Çocuklarda Teknoloji Bağımlılığı

Pandemi de kısıtlamalar nedeniyle hepimiz evlere kapandık işte bu durum çocukları da çok kötü etkiliyor. Sevgili izleyiciler, teknoloji olan bağımlılıkları gün geçtikçe maalesef artıyor izole yaşamla birlikte teknoloji bağımlılığının artmasıyla çocuklarda depresyon, anksiyete, yani endişe bozukluğu, sosyal içe kapanıklık, travma sonrası stres bozukluğu gibi birçok durumla mücadele eden aileler ve çocuklarla karşı karşıya kalıyoruz. Bu durumlarda çocuklar terapi desteği görmeli. Bu gibi durumlarla karşılaştığımız zaman oyun terapisi bizim için en büyük çözüm yolu olmuş oluyor.

Terapist çocuğa kendini güvende hissedebileceği bir ortam oluşturuyor ve çocuk burada kendi sorunlarını kendi becerileriyle çözmesine yardımcı olmuş olur. Yani aslında ona rehberlik etmiş oluyor. 2 ve 12 yaş arasında çocuklarımız için oyun terapisi kurtarıcı olmuş oluyor. Nasıl ki yetişkinlerin terapileri konuşma üzerine temel yeniyorsa, çocukların dili de oyun oyun üzerinden temelleniyor. Çünkü çocuğa bir şey anlatın dediğimizde karşımıza gelip size anlatmazlar. Ancak onu oyun esnasında size anlatabilirler.

Çocuklarda Teknoloji BağımlılığıO yüzden oyun terapisinin önemi çok daha farklı olmuş oluyor. Oyun terapileri başladıktan sonra çocuklarda ciddi bir gelişme gözleniyor. Her çocuğun durumu çok farklı. Gelen çocuğun durumuna göre en az 4 seans ve 12 seans olmak üzere ilerliyor. Süreç tabiki ayrıca çocuklara tamamen teknoloji yasal konulmamalı.

Çocuğa birden keserseniz bunu asla bırakamaz. Bunu aşamalı olarak ilerletmek lazım. Çocuk günde 4 saat izliyorsa 2 saate çevirmek lazım. Diyelim ki 2 saate indirdik. Bunun da daha verimli kullanılması gerekiyor. Daha faydalı şeyler izleterek o teknolojiyi kullanmamız daha doğru olur.

Aslında teknolojik cihazları kullanma süresi her yaş grubunda değişiklik gösteriyor. Okul öncesi çocuklar için maksimum verdiğimiz süre 30 dakika 6 yaş üstü çocuklar için verdiğimiz süre ise bir saat ve biz bir buçuk saat maksimum verebileceğim süre çocuğun elinden teknolojik cihazları aldığınızda istediğin kadar ağlayabilirsin. Sana verdiğim süreyi kesinlikle yaşamazsın dediğimizde.

Çocuk en fazla bu tepkiyi bir hafta sürdü. Rür bir haftadan sonra çocuğun bu tepkisi sönmeye başlıyor. Zaten çocukları teknoloji bağımlılığından kurtarmak da ailelerin rolü çok büyük 1 saatte olsa kaliteli vakit geçirmelerini öneririm. Şimdi normalleşme sürecinde birçok planlama düzenlenirken, çocukların ihmal edilmemesi lazım. Çocukların psikolojisi çok kıymetli çünkü sağlıklı psikoloji, sağlıklı çocuk demek, sağlıklı çocuk demek, sağlıklı toplum demek.

Yorum Yaz

− 4 = 5