OBEZİTE TEDAVİSİNDE YUTULABİLİR MİDE BALONU YÖNTEMİ

Merhaba ben obezite cerrahisi uzmanı operatör dr. Fırat Tutal, obezite ülkemizde giderek artan büyük bir sağlık problemi haline gelmiştir. Biz de obeziteyi tedavi etmek için çeşitli yöntemler uygulamaktayız. Bu yöntemlerin başında vücut kitle indeksi 27 ve 40 arasında olan hastalar için en sık uyguladığımız yöntem olan mide balondan bahsetmek istiyorum. Mide balonu mide hacmini küçültüp tokluk süresini uzatarak sağlıklı ve sürdürülebilir bir yaşam şekli oluşturmanız da kolaylık sağlar.

Yutulabilir, mide balonu kapsül şeklinde suyla beraber yuttunuz. Hastane ortamında röntgenle yerini kontrol ettiğimiz bir uygulamadır. Bu uygulama esnasında hastalarımız bir buçuk dakika gibi bir sürede kapsülü suyla beraber yutarak içerde normal pozisyona yerleşmesini sağlıyoruz. Balon tutulduktan sonra etrafındaki kapsül eriyerek balonun serbest olmasını sağlamaktadır. Daha sonra 550 cc özel bir solüsyon ile şişirdiğimiz balon midenizdeki görevine başlar.

OBEZİTE TEDAVİSİNDE YUTULABİLİR MİDE BALONU YÖNTEMİMide hacminin kısıtlanması, gün içinde aldığınız kalorilerin azalmasına neden olacaktır. Tokluk süresini uzatarak da gün içindeki atıştırmaların önüne geçmeyi hedefleriz yutulabilir mide balonuyla 4-6 ay süre zarfında 15-25 kilo arasında vermeniz mümkündür. Bu süre zarfında kontrollerinize gelerek size özel beslenme planı ve yaşam şekli değişiklikleri uygulayarak hedefi yakalamanızı amaçlarız. Yutulabilir mide balonunun diğer mide balonlarına göre en büyük avantajı işlem için endoskopi veya anesteziye ihtiyaç duymamamızdır.

Balon 4 ay sonra kendiliğinden erimeye başlayarak içindeki sıvıyı bırakır. 13-17 hafta arasında vücudunuzu terk eder, yutulabilir mide balonu, diğer balonlar gibi çıkarmak için endoskopi ve anesteziye ihtiyaç duymadığımız bir mide balonudur. Hangi obezite tedavisini seçerseniz seçin unutmayın ki hedefi yakalamamız ve başarınız.
Doktorunuzla olan iletişim ve takiplerinizi aksatmamaktan geçmektedir. Hepinize sağlıklı mutlu günler dilerim.

Yorum Yaz

98 − = 92