Kusursuz Bir Cilde Sahip Olmak için Cilt kalitesini neler belirler?

Cilt kalitesini neler belirler? – İdeal güzellik için simetri şart mı?

Cilt kalitesi çok önemli yani ne olursa olsun siz yaş almış olabilirsiniz, herhangi bir uygulamanız da olmayabilir, ama öyle bir parlak cildiniz vardır ki öyle sağlıklı görünüyordu ki içiniz açılır bakarken. Her 2 kadından biri cildinden memnun değil, böyle bir geniş çaplı araştırmanın sonucu var elimizde, aslında dünya nüfusunun yarısı kadınlar baktığınızda, ve kadınların çok büyük bir oranının cildinden memnuniyetsiz olması önemli bir gösterge.

Cilt kalitesini anlayabilmemiz için konuyu farklı başlıklar altında ele alıyoruz. İlkiyle başlayalım ışıltı kaybı, evet birincisi ışıltı kaybı. Işıltıyı niye kaybediyoruz cildin eğer nemi yerindeyse yüzeyi pürüzsüzdür ışık deriye daha güzel daha düzgün yansıyabilir. Karşıdan bakan kişinin gözlerine böylece daha canlı daha ışıltılı görünebiliyor. Eğer ciltte ince kırışıklıklar, ince çizgiler varsa, gözenekler fazlaysa, o zaman ışığın yansıması bozuluyor ve mat ve cansız bir görüntü ortaya çıkabiliyor. Birincisi ışıltı kaybı dedik.

Kusursuz Bir Cilde Sahip Olmak için Cilt kalitesini neler belirler?İkincisi elastikiyetin ve sıklığın kaybedilmesi.

Bununla ilgili zaman içinde yavaş yavaş elastikiyet ve sıkılık azaldıkça yüzümüzde bir takım değişimler ortaya çıkıyor. Sıkılık ve elastikiyeti değerlendirmek için benim cildim sıkı mı iyi mi durumunuz nasıl bakmak istiyorsak eğer böyle bir testimiz var basit hemen yapalım elinizin üstündeki deriyi hafifçe tutup yukarı doğru çekip bırakıyorsunuz, bıraktığımızda cilt büyük bir hızla geriye döndüp eski haline geriye döndüyse eğer sıkı. Geri dönüş yavaşsa bu cildinizin sıkılığını ve elastikiyetini kaybettiği anlamına gelir.

Yüzünüze anlar mıyız bunu göz kapaklarının üzerindeki deriden bu çok daha net anlaşılabilir.

Yıllar içerisinde yüzünüz aşağı doğru, yerçekimine doğru kendini bırakır fakat bunu geri alabilmek mümkün mü?

Yapabildiğimiz şeyler var, uygulamalar var. Kadınların yaptığı tarihten beri yapa geldiği şeyler de var aslında.

Bir dönüp geri baktığımızda hep birtakım kusurların üstünü örtmek istemişiz. Cildi daha ışıltılı, daha canlı daha parlak göstermek istemişiz. Bunlardan en kült olanı da pudra. Aslında eskiden beri pudra kullanıla gelmiş ve sonrasında da tabii günümüze geldiğimizde de. Kozmetik endüstrisinin makyaj malzemeleri, makyaj teknikleri bunlar burada büyük oranda yerini almış. Bir de teknolojik gelişmelerden de faydalanıyoruz. Bunlardan bir tanesi de instagram filtreleri bana göre.

Cilt kalitesini iyi göstermek için modern çağın programlarından birisi de instagram filtresi, kesinlikle kendimizi öyle zannediyoruz filtreleri koyduğumuzda.

Peki yüz güzelliğini değerlendirirken dikkate aldığımız belli oranlar var mı?

Oranlar önemli. Biz oranları 3 açıdan değerlendiriyoruz, tıpkı vesikalık fotoğrafta olduğu gibi karşıdan bakıyoruz. Bununla ilgili istiyoruz ki yüzün üst, orta ve alt kesimleri mümkün olduğunca birbirleriyle eşit uzunlukta olsun, bu güzellik algısının karşıdan daha pozitif olmasını sağlıyor.

Peki ideal güzellik için oksimetre şart mı?

Bazen çok simetrik olmayan yüzlere baktığımızda onları çok çekici görebiliyoruz. Çok iyi gelebiliyor. Yani mükemmel 4 dörtlük bir şey var mıdır?

Simetri aslında çok aranan bir şey, çok konuşulan bir şey, ama aslında gerçek hayatta mükemmel simetri diye bir şey neredeyse söz konusu değil.

Onun dışında ayrıca çok gerekli de değil. Bence simetri ile ilgili sol tarafta aslında gayet hoş denebilecek bir çizim görüyoruz. Sonra sağ yarısını ve sol yarısında izdüşümleri, ne simetrik olarak önümüze koyduğumuzda hiç de cazip olmadığını görüyoruz. Ben bunu klinikte hastalarımızla bir değerlendirme yaparken simetri konusunda mutlaka tüm bu başlıklardan geçerken simetri dengeye geçiyoruz ve yüzlerinin sağ yarısından ve sol yarısından birer izdüşümleri ortaya koyduğumuzda, genellikle kendi asimetrik orijinal hallerini insanlar daha çok beğeniyorlar.

Bende daha çok beğeniyorum. Mutlaka simetriye aramamak gerektiğini düşünüyorum. Çok güzel, rahatlatıcı bir şey yani her şey resim edilmiş gibi çizilmiş gibi olamaz yani değil mi? Peki üzgün ve yorgun görünüm herkesin şu günümüzde rahatsız olduğu şey bu özelliklede kadınların. Güzelliği değerlendirirken duyguların yüze yansıması aslında dikkat edersek iletişimde kelimelerin etkisi yüzde 10 civarında.

Yorum Yaz

− 2 = 4