Okul Öncesi Eğitimi Neden Önemlidir?

Merhaba, bugün sizlerle okul öncesi eğitimin öneminden bahsedeceğiz insanlar dünyaya geldiklerinde diğer canlıların aksine uçabilen ya da koşabilen canlılar değildir. Fakat sonrasında öğrenme sınırları sonsuzdur. Zeka her ne kadar kalıtımsal olarak çocuğa geçse bile çocuk öğrenmediği müddetçe bu zeka hiçbir işe yaramaz. Bugün dünyanın en zeki insanının çocuğunuz bir adaya koyarsak kalıtımsal olarak hiçbir bilgi çocuğa geçmez.

Çocukları bilimsel sözcükleri öğretmek için en önemli yaşlar 3 ile 6 yaş arasıdır. Aynı şekilde matematiksel eğilim de aynı yaşlarda gerçekleşir. Dolayısıyla okul öncesi zamanlarda yanlış eğitim verilmiş bir çocuk sonrasında ne kadar iyi eğitim almış olursa olsun okul öncesinde olmuş olan yanlışlıkları düzeltemez. Çocukların zihinsel, duygusal, sosyal bedensel gelişimlerinin yüzde yetmişi 06 yaş arasında tamamlanmaktadır. Bu da bu çağlarda eğitimin ne kadar önemli olduğunu bize göstermektedir.

Okul Öncesi Eğitimi Neden Önemlidir?0-6 yaş arasındaki çocuk da emici zihin hakimdir emici zihin, tıpkı bir sünger gibi çevresinde duyduğu her şeyi çocuğun zihnini alır. O kadar önemlidir ki bu yaşlarda yapılan yanlışlar hayatları boyunca büyük zararlar meydana getirir. 7 yaş çocuğun okula başladığı yaştır.

Ancak o zamana kadar çocukların zihinsel, bedensel ve dil gelişimlerinin büyük ölçüde tamamlanmış olması gerekir. Bu nedenle çocuğu desteklemek için okula başlamasını beklemek çok geçtir. Erken çocukluk eğitimi çocukları ilköğretime hazırlayan evdeki eğitim ve yetişme ortamını destekleyen dil ve sosyal açıdan var olan eşitsizlikleri ortadan kaldırmayı amaçlayan bir programdır.

Yapılan araştırma bulgularına göre çocukların kendilerini ifade etme, sosyalleşme ailesi ve akranlarıyla öğretmenleri ile daha kolay iletişime geçebildiği, dolayısıyla akademik ve sosyal olarak daha fazla doyum sağladığı ortaya çıkmıştır. Bu yüzden okul öncesi eğitim zorunlu olmalıdır.

Herkese sağlıklı, mutlu ve huzurlu günler dilerim.

Yorum Yaz

30 − = 20