Glüten Nedir? Glütensiz Diyet ile Zayıflama

Merhaba, bugün sizlere son dönemlerin popülerleşen diyetlerinden biri olan glutensiz beslenmeden bahsedeceğim. Gluten, arpa, buğday, çavdar gibi tahıllarda bulunan bir proteindir içinde bulunduğu besinlere gevrek lik, elastikiyet ve ağsı bir yapı kazandırır. Günlük beslenmemizde tükettiğimiz makarna, ekmek, kek, bulgur gibi birçok besinde gluten bulunur. Sağlıklı bireyler bunları kolaylıkla sindire bilirken, gluten hassasiyeti olanlarda gaz ve şişkinlik yaratabilir.

Çölyak hastalarında ise çok ciddi semptomlar görülür.
Toplumun yüzde birlik bir kısmını oluşturan çölyak, başta sindirim sistemi olmak üzere birçok organı etkileyen ciddi bir hastalıktır. Çölyak hastaları gluten çok az bir miktarı bile tolere edemezler. Bununla birlikte iştahsızlık, bulantı, kusma, karın ağrısı, halsizlik, yorgunluk gibi birçok ciddi semptom gösterirler.

Glüten Nedir? Glütensiz Diyet ile Zayıflama

Bu bireyler beslenmelerinde Kinoa pirinç, patates, baklagiller, bazı sebze ve meyveleri kolaylıkla tüketebilirler. Tüm bunlar bir yana glutensiz beslenmeyi son dönemlerde popülerleşti ren, daha sağlıklı beslenmek ve zayıflamak adına kullanılmaya başlanması dır. Diyetinizden bir anda makarnayı ekmeği pilavı çıkarırsanız evet kilo verirsiniz. Fakat bu besinlerden alacağınız b grubu vitaminleri, demir, selenyum, diyet lifi gibi besin öğelerinin vücuda alamamış olursunuz. Ayrıca bu şekilde beslenmek hiç de kolay değildir.

Bu nedenle sürdürülebilirlik açısından da zordur. Eğer çölyak hastası değilseniz, beslenmede çeşitliliği çok da önemli olduğunu unutmadan glütensiz besinleri tamamen diyetinizden çıkarmak yerine bunları bir miktar sınırlandırabilir siniz. Glütensiz beslenmek daha sağlıklıdır algısı herkes için genel denemez. Çünkü bir bireye uygulanan bir beslenme sistemi başka birine fayda sağlamayabilir. Tıpkı parmak izlerimiz imzalarımız nasıl bize özelse beslenmede tamamen kişiye özeldir.

Yorum Yaz

38 − = 37