Mat ve Yorgun Görünümlü Cilt İçin Bakım Önerileri

Burda odaklandığımız odaklanmaya değer spesifik bazı noktalar var. Bunlardan bir tanesi mat ve cansız görünümlü zaman içinde cildimiz prüzsüzlüğünü kaybediyor ve ışığı güzel yansıtamaz hale geliyor. Öyle olunca da karşıdan baktığınızda böyle parlaklığı ışıltıyı yitirmiş bi cilt ile karşılaşıyoruz birde sigara içiyorsak, kirli bir şehirde yaşıyorsak, hava kirliliği yoğunsa, stres faktörü, bunlar da cildin mat ve cansız görünümüne yol açıyor biraz.

Mat ve cansız görüntüyü gizlemek için pudra, makyaj teknikleri hatta bazılarımız saklama ihtiyacı duyuyoruz. Bir başka ihtiyacımız karışıklık, tabi kırışıklıklar cildin sıkıldığını ve elastikiyetini kaybetmesinden kaynaklanıyor. Aslında deri bir nevi parşömen kağıdına dönüşebiliyor inceliyor ve ince ince kırışıklıklar ortaya çıkıyor, bunlar bazen hareket halinde beliren çizgiler oluyor, bazen de biz hiç hareket etmezken statik olarak ortaya çıkan çizgiler olabiliyor.

Genetik olarak hepimizde bu karışıklıklar çıkacak bunu biliyoruz kaçış yok, ama bunu hızlandıran bir takım çevresel faktörler var hiç olmazsa bunlardan kaçınmamız gerekiyor, en önemlisi ultraviyole, ikincisi sigara içmek,, kirli bir şehirde yine hava kirliliği burada devreye giriyor. Onun dışında sağlıksız beslenme özellikle şekerden zengin beslenmede cildi yaşlandıran kırışıklıkları erkene çeken faktörlerden bir tanesi.

Mat ve Yorgun Görünümlü Cilt İçin Bakım ÖnerileriÜçüncü ihtiyacımız da hacim kayıpları ve sarkmalar.

Yüzümüzün şekli değişiyor. Zamanla ne şekilde değişiyor? Hatta bir kemik yapı var. Bu kemik yapı küçülüyor. Onun üstünde bir bağ doku var. Bu bağ doku kendini bırakıp gevşemeye başlıyor. Yerçekimi ile beraber onlar da aşağıya inmeye başlıyorlar. Ve sonuçta çökmeler sarkmalar meydana geliyor. Şakak bölgesine baktığımızda çökme görüyoruz işte ağız etrafında sarkmanın yoğun olduğunu görüyoruz.

Çene hattının netliğin bozulduğunu görüyoruz. Keskinlik bozulur ve belli bölgelerde çenede birikme baş gösterir. Bunlar karşılaştığımız, acımasız ve büyük gerçekler bunlar, hepsi de çok doğru. Hepimiz zaman zaman bir ya da birkaçını aynı anda hissedebiliyoruz. Hemen ne yapıyoruz? Aman biraz bir şey yapalım. Peki o bir az bir şey yaptığınızda bir yerde yaptık, diğer taraftan bir şey istiyor oraya yapınca orasıda bozuluyor gibi bir şey akla geliyor ama şimdi bu konuya hiç girmeyelim. Ben doğal kalayım diyenler de var. Ben yenilenme yolculuğuna savunuyorum.

Yenilenme yolculuğu ne demek?

Yaşlanma sürecinde yaş alma sürecinde doğru zamanda başlayarak belli bir takvim çerçevesinde kişiye özel oluşturulmuş bir programla, tatlı tatlı belli aralıklarla tüm bu saydığımız başlıklara müdahalede bulunmak, yani cilt kalitesine, kırışıklıklara işte hacim kaybı vb. Oysa sarkmayı ve tüm bunları zaman içinde yavaş yavaş ele alarak ilerlemek en doğrusu. Ben buna yenilenme yolculuğu diyorum ve iş işten geçtikten sonra değil de zamanında belki bunları hiç ortaya çıkmadan ya da ilk belirtilerini görmeye başladığımızda acaba köşelerinde bir şey mi beliriyor? Biraz cildim yumuşamaya başladı sanki gibi ya da 2 kaş ortasındaki çizgi derinleşip yerleşmeden biz mimik hareketi yapmadan kendi eğer görünür hale geldiyse o zaman ufak ufak başlamayı öneriyoruz.

Hastalar bazen tek seferlik uygulamalar düşünebiliyor. Dudak dolgusu botoks vs biz önce hastamızın beklentilerini alıyoruz. Beklentileri bilmek onu bize neyin getirdiğini anlamak önemli. Bazen çok net adını koyarak geliyorlar işte ağız kenarındaki çizgiler ya da sarkma şikayeti cildin parlaklığını yitirmesi bazen ince dudağa birazcık takviye için gelebiliyor, ya da kemerli buruna son zamanlarda dolgu yapılabiliyormuş bu benim burnum için uygunluğu mümkün mü?

Bu yakınmalarla geliyorlar bazen de yorgun yüz ile başvurabiliyorlar, ben hiç yorgun değilim ama yani çevremden uyarı alıyorum yorgunum diye, ya da hiç üzgün olmadığım halde üzgün olduğumu zannediyorlar kızgın olduğumu zannediyorlar gibi.

Bu tür ihtiyaçlar ile bize geliyorlar, biz burada hastamızın beklentilerini ön planda mutlaka alıyor onu anlıyoruz, bütün bunlarla beraber bir yenilenme yolculuğuna sokuyoruz.

Burada ilginç olan şu, bunu karışıklık için yapıyor, düzgünlük için yapıyor, lekeler için yapıyor, gözenekler için, hatta gözeneklerindeki bakteriler için yapıyoruz.

9 Farklı parametre de hastamızın kendi yaş grubunda, kendi ten renginde, nerede olması gerektiğine bakıyoruz. Yaşı acaba kendi yaşıtlarına göre kendi ten rengindeki kişilere göre, cilt kalitesinin belli parametreleri açısından nerede bunları oturuyoruz tek tek konuşuyoruz.

İş işten geçmeden bir yola çıkmak gerekiyor bu çok önemli bir nokta, kırışıklıklar yerleşmeden, sarkma ileri boyuta ulaşmadan dediğim gibi zamanında başlamak ve belli aralıklarla tatlı tatlı müdahalelere devam etmek cilt kalitesini değerlendiriyoruz.

Üzgün ve Yorgun Bakışlar Nasıl Giderilir

Bazen biz her ne kadar öyle hissetmesekte karşıdan bakıldığında daha özgün ya da yorgun algılanabiliyoruz. Buna neden olan faktörler kaş ucunun düşüklüğü, ya da gözlerdeki yüzünü ifade gözüne ifade veren yüzün dış köşesinden aşağıya dönük olması, bunların giderilmesi için  botoks uygulamalarından faydalanıyoruz.

Ancak bazen botoksun tek başına yeterli gelmediği durumlar olabiliyor, işte o zaman kişiyi değerlendirdikten sonra eğer gerek görürsek şakak bölgesine dolgu uygulamalarından faydalanıyoruz. Böylece yüze daha canlı, daha enerjik bir görünüm kazandıra biliyoruz. Bakışlar açılabiliyor ve en önemlisi kişinin güzelliğinin altı çiziliyor.

Yorum Yaz

59 − = 58