Çift Terapisi ilk Seans Nasıl Yapılır?

Dinle ilgili ilişki ile çalışmak bir parça daha çift terapisi ile ilgili bir şeyler soracağım ilişki ile çalışmak çok ilginç ilişki çok kompleks bir alan çok karmaşık bir adam iki ayrı kişi o iki ayrı insanın hikayesi. O iki ayrı insanın kişilik yapısı. Onların geçmişi işte travmaları vs. İşte kendi anne babalarından gördüğü ilişki dinamikleri diyelim. Öğretileri bağlanma özellikleri başka cinsellik işin içine koyuyoruz ve bir sürü şeyler bunlar. Bu iki insanın her şey yolunda gitmesini bekliyoruz iyi ilişkiden beklediğimiz bu.

Birde tabi işin içine onların kendi ilişki tanımları ve beklentilere giriyor. Ondan sonra biz gidiyoruz. Ne oluyor bu iş? Gidip bakalım falan gibi çok hassas ve çok zevkli. bir çalışma konusu esasında ama çok incelikli bir iş insanlar pek çok şeyden başvurabiliyorlar. İlişkilerde insanlarda belli dönemlerden geçiyor. Örneğin yeni evli bir çiftin veya flört aşamasındaki çiftin sorunlarıyla çocukları evden ayrılmış veya evlenme aşamasında olan bir çiftin sorunları beklentileri hayat görüşleri çok farklar var.
Çift Terapisi ilk Seans Nasıl Yapılır?

Dolayısıyla onlarla çalışacak konularla ilgili farklar var. Bunlardan dolayı daha ilgi çekici ve sürekli değişen dinamik bir çalışmadır. Çift ve ilişki çalışmaları insanlar komünikasyon, iletişim ile ilgili özelliklerden dolayı başvurabilirler.

Bazen ve çoğunlukla da böyle olur ilişkinin kendisinin yarattığı sorunla değil de üstte başka bir çoğunlukla da psikiyatrik bir komisyona başvurular yani bir depresyon şikayetiyle başvurabilirler bir kaygı bozukluğu ile başvurabilirler, bir yeme uyku bozukluğu ile baş vurabilirler ama ondan sonra bir parça bakıldığında aslında problemin ilişkiye dair önemli bir tarafı olduğu ortaya çıkar.

Bazen çok net bir şekilde bizim böyle bir sorunumuz var diye gelebilir. Nasıl çalışmalar yapıldığı burada anlatılmayacak kadar ayrıntıların. Fakat bu dünyada çok eski değil aile, çift terapisi ama çok yeni değil ve çok yol katedildi. Farklı sebeplerle başvurular olabileceği gibi direkt olarak konunun kendisiyle ilgili de çiftler başvurularında bulunabilirler. Bazen bir taraf daha isteksiz olur vesaire bunlar görebildiğimiz şeyler ve dolayısıyla çift ve aile terapileri çok geniş bir çalışma alanına sahip.

Yorum Yaz

24 + = 28