Burun Şeki̇llendi̇rme Ameli̇yatı

Burun estetiği 100 estetiği cerrahisinde en önemli yeri tutan en zor ve en yaygın ameliyattır. Bu ameliyat bilinenin aksine binlerce yıldan beri yapılagelen bir ameliyattır. Tabiki zamanın bilgi birikimine, teknolojisine uygun teknikler ve aletler ile yapılırdı. Zaman ilerledikçe bilimsel bilgiler de ilerleme kaydedince kullanılan aletlerde gelişti. Temel olarak kullanılan aletleri ikiye ayırabiliriz. Ilki ve vazgeçilmez olanı.

Burun Şeki̇llendi̇rme Ameli̇yatı

Aslında en klasik olanı ve en eskiden beri kullandığı çelikten yapılmış olan makas törpü ve kuş gibi klasik aletlerdir. Bu aletlerin en önemli avantajı pratik olması, uzun ömürlü olması ve teknoloji gerektirmesidir. Bunun yanında son yıllarda kullanıma giren elektrikle çalışan daha çok kemiğin şekillendirmeye ve kesmeye yarayan birtakım teknolojik aletlerde kullanıma girmiştir. 2 önemli konuya daha da yemek istiyorum bunlardan ilki.

Elektrikle çalışan teknolojik birtakım cerrahi aletlerin popülerliği dir adeta ameliyatı cerrahlar değilde aletler yapıyormuş gibi bir algı oluşturulması dır. Her şeyden önce şu unutulmamalıdır ki, hiçbir alet mucize değildir. Önemli olan o alet değil unutan elleridir. Ikinci olarak şunu izah etmek isterim ki, burun fonksiyonları her zaman burun şeklinden çok daha önemlidir. Bunun için de burun eti ve burun kıkırdağı olarak halk arasında tabir edilen.

Bizim tıpta konka ve septum dediğimiz bir takım organlar vardır ve işte burnun çok önemli fonksiyonlarını yerine getirmesinde bu organların işte bir çok büyüktür. Hekiminizden burun kıkırdağı ve burun etlerinin ile ilgili bilgi almayı unutmayınız. Kısacası cerrahi operasyonlarda kullanılacak aletlere değil, bu aletleri kullanacak olan tecrübeli cerrahlar özen gösteren ve şunu da belirtmek istiyorum ki, burun estetiği tabiki bizim için çok önemlidir.

Fakat nefes alan fonksiyonel bir burun her zaman bir adım önde olmalıdır. Hepinize sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Yorum Yaz

+ 13 = 14