Gülüş Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Bugün sizlere pembe estetik laminalar ve gülüş tasarımı hakkında bilgiler vereceğim. Son yıllarda estetiğe olan ilginin artmasıyla birlikte diş hekimine estetik problemler ile başvuran hastaların sayısı da oldukça artmıştır. Dişler, diş etleri, dudaklar ve çenelerin hem birbirleriyle hem de yüzün bütünü ile uyumu estetik diş hekimliğinin temelini oluşturur. Son zamanlarda sıkça adını duyduğumuz pembe estetik diş etinin dişleriyle uyumunu vurgular.

Dişler ne kadar güzel ve sıralı olursa olsun dişi çevreleyen dişeti seviyelerinin birbirinden farklı olması, diş etinin rengi ve gülerken ne kadar göründü estetiği birebir etkiler. Dolayısıyla pembe estetik oluşturmadan sadece dişlerin görüntüsünü düzeltmeye çalışmak eksik bir estetik sonuç doğuracaktır. Dişlerdeki estetik problemler de porselen lamina lar en doğal ve estetik çözümleri sunar. La mi neler dişlerin ön yüzeylerine özel yapıştırıcılar ile yapıştırılan incecik porselenlerdir.

Gülüş Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?Çok ince olmalarına rağmen dişe yapıştırılanda son derece dayanıklıdırlar. Diş eti ile uyumu ve görüntüsü doğal dişlere çok yakındır. Dişleri çok az müdahale yapıldığı için konservatif tedavi yöntemidir. Dolgular gibi zamanla renk değişikliğine uğramaz, leke tutmaz vineler dişler arasındaki boşlukların yani asmaların varlığında diş yüzeyinde renklenme, aşınma, çatlak veya kırık durumlarında dişlerdeki şekil bozukluklarında, çapraşık dişlerde ortodontik bir alternatif olarak gülerken ya da konuşurken dişler görünmeyecek kadar küçük kişilerde dişleri görünür hale getirmek için uygulanabilir.

Diş sıkma ve gıcırdatma alışkanlığı olanlarda diş minesinin aşırı harabiyet inde ve dişlerdeki aşırı renklenme lerde laminar tercih edilmez. Böyle durumlarda lamina yerini dişin tüm yüzeyini kaplayan herhangi bir estetik porselen önerilir. Dişlerini yaptırmaya karar verip internet ortamından elde ettikleri bazı günü fotoğrafları ile hekime başvuran hastaların kimi zaman gerçek dışı beklentileri olabiliyor. Unutmayalım ki herkesin 100 yapısı, diş dudak ve çene yapısı birbirinden farklıdır.

Dolayısıyla gülümseme de kişiye özel tasarlanmalıdır.

Estetik diş hekimliği denince akla ilk gelen kavramlardan biri gülüş tasarımıdır. Gülüş tasarımı çeşitli nedenlerle estetik açıdan görünümü bozulan dişler ve diş etlerinin hastalarımızın yüz şekilleri ve gereksinimleri de göz önünde bulundurularak olabildiğince doğal ve estetik bir görünüme kavuşturulması işlemidir. Gülüş tasarımında ilk olarak hastanın beklentilerini doğru olarak anlamak ve ihtiyaçları doğru belirlemek çok önemlidir.

Hasta ağzından alınan dijital ölçülerle bu arada dijital ölçü avantajlarından bahsetmek gerekirse, ağız içi dijital ölçü kullanımı ile diş hekimleri ve diş teknisyenlerine hata yapma payı ortadan kaldırılır. Hastaların diş tedavisi sonucu ve estetik görünüm beklentileri tam anlamıyla karşılanır. Klasik tedavi süreleri kısalır. Klasik diş ölçümü sırasında yaşanan mide bulantısı, kusma gibi tepkiler ortadan kalkar. Ölçüm tek seans içerisinde tamamlanır ve sağlaması yapılır, bu da ölçü tekrarını ortadan kaldırır.

Gülüş Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır? Aldığımız bu dijital ölçülerle az yüz fotoğrafları ile birlikte bilgisayar ortamına özel tasarım programları kullanılarak yüz şekline uygun dişler seçilir. Bu aşamaya geldiğimizde hastamızın dişine ve diş etlerini herhangi bir işlem yapmadan finalde karşılaşabileceğimiz görüntü yaklaşık olarak görürüz. Bu görüntüleri hastamızda birlikte değerlendirip işlemlere start veririz. Yaptığımız tasarım doğrultusunda diş etlerinin boyu ve simetrisi ayarlanır.

Lamine yapacaksak bazı durumlarda hiç aşındırma yapmadan ya da sadece ön yüzeylerinde minimal aşındırma var yaparak yada zirkonyum yapacaksak, dişlerin tüm yüzeylerinin aşınmalar yaparız. Dijital ölçülerle oluşturduğumuz modellerle laboratuvar aşamalarını başlatmış oluruz. İşlemler sonunda daha önce tasarladığımız estetik kaplamalar kimyasal yolla monte edilerek hastalarımızı istedikleri yeni gülüşüne kavuşturuyoruz. Günümüzde her alanda olduğu gibi diş hekimliğinde de gelişen teknoloji kullanarak acaba nasıl olacak? Korkusu yaşamadan gülümsemek artık çok daha kolay.

Hepinize sağlıklı mutlu günler dilerim.

Yorum Yaz

+ 81 = 86