Kuru Ciltler İçin Bakım Rehberi DR. Arzu Yıldız

Kuru Cilt

Merhaba ben DR. Arzu Yıldız bugün kuru cidden bahsetmek istiyorum, bende kuru bir cilde sahip olduğum için bu yakınma ile başvuranları çok daha iyi anlayabiliyorum.

Özellikle kış aylarında havadaki nemin azalmasıyla daha çok kuruyor, onun dışında kışlarda cildiniz daha çok kurumaya meyilli,  cildin epidermi tabakası inceliyor, daha çok su kaybediyor cildin yağ üretimi azalıyor ve nemi bundan etkileniyor.

Peki biz ne yapabiliriz.

Yapabileceğimiz şeyler arasında belki de en dikkat etmemiz gereken şeylerden bir tanesi sıcak su yerine ılık suyla yüzünüzü yıkamak, yıkama ürünü kullanacaksak bunun yüzey aktif deterjan gibi etki gösteren bir jel ya da köpük olmamasına, bir yıkama kremi, bu kremin lavanta olmasına dikkat etmek gerekiyor.

Bir başka şey alkol yüzümüzü kurutuyor, alkol içermeyen kozmetik bir takım ürünler yüzümüze kullanacaksak eğer içeriklerine bakıp öyle tercih etmek gerekiyor.

Bir nemlendiriciyi sabah ve akşam düzenli kullanmak gerekiyor, burada nemlendirici için bir servet harcamanıza gerek yok, önemli olan yüzümüzde bıraktığı histen memnun olduğunuz bir ürünü sabah ve akşam düzenli kullanmak.

Kuru cilt gerçeğini kabullenip günlük rutininize buna göre ayarladığımız zaman yakınmalarımızın büyük oranda azaldığını göreceğiz.

Kuru Ciltler İçin Bakım Rehberi DR. Arzu YıldızYüzümüzü Gece de Yıkamalıyız?

Geceleri yatmadan önce cildinizi nedeni temizlemeliyiz. Hepimiz zaman zaman şöyle düşünmez miyiz? Bugün makyaj yapmadım. Yüzümü yıkamadan da yatsam olur. Aslında pek de öyle değil, kirli şehirlerde yaşıyoruz. Hava kirliliği hepimizin malumu. Bu hava kirliliğinde cilt üstüne zararlı etkileri var. Dünya sağlık örgütü hava kirleticileri 4 ana başlıkta toplanmış partiküllü maddeler, Ozon nitrojen, dioksit ve sülfür dioksit, bunlar cildimize ne yapıyor?

Hepimizi çok ilgilendiren bir şey cildinizi kurutur yaşlandırır. Koleji’ni yıkan bir enzim var matriks metro protein  bu enzimi arttırıyorlar, ince kırışıklıklara yol açıyorlar. Leke oluşumuna yol açıyorlar.

Peki bu maddeler yüzümüze yapışmış haldeyken yatağa girmek doğru mu?

Hayır değil, yüzümüzü kurutmadan nazikçe bir yıkama jeli ya da yıkama kremi ile. Temizlemek gerekiyor. Eğer cildiniz yağlı ise jel ya da köpük formunda bir ürün tercih edebilirsiniz. Kuruysa daha fazla kurutmak, tahriş etmemek için pek de köpürmeyen krem formunda bir yıkama ürünü tercih edebilirsiniz.

Umarım gelecek sefer çok uykunuz gelmiş, gözünüz yataktayken yüzünü yıkamasamda olur diye düşündüğünüzde aklınıza bu anlattıklarım gelir.

Yorum Yaz

24 + = 31