Cildinizi Güzelleştirecek ve Gençleştirecek Besinler

Cildimiz İçin Beslenme

Merhaba ben dr Arzu Yıldız dermatoloji uzmanıyım. Cilt kalitenizi artırmak deyince işlemlerden bahsediyoruz, güneş koruyucular dan evde kullanılacak ürünlerden bahsediyoruz ama bütüncül bir yaklaşım çerçevesinde beslenmeyi mutlaka cilt kalitesini arttıracak faktörler arasında saymak gerekiyor.

Cilt kalitesini artıracak cildi gençleştirirek sahip olduklarını korumaya yardımcı olacak beslenme nasıl olmalı?

Bununla ilgili notlarımı paylaşmak istiyorum. Listenin başına antioksidanları koydum. Antioksidanları biz renkli sebzeler ve meyveler de bulabiliriz. Ne yapıyor? Antioksidanlar cilde zarar veren, yaşlanmasına sebep olan ince kırışıklıkları ortaya çıkaran serbest radikallerin bir avcısı gibi görev görüyor ve onları ortadan kaldırmaya yarıyor.

Selenyum bir eser element vücudumuzda birçok enzimin ko faktörü olarak görev yapıyor. Aynı zamanda kuvvetli bir antioksidan selenyum, karides de ve somonda bulabiliriz. Ayrıca sarımsak da iyi bir selenyum kaynağı sarımsakla ilgili bir ufak not paylaşmak istiyorumİ sarımsak çiğ olarak tüketildiğinde ya da pişirme aşamasının sonlarında yemeğe katıldığında fito besinler açısından daha zengin oluyor vücudumuzun ürettiği bir antioksidan Koenzim q10 yapıyor Koenzime kökten enerji sağlamak için hücre işleyişine destek olmak için ihtiyacımız var ama yaşla Koenzim q10 üretimimiz azalıyor.

Cildinizi Güzelleştirecek ve Gençleştirecek BesinlerBiz Koenzim q10 hangi kaynaklardan sağlayabiliriz, ciğerden sağlayabiliriz. Kümes hayvanlarından sağlayabiliriz ve tam tahıllardan elde edebiliriz, likopen domateste bulunan önemli bir fito besin likopenin kaybolmaması için domatesin uzun süre kaynatılması gerekiyor. En güzel likopen kaynağı salça ciltte kurmayı ve pullanmayı önlemek için a vitamini içeren portakal gibi havuç gibi gıdaları tüketmemiz gerekiyor.

C vitamini kolajen sentezi için önemli, c vitamini narenciye, kırmızı biber, brokoli ve brüksel elmasından elde edebiliriz. D vitamini cildi güneş hasarından koruyor. Yankıyı azaltarak yaşlanma sürecini yavaşlatıyor. Bitkisel yağlardan ve tohumlardan e vitaminli edebiliriz. Hem c hem e vitamini içeren tek besin avokado avokadonun özelliği sadece c içermesinden kaynaklanıyor. Aynı zamanda içeriğinde çok önemli yağ asitleri var bunlar da cildin kuruluğuyla tahrişi ile başa çıkıyorlar ve cildin daha parlak bir görünüme kavuşmasını sağlıyorlar.

Ayrıca avokadonun içerdiği karotenoidler de yine çok kuvvetli antioksidanlar cildin ihtiyaç duyduğu antioksidanlar omega 3 ve omega 6 dengesinin, Omega 3 lehine korunması gerekiyor, Omega üçü yoğun olarak bulabileceğiniz besinler çiftlik ürünü olmayan somon balığı, çayırda otlayan hayvanlardan elde edilmiş kırmızı et, chia tohumu, keten tohumu ve ceviz.

Yağlardan bahsetmişken, zeytini özellikle vurgulamak gerekiyor. Zeytin sadece yağıyla değil, içerdiği fito besinlerle de hem cilt sağlığını hem de cildin bariyer fonksiyonunu korumada faydalı. Son olarak yeşil çaydan bahsetmek istiyorum. Yeterli miktarda tüketildiğinde yeşil çay yangıyı durduruyor. Yaşlanmayı yavaşlatıyor, cildi zararlı güneş ışınlarından koruyor. Bu sonuçlara ulaşabilmeniz için tüketmemiz gereken yeşil çay miktarı günde 5 fincan, günlük beslenme alışkanlıklarımıza biraz daha bilinçli yaklaştığımızda ortaya çıkacak sonuçlar bizi hem daha sağlıklı bir hayata hem daha sağlıklı bir cilde taşıyacak.

Yorum Yaz

50 − = 44