Liposuction (Liposakşın) nedir? Kimlere yapılabilir?

Merhaba operatör dr Metin Temel, ameliyatla liposuction yönteminden bahsedeceğim liposuction genel olarak kanüller yardımıyla vücuttan yağ alınma işleminin genel adıdır. Herhangi bir cihaz kullanılmadan yapıldığı takdirde konvansiyonel liposuction olarak isimlendirilir. Eskiden en çok kullanılan yöntem buydu işin içerisine ultrasonik enerji inhilasyon 2 enerji veya lazer enerjileri girerek yöntem zenginleştirildi ve Uygulama alanları genişletildi.

18 Yaşından büyük genel anestezi alabilecek tüm hastalara uygulanabilen bir yöntem kesinlikle zayıflama yöntemi değil, vücut şekillendirme yöntemidir. Liposuction zayıflama maksadıyla yapılması çok uygun değildir. Hasta ideal kilosuna yaklaştıktan sonra vücut ağırlığının yüzde 5 ila 7 si alınarak ideal vücut şekli oluşturulması yöntemi olarak tanımlanır. Enflasyon özelinde de bu inhilasyonik liposuction dan bahsedeceğim.

Liposuction (Liposakşın) nedir? Kimlere yapılabilir?

Inhilasyon 2 enerji kullanılarak yapılan liposuction yöntemidir. Hastaların yağ birikimlerinin olduğu karın bel, sırt, basen, iç bacak gibi tüm alanlara uygulanabilir. Avantajları ise bu yöntemde herhangi bir damar ya da sinir yapısına zarar verilmemekte. Inhilasyon 2 Enerji kullanıldığı için alınan yağlar vücudun diğer alanlarında yüz bölgesinde göğüste enjekte edilerek olim kazancı sağlanabilmektedir. Bu işlem sonrasında hastalara uygun korseler yazılarak korseler kullandırılacak.

4 Hafta korse kullanımı sağlanmakta. Beşinci haftadan sonra hastanın aktif egzersizlerini geçmesi sağlanmaktadır. Unutmayalım ki liposuction kilo verme maksadıyla yapılmamaktadır. Vücut şekillendirme amacıyla yapılmaktadır. Liposuction 18 yaşından sonraki genel anestezi alabilecek. İdeal kilosuna yakın tüm hastalarda uygulanabilir. Kronik rahatsızlığı olan kalp hastalığı, akciğer rahatsızlıkları gibi kronik rahatsızlıkları olup genel anesteziyi tolere edemeyecek hasta grubunda ise uygulanamaz.

Yorum Yaz

9 + 1 =