OBEZİTE VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Merhaba, ben operatör dr Ömer Avlanmış, genel cerrahi uzmanıyım ve obezite cerrahisi ile ilgilenmekteyim. Bugün sizlere obezitenin cerrahi tedavisinde en çok kullanılan yöntem olan tüp mide ameliyatından bahsedeceğim. Biliyoruz ki obezite çok büyük bir sağlık sorunu ve bu sorunun giderek büyümeye devam ediyor ve obezitenin derecesi belli. bir aşamaya geldikten sonra ki biz buna morbid obezite yani yaşamı tehdit eden obezite diyoruz. Artık tek tedavi seçeneği cerrahi olmakta.

OBEZİTE VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Dünyamızda ve ülkemizde en çok kullanılan obezite cerrahi yöntemi, sleeve gastrektomi tüp mide ameliyatı, tüp mide ameliyatının güvenli yapılabilmesi için ameliyat öncesi ameliyat aşaması ve ameliyat sonrası çok önemli, ameliyat öncesinde hastanın yeterli şekilde değerlendirilmesi, kan tetkiklerinin ve konsültasyon ların yapılması gerekiyor ve cerrahiye hazırlanması gerekiyor. Ameliyatta artık teknolojinin ilerlemesiyle kapalı teknikle yaklaşık bir saat gibi kısa bir sürede yapılmakta bu ameliyatta temel amaç midenin küçültülmesi ve iştah merkezini uyaran grinin hormonun salgılandığı kısmının alınması ve midenin tüp haline getirilmesi.

Tüp mide ameliyatının güvenliği için bu ameliyatta kullanılan malzemelerin kalitesi çok önemli. Öncelikle bu malzemeler tekrar steril edilmemiş kutusundan yeni açılarak kullanılmalı ve ameliyatı yapan hekimin tecrübesi çok iyi olmalı. Ameliyat yaklaşık bir saat sürmekte.

Ameliyattan sonra hasta 2 gün hastanede kalmakta. Taburcu olduktan sonra 2-3 gün evde istirahat edip işine dönebilmektedir. Ameliyat sonrası aşamada ise başarıyı en çok etkileyen faktör, hastanın ömür boyu takip edilmesidir. Bu ameliyattan sonra hastanın bariatrik cerrahi, ana diyetisyene ve psikolog ona mutlaka belli aralıklarla kontrollerini yaptırması gerekmektedir. Dolayısıyla doğru hastane, doğru hasta ve doğru hekim bileşimiyle bu ameliyat çok güvenli, bir şekilde yapılabilir, daha konforlu ve uzun yaşamak sizin elinizde.

Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yaz

83 − 81 =