Estetik Boy Uzatma Ameliyatı Nasıl Yapılıyor

Boy Uzatma Ameliyatı Nedir?

Bir kere herkes hayatının bir dönemin de daha uzun boylu olabilir miyim diye düşünüyor. Normal bir kişinin uzatılması ve bir bacağını birken uzatılmasından farklı, hiçbir sağlıklı olup hiçbir problem olmayan bir kişi uzatmak farklı bir olay normal de kaslar, kemikler ve bütün anatomik yapılar arasında uyum var. Normal de biz kendi uzattığımız bu uyumu aslında bozmuş oluyoruz. Bu yüzden estetik uzatma cerrahisini bir biyolojik sınırı var yani 15 santimetre uzayabilirmiyim derse bir kişi 15 santimetre kemik olabilir ama fonksiyonel olmaz. Bu yüzden belirli bir uzatma miktarı var. Aslında estetik cerrahisin de şeyin önemi yok. Santimetrenin önemi yok.

Uzun boylu ve kısa boylu olmak diye bir imaj var. Normal de karşıdan bir kişi gelirken iki kişinin geldiğini düşünelim, iki tane kadın olsun ve başları aynı seviyede olsun bir tanesi topuklu ayakkabı giysin biz topuklu ayakkabı olanı daha uzun boylu olarak görüyoruz, algılıyoruz. Bacaklarınızın olması o kişiyi biraz daha uzun imajı oluşturuyor. Aslında estetik uzatma cerrahisini büyüsü var.

Ben olayı böyle açıklıyorum, kaç santimetre uzatıldı kişi önemi yok. Estetik uzatma cerrahisinde birinci amacımız bir kişiye zarar vermemek çünkü hiçbir aksama stop lambası olmayan bir kişiyi uzattığımız da en ufak bir toplaması olursa bu çok ciddi bir sorun olur. Bunu engellemek görünce amacımız peki kimler uzatılabilir? Bir kere kişinin beklentileri makul akıl olacak. Teknik olarak biz bu beklentileri cerrahi olarak gerçekleştirebileceğinizi anlayacağız bunu yapacağız.

Estetik Boy Uzatma Ameliyatı Nasıl Yapılıyor

Klinik muayene ve röntgen incelemeleri ile detaylı çalışarak alabiliyoruz bir de bazen psikolojik destek almanız gerekebilir. Çünkü bu tedaviler uzun tedaviler yani yaklaşık bir yıl sürüyor. Kişiyi sağlıklı olarak hiçbir şey sekel bırakmadan uzatabilmek tedavisi bir yıl sürebiliyor. Bu süre kişinin idare edebiliyor olması lazım. Bazen psikolog bize bu konuda yardımcı olabilirler. Bütün bunlar sonunda her şeyi anladıktan sonra belirli bir soğuma periyodu geçip gidiyoruz kişiye biz kendimizi eğer sonunda kişi uzatma cerrahisini almamışsa ve anladığında anlaşırsak tedaviye başlıyoruz. Şimdi estetik uzatma dediğimizde hiç bir hastalık olmayan kişilerden bahsediyoruz. Boy kısalığı olabilir. Kişide bir hastalık olmadan yani yapısal olabilir, gelişimsel olabilir.

Ancak bazı hastalıklar var mesela toplumda çok da nisbeten sık görülen akondroplazi gibi gecelik dediğimiz boy kısalığı yapan durumlar var. Bu gibi durumlar da zaten çocuk doğduğunda bunu teşhisi konuluyor ve uzatma cerrahisi uygulanmayacağına aile ile beraber karar veriyoruz ve 57 yaş arasında tedaviye başlıyoruz. Amacımız burada çocuğun boyu 90- 120 santimetre arasında olacaksa toplumun en alt sınırına yaklaştırmak bunu elde edebilmek için. 2 veya 3 seans diyelim 57 yaş arasında bir seans daha sonra biraz gerekirse daha sonra birisi uygulayarak bu hedefe ulaşmak mümkün oluyor.

Bu gibi durumlarda farklı estetik uzatma dediğimizde hiç bir hastalığı olmayan ilişkin kişilerden bahsediyoruz. Aslında 16-18 yaşından sonra estetik amaçlı uzatmalar yapılabilse de benim kendi tecrübem ve bana doğru gelen şeyde bu kişinin 20 yaşını geçmiş olması lazım. Çünkü geçmişte gördüm ki 16 yaşında mesela boy uzatmak isteyen hatta bunun için psikolojik tedavi gören intihar etmeleriyle olan insanlar. Gençler 20 yaşına geldiğinde ne kadar saçma bir istekle olmuşum diye tekrar gelebiliyorlar. 20 yaşına kadar beklemek lazım. Destek için yürüyüş için bir sorun yok. Yani 40 yaşında yaptığımız kişiler var yeter ki ideal şartları sağlayalım ve kişide karar vermiş olsun. Çünkü ilk ameliyattan sonra geriye dönüş yok. Mutlaka detaylı karar vermiş olmamız gerekiyor.

Yorum Yaz

1 + 1 =