Kadınlar için akıllı alışveriş önerileri

Doğaya saygılı ve sürdürülebilir Giyimin İpuçları

Ne zaman alışveriş yapmalıyız?

Gardrobumuzda eksik veya yıpranmış parçalar varsa modadan çok uzak kaldıysak yapmalıyız. Evet ama bence siz ne aldığınız konusunda dikkatli alışveriş yapın. Ne demek istiyorum? Her geçen gün bilinçleniyoruz. Daha doğrusu bilinçlenmeye çalışıyoruz. Doğaya verdiğimiz zararlar gözle görülür ve hissedilir seviyeye gelmeye başladı. Biliyorsunuz doğada çözünmeyen özellikle plastik aldıklarımız, Pasifik Okyanusu’nun ortasında dev bir ada oluşturmaya başladı. Yani çöplerden yeni bir kıta var etmeyi başardık. Oysa doğa bizim evimiz ve ilham kaynağımız öyle değil mi? Ondan çok şey öğreniyoruz. Birçok teknolojik keşif, bilim, sanat, tıp ve hatta moda doğadan ilham alıyor, ama en önemlisi de doğa bizim evimiz, bizden sonra da var olmaya, çocuklarımıza, hatta torunlarımıza da ev sahipliği yapmaya devam edecek mi?

Aramız bozulsun istiyoruz değil mi, işte bilinçlenmeye başladık derken de kastettiğimiz şey sürdürülebilirlik ve geri dönüşümün önemini fark etmek. Plastik ürünleri hayatımızdan çıkartmaya çalışıyoruz. Su tüketimini en aza indirmeye çalışıyoruz. Sürdürülebilir enerji kaynaklarının kullanımını yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Arabalarımız dahi hibrit artık. Hatta bu farkındalık moda bile oluşuyor. Oda ne alaka demeyin herkes için erişilebilir, pahalı olmayan ama kaliteli kıyafetleri yönelmekten bahsediyorum.

Kadınlar için akıllı alışveriş önerileriUygun fiyatlı ürün alacağım diye kalitesiz ürünlere yönelin demiyorum. Elbette bu size uzun vadede daha maliyetli şekilde döner. Hem Ingilizlerin birikimde ucuz mal alacak kadar zengin değilim diye bir laf var. Geri dönüşüme uygun malzemelerden üretilmiş doğaya zarar vermemenin yanında cebinize zarar vermeyecek ama kaliteli ve modaya uygun ürünlerin bulunduğu markaları göz atabilirsiniz.

Bununla bağlantılı bir başka sorun da çöpe atılan kıyafetler sorunu, Türkiye’de her yıl 500.000 ton kıyafetin çöpe atıldığını biliyor musunuz?

Üstelik bu sadece Türkiye de çöpe atılan kıyafetlerini sayısı. Dünyanın tamamını düşününce iş daha da korkunçlaşıyor. Peki ne yapalım? Alışveriş yapmayalım mı yapalım elbette, modayı takip etmek, her ortamda şık olmak, bakımlı olmak bizim vazgeçilmez değerlerimiz. Bunu biliyorsunuz ama lütfen ihtiyacımız kadarını satın alıp moda diye kaliteli mi kalitesiz mi bilmediğimiz birçok kıyafet alacağımıza, konforlu ve kaliteli parçalara yönelerek geleceğimize yatırım yapalım.

Bu yatırım hem gerçek anlamda hem mecazi anlamda kaliteli ve konforlu parçalar seçerek, ileride giyebileceğimiz hemen yıpranacak ürünlerle gelecek bütçemize ve dolabınızda yatırım yapabilir, hem de doğanın korunmasına yardımcı olarak, hepimizin gelecek yılları korumaya yardımcı olabilirsiniz.

Bir kıyafetinizi 9 aydan uzun süre giydiğiniz zaman, çevreye verdiğiniz zararı yüzde 30 oranında azalttığını biliyor muydunuz?

Örneğin her sezon ihtiyacınız olan ve dolabınızda ki diğer ürünlerle kombinleyebileceğiniz en fazla 5 parça almayı kendinize hedef koyabilirsiniz. Tabiki 5 parçayı seçerken kaliteli, konforlu ve ileride giyebileceğiniz, bugünün modası olmayan parçalar seçerseniz, amacımıza da yaklaşmış olursunuz. Doğru seçeceğiniz 5 parça ile koca bir sezonu hem rahat, hem şık geçirebilir, üstelik doğanın korunmasına yardımcı olabilirsiniz.

Aldığınız kıyafetlerin sürdürülebilir olmasına dikkat ederseniz iş tamamdır. Ayrıca eski ya da giymek istediğiniz kıyafetleri çöpe atmak yerine ihtiyacı olanlara verebilirsiniz. Evet biliyorum bunların hepsini yapabilir, ve çevreye çok daha duyarlı olabiliriz. Önce kendimize sonra da çevremize lütfen iyi bakalım ama bugünlük bana müsade. Her gününüz bir öncekinden güzel olsun, kendinize iyi bakın, hoş çakalın.

Yorum Yaz

4 + 1 =