Çarpık Bacak Estetiği

Çarpık Bacak Estetiği Nedir?

Şimdi normalde çarpık bacak olup olmadığını anlamak için ayakta dururken uzun röntgenler çekiyoruz. Bunlar bütün bacağı içine alan röntgen arasında klasik yöntem, vücut ağırlığı varken çekilen röntgenler burada normalde kalça eklemi ayak bileği eklemi arasında bir sanal çiziyor. Bu çizgi normal de diz ekleminin orta kısmından geçmesi gerekiyor. Buna biz mekanik takıyoruz.

Eğer bu mekanik aksama varsa yani. Vücut ağırlık çizgisi içeriden veya dışarıdan geçiyorsa burada bir çarpık bacak var demektir. Bunu anladıktan sonra eğer çarpık bacak varsa kişide kimin hangi noktasından kaynaklandığını çizimlerle gerekirse bilgisayar ölçümleriyle hesaplayıp anlayabiliyoruz. Ondan sonra tedaviye karar veriliyor. Yoksa sadece dışarıdan bakarak anlaşılması bazı durumlarda mümkün değil.

Bazen yokken yok gibi gözükürken bile evlilik olabiliyor. Bazen çarpık bacaklar gibi gözükürken bile aslında bacakları normal sınırlarda olduğu anlaşılabiliyor. Şimdi yetişkinlerde çarpık bacaklı olduğunu düşünen kişiler genellikle bize öncelikle estetik kaygılarla geliyorlar. Aslında eğer bir kişide bacaklarda evlilik varsa ve bunu da tıbbi olarak biz ortaya koymuşsak burada bir ortopedik problem var demektir.
Çarpık Bacak Estetiği

Yani problem aslında estetik değil. Eğer bir bacak eğriliği varsa bu ileride daha büyük sorunlara yol açabiliyor. Örneğin kişi aktif spor yapıyorsa erken dönemde çapraz bağ yaralanmaları ve menisküs yaralanmaları gibi problemlerin ortaya çıkabildiği gibi eğer kişi ve sedanter bir hayat yaşıyorum ileri yaşlarda diz kireçlenme ortaya çıkabiliyor. 60 65 yaş grubu insanların bir kısmını diz protezi ameliyatları yapılması gerekebilir.

Eğer biz bacak evliliği varsa ileride yaşanabilecek problemleri engellemek için bacak evlerinin düzeltilmesi gündeme gelebilir. Yani kişi estetik kaygıyla gelse de aslında bir ortopedik problem varsa bunun düzeltilmesi gerekebilir. Tedavide değişik yaklaşımlar var.

Eskiden externalfiksatör dediğimiz dışarıdan takılan diş telleri ve çivilerin cildi ve kasları geçerek kemikleri tuttuğu cihazları kullandığımız yöntemler varken günümüzde hem implant teknolojisinin gelişmesi hem de hesaplama ve bilgisayar programlarının devreye girmesiyle emirlikleri ve tam olarak ölçüp kaç milimetre düzeltmemiz gerektiğini tamamen hesaplayıp bunu ameliyat sırasında milimetrik olarak gerçekleştirebileceğiniz aletler ve yöntemler var sonuçta yeni yöntemler de bacak eğriliği olan bir kişi ameliyata girdiğinde bacak 50 oluyor. Çıktığında bacağı tamamen düzelmiş oluyor.

Sadece kemikte ayrıştırıldığında bölge varsa oranın kaynağı için belirli bir süre geçmesi gerekiyor. Eskiden çok daha uzun süre sonra kişi günlük hayatına dönebilir. Günümüzde böyle 34 hafta sonra üzerini tamamen yürek ve günlük hayata hemen dönülebilir, üzerindeki vermeye başlıyor ve çok hızlı bir şekilde sosyal hayata geri dönüyor.

Yorum Yaz

81 − 73 =