Güneş lekelerine ne iyi gelir? – Güneş lekeleri nasıl çıkar?

Güneş Lekeleri

Merhaba ben dr Arzu Yıldız dermatoloji uzmanıyım. Bugün size güneş lekeleri olarak da bilinen sonerlantik olaydan bahsetmek istiyorum.

Aslında biz bunları güneş lekesi deyip geçiyoruz ama 2010 yılından beri bunların sadece güneş nedeniyle değil hava kirliliği nedeniyle de ortaya çıktığı biliniyor. Hele 2017 yılında yapılan bir çalışmada hava kirliliğiyle güneş lekelerinin ortaya çıkışında çok daha kötü bir kombinasyon olduğu gösterilmiş.

Ben bugün size lekelerle ilgili 3 koruyucu yöntemden 3 tedavi edici yöntemden bahsetmek istiyorum, koruyucu yöntemlerin benim için en kolayı birincisi akşam eve geldiğinizde yüzünüzü yıkayıp günün kirini çevre kirliliğinin getirip yapıştırdığı zararlı etkenleri yüzünüzden uzaklaştırmak, daha fazla yüzümüze zarar vermelerini böylece engellemek.

Güneş lekelerine ne iyi gelir? Güneş lekeleri nasıl çıkar?İkincisi cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanın.

Bun nemlendirici cildinizin güçlendirilmesini sağlamak, yani gündüz karşılaşacağımız zararlı etkenlere karşı bir nevi koruma sağlamış olur.

Üçüncüsü hiç ihmal etmememiz gereken güneş koruyucu sürmek.

Bunu gün içinde 2-3 kez tekrarlamak.

Peki tedavi edici seçeneklerimiz neler?

Bunların başında benim için retinoid içeren ürünler geliyor. Geceleri yatmadan sadece leke bölgesine değil tüm yüzünüze retinoid içeren bir ürün uygulayabilirsiniz. Tedavide ikinci yapabileceğimiz, uygulayabileceğimiz seçenek Cryo terapi.

Dermatoloji uzmanlarının uyguladığı azotlu dondurma tedavisi.

Üçüncüsü fazla pigment yok edecek teknolojiler, benim için bunların başında bir yer yani broadbent geniş bant ışık tedavisi geliyor.

Bu tedavide fazla pigment verdiğimiz ışığı emiyor ve kömürleşmenin bu sayede cidden uzaklaştırılmasını sağlıyoruz. Aynı zamanda cilt tonu daha eşit, daha dengeli bir görünüme kavuşuyor. Tedavileri konuştuk ama benim bir dermatolog olarak özellikle vurgulamak istedim.

Koruyucu yöntemleri uygulamanın kişi için çok daha kolay olduğudur.

 

Yorum Yaz

46 − = 43