Boyun ve Çene Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?

Net Çene Hattı Çok Önemli

Merhaba ben dr Arzu Yıldız dermatoloji uzmanıyım, bugün sizlerle 40 yaşlardan itibaren yavaş yavaş gündeme girmeye başlayan bir konuyla ilgili yazmak istiyorum. Bu da kendi hattınızın netliğini zaman içinde yavaş yavaş kaybediyor olması, daha ondüle daha girintili çıkıntı görüntüsünün olması, insanlar birbirleriyle karşılaştıkları zaman seni iyi gördüm, gibi ifadeler kullanıyorlar açıkçası pek çok kişi hani ne oluyor da karşısındakini iyi gördüğü hissine kapılıyor? Pek farkında değil.

Ama bu sosyal mesajlarını bizim karşıya veriyor olmamızın bir takım komponentleri var. Yüzünüzle ilgili, miniklerimiz ile ilgili. Bunlardan bir tanesi de çene hattınız.

Çene hattınız düzgün olmadığı zaman üzgün, yorgun, hatta kızgın bir ifademiz bile olabiliyor.

Çene hattının düzgünlüğünü bozan faktörler neler?

Boyun ve Çene Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?Bunlardan en önemlisi belki de platin adını verdiğimiz boynumuzu kaplayan kısın. Kuvvetli bir şekilde yüzün alt kısmının asılıp aşağıya doğru çekiyor olması, aslında bu asma hareketi hep var ama yaşla beraber kas tonu daha da artıyor ve etkisi daha belirginleşiyor.

Ne oluyordu da köşeleri daha çok aşağıya sarkıyor, hat bozuluyor, girinti çıkıntılar oluşuyor. Bir başka sebep bu netliğin bozulmasını yüzümüzdeki yağ yastıklarının hem hacimlerinde yaşadığı değişiklikler, hem de pozisyonlarında olan değişiklikler yani şöyle anlatalım.

Deri yağ yastıklarımız var, bu deri yağ yastıkları hacimlerini kaybediyorlar ve küçülüyorlar ruf alıyorlar ve bulundukları noktada bir çökme etkisi görülüyor. Ne oluyor deri yavaş yavaş aşağı doğru sarkmaya başlıyor, yağ yastıklarımızınsa hacmi artıyor ağırlaşıyor ve yaşla aşağıya doğru çekmeye başlıyorlar. Bu aşağı doğru çene çizgimizin netliğini bozuyor bir başka sebepte çene kemiğimizin fazla iri olması.

Peki biz bu konuda neler yapabiliriz?

Elbette cilt kalitesini artırıcı uygulamaları her zaman kullanacağız. Uygulayacağız ama cildi uyarmak ya da cildi beslemek tek başına bu hattı düzgün hale getirmeye yetmiyor. Bunu yapalım bu cepte. Ama bunun dışında özellikle kas tonu için ve hacim kayıpları için de bir şeyler yapmamız gerekiyor.

Boyundaki plastis makasının artmış tonu için botoks enjeksiyonu yapabiliriz. Çene hattında yaşadığımız hacim kayıpları ve sarkmalar içinde dolgu enjeksiyonları düşünebiliriz. Özellikle maliyet bölgesi dediğimiz kısımdaki çökmede, hidrolik asit dolguların tedavi edici bir etkisi var.

Hem oradaki hacim kaybını gideriyor ama aynı zamanda bu bölgede kurumaya bağlı dokuların su kaybetmesine bağlı fonksiyonunu yitirmiş, artık cildi gerektiği gibi, hak ettiği gibi asamayan bağların yeniden güçlenmesini ve cildi güzel bir şekilde aşmasını sağlıyor.

Hyalüronik asit dolgular dışında çene hattına uygulayabileceğiniz bir dolgu daha var o da radiusün yaptığı şey aslında cildin doğal kolajen sentezini artırmak, bunu içeriğindeki kalsiyum hidroksiapatit kürekleri ile yapıyor ve ciltte çene hattında doğal bir kontur ve germe etkisi ortaya çıkıyor.

Yaş almak kaçınılmaz kontrolü elimizde tutmak ve kaliteli bir yaş alma süreci mümkün.

Yorum Yaz

+ 57 = 58