Cilt Lekeleri Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Yüz bölgesinde oluşan lekeler en çok güneş kaynaklı, gebelik lekeleri, ilaç kullanımı veya akne sonrası kalan izlerden oluşmaktadır. Leke tedavisinde cihaz yardımlı olarak yapılan tedaviler ve enzimatik peeling sistemleri olarak 2 sistem bulunmaktadır. Cihaz yardımı sistemlerde radyofrekans cihazları, mikrofon ile radyofrekans cihazları, kötü çendik, lazer cihazı, fraksiyonel lazer ve lazer olarak bilinen geniş bant lazer cihazları kullanılmaktadır.

Enzimatik peeling sistemleri D ise enzim yardımıyla leke tedavisi yapılabilmektedir. Cihaz yardımlı leke tedavisinde mikro iğneli altın, iğne radyofrekans tedavileri kültürü, çendik lazer cihazları, bir lazer cihazları kullanılabilir. Bu cihazlarla yapılacak uygulamalar aylık periyotlar halinde 4 seans halinde minimum olarak yapılmaktadır.

Cilt Lekeleri Neden Olur ve Nasıl Geçer?Hasta bize geldiğinde öncelikle cilt analizi yapıp hangi cihazla ve hangi yöntemle tedavi yapılacağını belirleyip daha sonra uygulamasını yapıyoruz. Leke tedavisi biraz zordur. Hastanın da katılımı ve tedavileri evdeki yapması gereken uygulamaları düzenli olarak yapması tavsiye edilir. Cihaz yardımı ile leke tedavilerinde cihazlarla yapılan uygulamalar esnasında lekenin parçalanarak vücutta çöpçü hücre olarak isimlendirilen makrofajlar tarafından yok edilmesi hedeflenir.

Yardımcı tedavi olarak da yine güneş koruyucu kremler ve leke açıcı krem tedavileri öneriyoruz. Bunlar da melanosit dediğimiz leke salgısı yapan hücrelerin salgı yapmasını engelleyerek kombine bir tedavi yapılmış olmaktadır. Aksi takdirde bu tedaviler de başarılı olunmuyor. Leke tedavisinde ki zamanlamaya baktığımız zamanda en uygun dönem sonbahar kış dönemidir. Bu mevsimlerde cihazı yada enzimatik peeling sistemlerinin kullanımı uygundur.

İyi bir cilt analizi uygun tedavi protokolleri ile lekelerinin tedavi edilmesi mümkün.

Yorum Yaz

93 − 88 =