Miyom Nedir? Miyom Nasıl Tedavi Edilir?

Bugün sizlere miyom dediğimiz hastalıkla ilgili kısa bilgiler vermeye çalışacağım, hastalık aslında kadın üreme organının düz kas tabakasından kaynaklanan iyi huylu tümörler. Otopsi çalışmalarında kadınların yüzde 80 inde var olduğu bilinen ancak günlük yaşamda yaklaşık yüzde 20-25 kadında problem yaratan hastalıklardır. Rutin jinekolojik muayene sırasında tanık olabiliyorlar. Dolayısıyla aslında çok sık olmalarına rağmen yaklaşık 45 kadın da bir tanı konulup tedavi gerektiren durumlara kadar gelebiliyor.

Genellikle 30 40 yaş arası kadınlarda görülüyor bu hastalık ancak daha ileri yaşlarda da görülebiliyor. Belirti olarak da en çok gördüğümüz belirtiler aşırı miktarda visual kanamalardır. Bunun dışında milyon kitle etkisinin olmasına bağlı olarak önde idrar kesesi komşuluğu, arkada bağırsak komşuluğu nedeniyle kitle etkisiyle sık idrara çıkma, kabızlık hissi gibi bası belirtileri ile karşımıza gelebiliyor. Bunun dışında kronik alt karın ağrılarıyla da karşımıza gelebiliyor.

Miyom Nedir? Miyom Nasıl Tedavi Edilir?

Bir hastada miyom saptadığımız da bunun tedavi edilmesi yoluna gidiyoruz. Miyomun tedavisi ilaçla veya cerrahi yöntemle yapılabilir. Genellikle miyomlar cerrahi yöntemlerle tedavi edilmektedir. 40 yaş altı kadınlarda henüz çocuk yapmamış olan bir hastamız söz konusuysa, bunları da miyonların tek tek çıkarılıp yerinin onarımı şeklinde cerrahi tedavi yapıyorken daha çok 40 yaş üstünde çocukları olmuş kişilerde rahmin tamamının alınmasına yönelik cerrahi girişim yapabiliyoruz.

Bunu açık ve kapalı cerrahi yöntemler şeklinde 2 türlü yapabiliyoruz. Kapalı yöntemlerden de özellikle robotik ya da laparoskopik cerrahi yöntem bu hastaların tedavisinde kullandığımız önemli cerrahi yöntemler menopoza doğru milyonlar bir miktar düşebilirler ve hastada daha az şikayete neden olabilirler. Ama menopozdan sonra olan miyomlar da maalesef kanser riski 3-4 kat arttığı için bazen belirti vermelerine rağmen teşhis koyduğumuz durumlarda rahim alınması gerekebiliyor. Milyonlar belirti vermeyen hastalıklar olduğu için.

Rutin jinekolojik muayene sırasında saptanan biliyorlar. Dolayısıyla bütün kadınlarımızı yılda bir en az olmak üzere jinekolojik kontrollerini gitmelerini öneriyorum ve hepinize sağlıklı günler diliyorum.

Yorum Yaz

+ 10 = 14