Mizaca Göre Beslenme Nedir ?

Merhabalar bugün size mizaca göre beslenmeden kısaca bahsetmek istiyorum. Bildiğiniz üzere 4 tane mizaç vardır. Bunlar ateş, hava, su, topraktır. Ateşin denk geldiği safra mizaç suyun denk geldiği balgamı mizaç havanın denk geldiği ve mizaç ve toprağın denk geldi. Soda ve mizaç şeklinde dörde ayrılırlar. Beslenmede mizacı baz alarak yemeklerimizi pişirme miz. Bu yönde beslenmemiz çok önemlidir çünkü her insanın farklı mizacı vardır. Yalnız organ mizaçları tektir.

Kişinin mizacını diline, gözüne, eline, yüzüne ve kemik yapısına bakarak belirleyebiliriz. Bunu belirledikten sonra kişinin tabiki organ sıkıntısına, hasarına ya da tansiyon, kalp, sindirim, dolaşım bozukluğu gibi olmakla beraber değerlendirerek bir beslenme programı düzenliyoruz. Eğer mizacını sıcak ve kuruysa, yani safra ve mizaca sahip bir insansınız beslenmeniz den baharatları, salçayı, mizacı, sıcak ve kuru olan gıdaları çıkarmanız gerekiyor. Tabiki belirli bir süre itidal beslenmek çok önemlidir ama en başında size sıkıntı yaratan bu hayatın fazlalığını düşürmek için beslenmemize önünde düzenlememiz gerekiyor.

Mizaca Göre Beslenme Nedir ?Aslında organların mizaçlarından bahsedersen daha güzel olacak. Her organın birbirine nispetle mizacı vardır. Vücuttaki sistemler birbirini besleyecek, destekleyecek, onaracak şekilde yaratılmışlardır. Her organın görevini yapabilmesi için kendilerine özel sıcaklık, kuruluk ve ıslaklığa bulunmaları gerekmektedir.

Bu denge sağlanmazsa organ kendi ihtilalinden çıkar. Mesela kalp sıcak kurudur. Akciğer kalbe, nazaran soğuk ve ıslaktır. Kalp çalıştıkça enerji üretir ve bu enerjinin oluşturduğu fazla ısı akciğer tarafından nemlendirilir. Eğer kalp zafiyete uğrarsa akciğerlerde zafiyet görünür. Bu nedenle organın mizacının değişmesi, diğer organların ve bütün sistemi etkiler. Yalnız burada şunu söylemek istiyorum, modern ile gelenekseli asla birbirinden ayıramazsınız, birbirini destekleyen 2 önemli konudur. Birini reddedip diğerini benimse yemezsiniz, beraber hareket etmek zorundasınız.

Herkese sağlıklı mutlu günler dilerim.

Yorum Yaz

− 5 = 2