler bebeklerde görülebilir. Özellikle de en sık başlangıçta karşılaştığımız problemleri bebeklerin solunum sıkıntılarıdır.

Solunum sıkıntısı bebeklerde hastaneye yatış oranlarını çok artırır. Beslenme problemlerine neden olabilir. O yüzden en sık gördüğümüz problemi solunum sıkıntısı diyebiliriz. Ama bu bebekler daha takibinde görme problemleri çıkartabilirler. Çünkü görmeye ait olan damar yapısı da anne karnı dışında geliştiği için oksijenin bütün toksik etkilerine maruz kaldığı için görme problemi bebeklerde gene sıklıkla olabiliyor

Prematüre Bebeklerde En Sık Görülen Sorunları Nelerdir ?Hastanede bir problemde ne kadar az oksijen verirseniz verin. Anne karnının dışında bu fazla oksijenli ortamda büyümeye çalışan bebeğin göz damarları bu oksijen toksik etkilerinden etkilenebiliyor. İşitme genellikle bu bebekler de sorun çıkartmaz ve çok da sık işitme problemi. Diğer çocuklara göre daha fazla oranda değildir. Ama bebeklerin aldığı bir takım ilaçlar işitmeyi de etkileyebiliyor. O yüzden bebekler yoğun bakıma girip çıkmış bütün bebeklerde yaptığımız gibi ayrıntılı işitme taramasından mutlaka geçilmesi gerekiyor.

Gene prematüre bebeklerin damar yapısının gözde olduğu gibi beyinde de yetersiz gelişmesi nedeniyle beyin kanamaları ve buna bağlı ileride birtakım zekâ ve davranışlarına etkileri yaşanabilir. Bu bebeklerde gene oldukça sık görülen zamanında doğan bebeklere göre daha yüksek oranda görülen santral sinir sistemi yani beyin ile ilgili problem olabilir.

Yorum Yaz

− 6 = 3