Kadına Yönelik Şiddet Türleri ve İzleri

Bugün size kadına karşı şiddetten bahsedeceğim. Kadına karşı şiddet dediğimizde aklımıza gelen ilk kanun 6284 sayılı ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesine dair kanun dur. Şiddetin türleri fiziksel şiddet olabilir. Fiziksel şiddet dediğimizde darp edilme herhangi bir aletle zarar vermek gibi fiziksel içerikli şiddet anlaşılır, ikinci olarak şiddetin türlerinde psikolojik şiddetten bahsedebiliriz. Örneğin aşırı kıskançlık yapmak, aşağılamak, hakaret etmek, küfretmek, toplum içinde rencide etmek ya da yalnızken rencide etmek gibi.

Başlarda bulunmakta psikolojik şiddetin örnekleridir. Üçüncü olarak şiddet türlerinden ekonomik şiddetten bahsedebiliriz. Örneğin evlenen kişinin çalıştığı, kazandığı parasına el konulması ya da kişinin çalıştırılmaması ya da zorla çalıştırılması gibi davranışlar da ekonomik şiddete örnek olarak gösterilebilir. Dördüncü olarak şiddet türlerinden cinsel şiddetten bahsedebiliriz. Cinsel şiddette, örneğin kişiyi cinsel birlikteliğe zorlamak ya da kişinin başka biriyle cinsel birlikteliğe zorlanması da cinsel şiddete örnektir.

Kadına Yönelik Şiddet Türleri ve İzleri 6284 sayılı kanunda şiddeti gören herhangi bir kişinin bu şiddetin önlenmesine dair başvuruda bulunma hakkı bulunmaktadır. Valiliklere, kaymakamlıklara en yakın polis merkezine ya da jandarma karakoluna başvurabilirsiniz. Bu merkezlere ulaşamayacağınız hallerde şöyle mi arayabilirsiniz, 183 arayabilirsiniz, 155 i arayabilirsiniz. Çok acil bir durum yoksa cumhuriyet başsavcılıklarına da başvurabilirsiniz ya da aile mahkemelerine başvurarak koruyucu tedbirlerden yararlanmak isteyebilirsiniz.

Koruyucu tedbirlerden yararlanmak yani başvurmak ücretsizdir. Herhangi bir harca yoktur. Peki madalyonun diğer tarafından baktığımızda örneğin sizin hakkınızda şikayette bulunuldu ve koruma tedbiri kararı verildi. Buna 2 hafta içerisinde itiraz etme hakkınız vardır. İtiraz üzerine inceleme yapılacaktır. Eğer haksız bir koruma tedbir varsa bu kadar kaldırılacaktır. Dileğimiz o ki şiddetin olmadığı bir toplumda yaşayalım ama şiddete maruz kaldığınızda başvuracağınız yollar açıktır ve kolaydır. Bu yollar haklarımızı bilelim ama en önemlisi haklarımızı kullanalım. Herkese mutlu günler diliyorum.

Yorum Yaz

66 + = 68