İkiz Ya Da Çoğul Bebek Sahibi Olan Kadınlar Doğum Sonrasında Nelere Dikkat Etmelidirler

Çoğul gebeliklerin loğusalık periyodu tekil gebeliklere göre bazı farklılıklar gösterir. Özellikle doğum sonu kanamaları açısından çoğul gebelik.

Doğum yapmış anneler daha riskli bir durumdadırlar. Doğum sonu kanamaları daha fazla olabilir. Rahim toparlanmaları daha gecikebilir. Bu süreç zarfında rahim içinde biriken kanın iltihaplanması, kötü kokulu akıntı yapması, annenin ateşinin çıkması maalesef sıkça gördüğümüz durumlardır. Bu süreçte rahimin toparlandığını, içinde kanın birikmesinin günlük kontrolleri son derece önemlidir.

İkiz Ya Da Çoğul Bebek Sahibi Olan Kadınlar Doğum Sonrasında Nelere Dikkat Etmelidirler

Özellikle 2 bebeği beslemeye çalışan annenin hem ruhi hem de bedensel olarak pek çok sıkıntıları olacaktır. Bu anne muhakkak ki daha çok yorulacak tır. Bu anne daha çok uykusuz kalacaktır. Bu anne beklenenden daha fazla süt üretmek durumundadır.

Öyleyse ne yapmalıyız?

Annelerin diyetlerini çok daha iyi ayarlamalıyız. Bu annelerin protein, vitamin başta demir olmak üzere mineral desteklerinin sağlanması şarttır.

Bu annelerin her zamankinden daha fazla sıvı ihtiyacı vardır. Anneler 2 bebeği birden emzirmeye çalışırken çok fazla sıvı ve elektrolit kaybedeceklerdir. Beslenme düzeniyle bunların yerine konulması son derece önemlidir. Tek bebek yerine 2 ve daha fazla sayıda bebeğe bakıyor olmak, bir kadının doğasında muhakkak ki aykırıdır. Bunun getirdiği yükle annenin depresyonu olabilecektir. Hatta bazen ailesiyle çatışması.

Maalesef bebek reddine kadar giden ruhi durum bozuklukları yaşanabilmektedir. Bunlarla baş etmek için çoğul gebelik loğusalık arının profesyonel yardım almaları sıkça gereken bir durumdur. Annelerin bundan çekinmeleri ailelerinden ve hekimlerinden bu desteği istemeleri şarttır.

Yorum Yaz

− 1 = 1