Estetik Boy Uzatma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Estetik Boy Uzatma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Şimdi kere bir kere herkes hayatının bir döneminde daha uzun boylu olabilir miydim diye düşünür. Normal bir kişinin uzatılması ve bir bacağın bir kere uzatılması farklı, sağlıklı olup hiçbir problem olmayan bir kişiyi uzatmak farklı bir olay. Normalde kaslar kemikler ve bütün anatomik yapısı bir uyum var. Normalde biz kimi uzattığımızda uyumu aslında bozmuş oluyoruz. Bu yüzden estetik uzatma cerrahisinin bir biyolojik sınırı var.

Yani 15 santimetre uzayabilir miyim? Derse bir kişi 15 santimetre kemik uzayabilir ama fonksiyonel olmaz. Bu yüzden belirli bir uzatma miktarı var, aslında estetik uzatma cerrahisinde santimetrenin önemi yok. Uzun boylu ve kısa boylu olmakta bir imaj var, normalde karşıdan bir kişi gelirken, 2 kişinin geldiğini düşünelim. 2 Tane kadın olsun ve başları aynı seviyede olsun, bir tanesi topuklu ayakkabı giysin. Biz topuklu ayakkabı giyeni daha uzun boylu olarak görüyoruz, algılıyoruz.

Bacakları uzun olması o kişiye biraz daha uzun imajı oluşturuyor aslında estetik uzatma cerrahisinin büyüsü var. Ben olayı böyle açıklıyorum. Kaç santimetre uzatıldığının önemi yok. Estetik uzatma macerası birinci amacımız bir kişiye zarar vermemek. Çünkü hiçbir aksama, en ufak bir topallaması olursa bu çok ciddi bir sorun olur. Bunu engellemek birinci amacımız.

Peki kimler uzatılabilir?

Estetik Boy Uzatma Ameliyatı Nasıl Yapılır?Bir kere kişinin beklentileri makul olacak. Teknik olarak biz bu beklentileri cerrahi olarak gerçekleştirebileceğimizi anlayacağız. Bunu yapacağımız klinik muayene ve röntgen incelemeleri ile detaylı çalışarak anlayabiliyoruz. Bir de bazen psikolojik destek almamız gerekebiliyor. Çünkü bu tedaviler uzun tedaviler yani yaklaşık bir yıl sürüyor.

Kişi sağlıklı olarak idare edebiliyor olması lazım. Bazen psikologlar bize bu konuda yardımcı olabiliyorlar. Bütün bunlar sonunda her şeyi anladıktan sonra belirli bir soğuma periyodu geçiriyoruz ki, sonunda kişi uzatma cerrahisini anlamışsa ve anladığında biz anlamışsak tedaviye başlıyoruz. Şimdi estetik uzatma dediğimizde hiç bir hastalık olmayan kişilerden bahsediyoruz.

Boy kısalığı olabilir. Kişide bir hastalık olmadan yani yapısal olabilir. Gelişimsel olabilir. Ancak bazı hastalıklar var. Mesela toplumda çok nispeten sık görülen akondroplazi gibi cücelik dediğimiz boy kısalığı yapan durumlar var. Bu gibi durumlarda zaten çocuk doğduğunda teşhis koyuluyor ve uzatma cerrahisi uygulanacağına aileyle beraber karar veriyoruz ve 5-7 yaş arasında tedaviye başlıyoruz.

Amacımız burada çocuğun boyu 90 120 santimetre arasında olacaksa toplumun en alt sınırlarına yaklaştırmak. Bunu elde edebilmek için 2 veya 3 seans diyelim. 5-7 yaş arasında bir seans daha sonra bir, gerekirse daha sonra yine bir seans uygulayarak bu hedefe ulaşmak mümkün oluyor.

Bu gibi durumlardan farklı estetik uzatma dediğimizde hiç bir hastalığı olmayan erişkin kişilerden bahsediyoruz. Aslında 16-18 yaşından sonra estetik amaçlı uzatmalar yapılabilse de benim kendi tecrübem ve bana doğru gelen şey bu kişinin 20 yaşını geçmiş olması lazım. Çünkü geçmişte gördüm ki 16 yaşında uzatmak isteyen, hatta bunun için psikolojik tedaviler gören, intihar etmeyi düşünen insanlar. Gençler 20 yaşına geldiğinde ne kadar saçma bir istekle bulunmuşum diye tekrar gelebiliyorlar, 20 yaşını beklemek lazım. Estetik cerrahi için biyolojik bir sorun yok. Yani 40 yaşında yaptığımız kişiler var. Yeter ki ideal şartları sağlayalım. Kişide karar vermiş olsun. Çünkü ilk ameliyattan sonra geriye dönüş yok. Cerrahiye mutlaka detaylı karar vermiş olmamız gerekiyor.

Yorum Yaz

56 − 49 =