Burun Estetiği (Rinoplasti) nedir? Nasıl yapılır?

Merhaba ben operatör dr. Taha Mehmetoğlu, estetik ve plastik cerrahi uzmanıyım. Özellikle size burun estetiğinden bahsetmek istiyorum. Dünyada aynı zamanda türkiye’de en çok yapılan operasyonlarda halen burun estetiği ön planda.

Peki burun estetiği neden önemli?

Çünkü yüzün orta kısmında yer almakta ve yüzün simetrisini çok etkilemekte. Burun aynı zamanda bir solunum organımızdır, bir burun estetiğine her zaman kişisel yaklaşım çok önemlidir. Örneğin problemi değerlendirmek çok önemli. Eğer bir burunda kemer yoksa sadece burun ucu aşağıdaysa bu tip plasty dediğimiz yaklaşık 30 dakikalık bir saatlik bir ameliyatla sadece burun ucu yukarı kaldırarak kemer problemi de çözmüş oluyoruz.

Tam tersi eğer burun ucu normal bir açıda ise yani yüksekliği ve kemer kısmı varsa sadece kemere müdahale etmekte her zaman fayda vardır. Burun kenarları genişse aynı zamanda burun kenarlarına müdahale ederek burun estetiğini daha görünür bir hale getirmek mümkündür. Burun estetiğini değerlendirirken bunun komşu organlarla bağlantısını mutlaka değerlendirmekte fayda vardır.

Burun Estetiği (Rinoplasti) nedir? Nasıl yapılır?Çünkü burun hem alın bölgesinde, yanak bölgesinde, ağız bölgesi ile komşu bir organımız, burun estetiği planlarken bu komşu organlara özellikle burnun uyumunu değerlendirmek her zaman önemlidir. Burun estetiği ile bize gelen hastalarda çoğunlukla solunum problemi olmakta. Peki solunum problemini hastayla birebir değerlendirmek her zaman önemli. Ağırlıklı olarak septom da deviasyon var olabiliyor.

Bunların hepsini birlikte aynı seansta ameliyattan önce değerlendirmek ve ameliyat sırasında hem estetiği hem de solunum fonksiyonları gidermek her zaman olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Ameliyat yaklaşık 2 saat sürüyor, bir gün sonra hastalarımız taburcu oluyor, bir hafta sonra hastalarımızın alçıları tamamen alınmış oluyor ve hasta tamamen işine dönmüş oluyor. Yaklaşık burnun tam oturması 6 ayla bir yıl sürmektedir. Burun estetiği ameliyatları hem sağlık hem de estetik anlamda önemli ameliyatlardır.

Biz plastik cerrahi doktorları olarak genelde minimum kesi yaparak minimum dokunarak en iyi sonucu almayı hedefliyoruz. O yüzden eğer ihtiyaç yoksa kapatırım plastiği tercih ederken ihtiyaç durumunda genelde ikinci ve üçüncü ameliyatlarımız gerekiyorsa bu durumlarda daha iyi bir görme alanı olsun diye açıkça plastiği de kullanıyoruz.

Piezo ultrasonik titreşimlerle kemik dokuyu kestiğimiz şekillendirdiği cihazdır. Bütün vakalarımız da bir piyasa tekniğini kullanmaya çalışıyoruz. Tabi kullanıp kullanmamak tamamen kendi tercihiniz. Bu ameliyatı çok iyi ya da çok kötü yapmaz ama kullanılması her zaman bir avantajdır.

Bütün burun ameliyatları estetik midir?

Zaten nefes almayla ilgili probleminiz varsa burun iç yapısını düzeltiniz. Ameliyat olarak zaten düşünülemez, görsel olarak müdahale ettiğimiz bizi sosyal hayattan uzak tutan, bizim psikolojimizi bozan bir görselimiz varsa bunu yüzümüze uygun doğal hale getirmek estetik olarak düşünmemiz gereken bir durumdur.

Burun Estetiği (Rinoplasti) nedir? Nasıl yapılır? Burun ameliyatlarında her zaman işler yolunda gitmeyebilir. Çünkü ne kadar güzel yapılsa dahi bunun bir iyileşme dönemi olacaktır. Bazen hastalarımız bize ikinci ya da üçüncü ameliyat istekleriyle gelebilmekte. Bizde bu durumda hastalarımıza gereken hizmeti verirken, bazen de kulaklarından veya kaburgalarından aldığımız dokularla bunu yeniden restore etmemiz gerekmektedir.

Biz plastik cerrahi doktorları olarak bazen hiç burnu olmayan hastalarda bile bunu yaparken yine bu dokuları kullanıyoruz, ilk ameliyatınız her zaman en büyük şansımız. Çünkü burun dokumuzun içerisindeki kıkırdak ve kemik yapılarının dokunulmamış halde istediğimiz şekilde kullanabileceğimiz şekil verebileceğimiz ilk ameliyatınız bize en büyük başarıyı getiren ameliyattır.

Ama gerektiği durumlarda ikinci ve üçüncü ameliyat gerekiyorsa bu konuda da yeterli hizmeti verebilmekte ve güzel sonuçlar alabilmekteyiz.

Yorum Yaz

73 + = 74