Mide Botoksu ile Ameliyatsız Zayıflama Kilo Verme

Merhabalar obeziteden kurtulmanın birçok yolu var. Ama en son dönemde yeni uygulanan bir yöntem sayesinde hastalar hem çok daha kolay kilo veriyorlar hem de doğru beslenmeyi öğreniyorlar, işte o yöntemin adı mide botoksu midenin alt yarısına ve tepe kısmına yaptığımız toksik bir ilaç aslında.

Mideyi geçici olarak kısmi felç ediyor. Bu felç etmesi sayesinde aldığımız gıdaların mideden boşalma süresi uzuyor. Böylece hasta daha az gıda alarak daha çok tok hissediyor. Tip bir tip 2 dediğimiz obezite var. Bunlarda tüp mide ameliyatını çok tercih etmiyoruz. Daha çok botoks işlemini tercih ediyoruz. Botoks midenin 2 bölgesine yapılıyor. Böylece midede açlık salınımı engellenip tokluk hissi artırılıyor.

Böylece midenin boşalma süresini uzatıyoruz. Birde midenin tepe kısmı var. Bu açlık hormonların salındığı kısım burada da bir miktar botoks yapıyoruz. Böylece açlık hormonlarının salınımını ama bu sadece tabiki mide ile ilgili salınımında bloke etmiş oluyoruz. Aslında açlık hissetme olayı öncelikle beyinde başlayarak devam eder mi? İç salgı bezleri ile giden bir süreç, biz botoks yaparak sadece mideye özgü elemanları bloke etmiş oluyoruz.

Açlık sadece midede oluşan bir his değil, beyin de açlık hissi oluşturabiliyor. Bu yüzden obezite hastaları ilk önce psikologa yönlendiriliyor. Faktöriyel etkenlerin etkili olduğu bir şey. O yüzden biz hastalarımızı öncelikle bir psikologa gönderiyoruz. Psikolojik yapıyı tahlil etmek lazım çünkü çok farklı obezite sebepleri çıkıyor. Strese bağlı yeme depresyona bağlı yeme. O yüzden öncelikle olayın psikolojik boyutunun giderilmesi lazım.
Mide Botoksu ile Ameliyatsız Zayıflama Kilo Verme

Herhangi bir etken kalmadıktan sonra mideye özgü faktörler devreye giriyor. Bizde burada botoksu devreye sokuyoruz. Uygulama yaklaşık 10 dakika sürüyor. Hasta herhangi bir ağrı ya da acı hissetmiyor. Uygulama sonrası ise hasta günlük hayatına devam edebiliyor.

Kalıcı hiçbir hasar bırakmadan normal yaşamına devam etmiş oluyor. Botoksun bana göre faydası da zaten burada, hiçbir travmatik işlemin olmaması. Eğer diyetine uyarsa 20-28 kiloya kadar veren hastalarımız var. Etkisi yaklaşık 6 ay sürüyor. Burada en önemli nokta hastanın diyetine uyması. Böylece hasta doğru beslenmeyi öğrenerek fit kalıyor.

Burada bize gelen birey diyetine devam etmesi, takip etmesi bu diyet aslında doyurucu bir kişiyi doyuruyor. Biz bu süreçte şunu da algılatmaya çalışıyoruz. 6 aylık o süreçte hastanın daha az gıda alarak tokluk olayını çözmesi, 6 aydan sonra da bu olayı kendi kendine yapmasını sağlamak, listesi kişiye özel olarak düzenleniyor. Bizim dikkat ettiğimiz temel şey burada kalori hesabı 800 kaloriyle 1200 kalori arasında bir diyet düzenleniyor hastaya.

Bu yöntem sayesinde hastalar diyet programına çok daha kolay uyum sağlayabiliyor. Hastalar uygulama sonrası ilk hafta itibarıyla kilo vermeye başlıyor. Uzun yıllar mesela 10 sene boyunca obez defalarca diyet yapmış ama başarılı olamamış sürekli ve olumsuzlukla gitmiş istiyor ama başlamıyor, veremiyor. Çünkü normal diyet yaptığı zaman 2-3 kilo verip ondan sonra 5 kilo alma gibi bir sorun çok sıklıkla karşılaştığımız bir şey.

Bu tarz yani daha önce defalarca denenmiş, başarılı olamamış kişiler de ama gerçekten vermeyi isteyen kişilerde botoksun başarısı bence çok çok daha iyi. Mesela çok tipik bir hastam vardı hocam diyor 80 kiloları seksenli rakamları görsem bir şey istemem diyordu. 80 Rakamları gördü, 70 i görsem daha hiçbir şey yani bu benim için yeterdi.

Bu hastamız 63 kilo 700 grama kadar düşmüştür. Kişi vermeye istekli ama başarısı yok. Bunlara botoks yapıyoruz. Özellikle ilk bir hafta diyete tam uyduğu zaman ki ben o zaman birazcık daha 500-600 kalori almasını öneriyorum. Bu kalori alıp midenin hani küçülmesini sağladıktan sonra kişilerin uyumu çok çok daha iyi oluyor.

Yorum Yaz

68 + = 71