Kombine Estetik Nedir? Kombine Estetik Ameliyatı

Merhaba ben dr. Taha Mehmetoğlu estetik ve plastik cerrahi uzmanıyım. Bugün sizlere özellikle kombine ameliyatları anlatacağım.

Nedir?

Kombine ameliyatlar kombine ameliyatta birkaç ameliyatı aynı seansta gerçekleştirmektir. Kombine ameliyatlar son zamanlarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte birkaç ameliyatı aynı seansta gerçekleştirebiliyoruz. Örneğin meme küçültme operasyonu ile bacak bölgesinde portakalın yapılabilir veya karın gelmişken birlikte burun estetiği yapılabilir ve aynı zamanda liposuction eklenebilir.

Peki bu tür işlemleri yapmadan önce nelere dikkat ediyoruz?

Hastanın kan değerlerine dikkat ediyoruz. Hastanın yaşı çok önemli hastanın ek bir hastalığı var mı yok mu? Çok önemli bunları değerlendirdikten sonra bu tür operasyonları aynı seansta gerçekleştirebiliyoruz.

Daha önceden bu tür ameliyatları teker, teker gerçekleştiriyorduk.

Operasyonlar bize kombine yaptığımız takdirde neyi sağlamış oluyor? Hasta burun ameliyatından sonra 1-3 ay beklemek zorunda kalmıyor, daha az iş gücü kaybı yaşamış oluyor ve birkaç ameliyat birleştirerek aynı seansta kombin ameliyatlar gerçekleştirmiş oluyoruz.

Kombine Estetik Nedir? Kombine Estetik Ameliyatı Birkaç ameliyatı kombine yaptığımız takdirde özellikle nelere dikkat ediyoruz? Bölgesel uzaklıklara çok önem veriyoruz.

Mesela kol bölgesi ameliyatı yapılıyorsa, kol bölgesine yakın bir bölgede ameliyat yapmakta fayda vardır. Her zaman kollarla birlikte karın ameliyatı yapılabiliyor veya memeyle birlikte bacak bölgesi kombine edilebiliyor. Çünkü hasta ameliyattan sonra mobilizasyonu çok önemli. Hastanın daha çabuk yürümesi, mobilizasyonu ve sosyal faaliyeti dönmesi de çok önemli.

Bunlara özellikle dikkat etmenizde her zaman fayda vardır. Hastaların bazen ek hastalıkları olabiliyor. Bu zaman iyi değerlendirmek lazım. Hastanın gerekirse başka bölümlerde kontrol edilmesi gerekir. Kombine ameliyatlarıyaparken ameliyatın süresi de çok önemli. Yaklaşık 5 saat 06 saat 07 saat sürebiliyor.

Tabiki ameliyatında göz önünde bulundurmak lazım. Ameliyat saatini fazla aşmamak kaydıyla hastaların sağlığı ön planda. Her zaman düşünmekte fayda vardır.

Kombin ameliyatlardan sonra hastanın serviste takiplerine çok önemli. Genelde 2 gün hastaya hastanede tutmakta fayda vardır. Günümüzde hekim deneyimi ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu tür kombine ameliyatları daha başarılı bir şekilde gerçekleştirmekteyiz.

Herkese sağlıklı günler diliyorum.

Yorum Yaz

79 − = 75