Koruyucu Burun Estetiği Nedir?

Merhaba ben dr zeynel abidin erkan son yıllarda rinoplasti yani burun estetiği son derece yaygınlaşmış ve yüz estetiği cerrahisinin en önemli kısmını oluşturmuştur. Burun estetiği alanında gerek teknik gerek teknolojik anlamda önemli gelişmeler olmuştur. Teknik anlamda meydana gelen gelişmelerin en başında en popüler olan da preservation dediğimiz yani koruyucu burun estetiği vardır. Aslında daha önceleri tarif edilmiş olan bu yöntem.

Son zamanlarda çok yaygınlaşmış ve çok kullanılır hale gelmiştir. Revizyon burun estetikleri yani estetik ameliyat olduktan sonra ikinci bir ameliyatın oluşma nedenlerinden biri de burun sırtında hastalarımızın parmaklarıyla dokunduğu zaman ellerine gelen düzensizliklerdir ve hatta bu düzensizlikler bazen dokunmakla kalmaz, dışarıdan görünür hale gelebilir, işte prezervatif dediğimiz koruyucu burun estetiğinde burun sırtı korunur ve bu bölgede görülen düzensizlikler.

Koruyucu Burun Estetiği Nedir?

Minimal, indirilir ve hatta neredeyse hiç görülmez hale gelebilir. Dolayısıyla ameliyat sonrasında ödem şişlikler, morluklar ve acı minimal indirilmiş olur. Klasik burun ameliyatında burun kemiği çeşitli aletlerle kesilerek düşünür. Fakat rezervasyonda yani koruyucu burun estetiğinde burun kemerine dokunulmaz. Çeşitli yöntemler ve aletlerle burun serbestleştirilmesine doğru bastırılarak aşağı doğru indirilir.

Yani burun sırtına hiçbir şekilde cerrahi müdahale yapılmaz ve doğallığı korunur. Peki her hastaya koruyucu burun estetiği uygulayabilir miyiz? Yaklaşık olarak hastalarımızın üçte ikisine, yani bu da azımsanamayacak önemli bir çoğunluk tur bu tekniği uygulayabiliriz. Fakat burada önemli olan bunu uzun anatomisi ve hekiminizin tecrübesi dir. Her zaman söylediğim gibi burun fonksiyonel bir organdır.

Çekte ne olursa olsun burun nefes almak için vardır. Burun fonksiyonları hiçbir zaman estetik için kurban edilemez. Hepinize sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Yorum Yaz

− 2 = 4