Kalça Protezi Nedir? Kalça Protez Ameliyatı Nasıl Yapılır

Herkese merhaba doçent dr Aydın Arslan, ben ortopedi ve travmatoloji uzmanıyım. Bugün size kalça protezi ameliyatı ile ilgili bilgiler vereceğim. Kalça protezi ameliyatı kalça ekleminin işlevini yitirmesi nedeniyle oluşan hareket, kısıtlı ve ağrının kalça eklemine benzer yapay materyallerle eklemin değiştirilerek uyguladığı bir cerrahi yöntemdir. Kalça protezi ameliyatı kalça ekleminde ileri seviyede kireçlenmeye neden olmuş, gelişimsel kalça çıkıkları kalça avasküler nekrozları.

Kalça Protezi Nedir? Kalça Protez Ameliyatı Nasıl Yapılır

Romatizmal hastalıklar, travma veya başka nedenlere bağlı kalça oluşmuş, ileri seviyede kireçlenmeler de bazen kalça kırığı tedavisinde, bazen de kalça kemiğini tutan kötü huylu kanserler de uygulanır. Kalça protezi ameliyatları genellikle ileri yaşta uygulanır. Bu nedenle ameliyat öncesi anestezi değerlendirilmesi çok önemlidir. Kalça protezi ameliyatı sonrası enfeksiyon veya kapısı oluşma riskini azaltmak için bazı ilaçlar kullanılır. Bu komplikasyonlar kalça protezi ameliyatından sonra çok nadiren görünür.

Ameliyat genel anestezi veya bel bölgesinden uygulanan sinestezi ile yapılır. İşlem genellikle 15 santimlik bir kesiden açık cerrahi yöntemle uygulanır. Ameliyatta işlevini yitirmiş kalça eklemi kemik kesileri yapılarak çıkartılır, yerine yapay eklem yerleştirilir. Ameliyat genellikle bir buçuk 2 saat kadar sürer. Hastalar ameliyattan sonra aynı gün veya ertesi gün ayağa kaldırılıp yürütülebilir. Hatta tuvalete gitme gibi günlük ihtiyaçlarını kendi başlarına yapabilirler. Ameliyattan sonraki üçüncü veya dördüncü gününde hastalar taburcu olabilir.

Hastalar ameliyattan bir buçuk ay sonra işlerine veya günlük rutinlerine dönebilirler. Hatta bu ameliyatlardan sonra bazı spor aktivitelerinde yapmak mümkündür. Günümüzde implant teknolojisinin ve ameliyat teknikleri çok gelişmiş olması sebebiyle kalça protezi ameliyatlarında ki başarı şansı çok yüksektir. Aynı zamanda implant teknolojisinin çok gelişmiş olması sebebiyle eskiye nazaran implant kullanım süresi daha uzundur. Unutmayın ki sağlıklı bir yaşam için sağlıklı eklemlere ihtiyacımız var. Sizde kalça kemiği ile ilgili bir problem yaşıyorsanız.

Mutlaka uzman bir hekime başvurmalısınız. Herkese sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yaz

72 − = 71