Doğum Şekli Neye Göre Belirlenir?

Doğum ve gebelik her 2 birey için hem anne hem baba adayı için de çok özel bir süreç ve bu yani doğumun koşulları ne şekilde olacağı belirleyen çok fazla faktör var. Aslında tek bir sebep söyle yemeyiz burada biz bunu şöyle söylüyoruz, bir yolcumuz var, yolcumuz bebeğimiz bir yolumuz var. Yolumuzda annenin doğum kanalı, birde güçler var.

Bu bebeğin doğum kanalına girip doğmasını sağlayan o da rahmin gücü. Bunların hepsinin çok iyi bir dinamizm içinde birbiriyle koordine bir şekilde çalışması gerekiyor ve bizim tercihimiz bütün bu koşullar normal olduğu takdirde bu doğumun vajinal yoldan gerçekleşmesidir. Koşullar bu koşullar işte bebeğin öncelikle bebeğe ait faktörler var. Bebeğin pozisyonunun ne olduğu bizim için çok önemli. Baş gelişi olması tercihimizdir her zaman.

Doğum Şekli Neye Göre Belirlenir?

Normal doğum açısından bebeğin ağırlığı önemli. 4.000 4500 gramın üzerindeki bir bebeği vajinal yoldan doğrulmaya çalışmak bazen çok zorluğa sebep olabilir. Yine rahmin şekli bizim için önemli. Rahmin rahimde olan bir takım bozukluklar bizim doğum şeklimizi değiştirecektir ya da geçirilmiş ameliyat varsa rahimde yine bu doğum şeklini belirleyecektir. Yine kadının pelvik yapısı, yani kemik yapısı, doğumu şeklinde belirleyicidir. Yani çok kısa boylu olmak ya da çok dar bir kemik yapıya sahip olmak zorlayacaktır ve yine kadına ait birtakım sistemik hastalıklar olabilir.

Ciddi bir kalp problemi olabilir. Ciddi gözle ilgili problem olabilir ya da bir beyinle ilgili geçirilmiş bir anevrizma gibi bir problem olabilir. Yani anneye ait faktörler olabilir. Bunların hepsini gözden geçirmek gerekir. Doğum şeklini belirlerken tüm bu faktörler imizi bir araya getirip baktığımızda eğer bütün koşullarımız uygunsa o zaman biz vajinal doğum yoluyla doğumun gerçekleşmesi için yardımcı olmaya çalışırız.

Yorum Yaz

19 + = 28