Boy Uzatma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Boy uzatma genellikle bir doğumsal defekt olduğunda yani bir bacak boyu kısa olduğunda veya bir travma sonrasında bacakta kısalma meydana geldiğinde veya kozmetik uzatma nedeniyle bacak boyu uzatma uygulanabiliyor. Bacak boyu uzatma tekniği olarak 2 türlü ameliyat tekniğimiz var, bir tanesi dışarıdan bir sistem kurup kemiğin içindeki sistemle kombine ederek günde bir milimetre kadar uzatarak yaptığımız bir uygulamadır.

Bunu da genelde dışarıda bir sistem olduğu için kozmetik olarak hasta bazen bunu istemeye biliyor. Diğer sistemimizde manyetik çizgi dediğimiz bir sistem manyetik çivili, kestikten sonra kemiğin içerisine bir çivi yerleştiriyoruz. Bu çiviyi dışarıdan bir özel bir mıknatıs sayesinde çalıştırarak günde bir milimetre kadar uzatıyoruz.

Her 2 tekniğin kendine göre avantajları ve dezavantajları var. Birinci teknikteki dezavantaja gelecek olursanız dışarıdan bir sistem var bu sistem olduğu için.

Boy Uzatma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kozmetik olarak ve ciltte bir takım izler bıraktığından dolayı özellikle bayan hastalar bunu istemeyebilir. Avantajı ne malzemenin ucuzluğu avantaj olarak diğer sistemimizin avantajını diğer sistemimizde çok küçük kesilerden bu işlemi yapıyoruz.

Ciltte herhangi bir ciddi bir yara izi bırakmıyoruz, daha kozmetik oluyor. Manyetik çizgiler de 2 tane farklı çivi mevcut oluyor. Bunlardan bir tanesi ilk jenerasyon kullanılan çizgiler. Bu çizgiler hastalar genelde hastanın basmasına müsaade etmiyoruz çünkü içinde çarklı sistem var. Bıçaklı sistem bozulursa sistem çalışmıyor, ikinci ve yeni jenerasyonda ise hasta normal günlük ayağın üzerine basarak yürüyebiliyor.

 Günlük aktivitelerine devam edebiliyor. Bu tedavi süresini gelecek olursak, hastanın tedavi süresini 10 santimetrelik bir tedavi için yüz gün kadar tedavi gerekiyor. Ama yüz gün çarpı 2 bekleme süresi yani 300 günlük bir tedavi süresi oluyor.

Bu kısa bir tedavi yöntemi değil uzun bir tedavi yöntemi meşakkatli bir tedavi yöntemi. Bu yüzden hastanın sabırlı ve uyumlu olması gerekmektedir. Günümüzün teknolojik imkanların artması ve tecrübenin artmasıyla birlikte bu tür ameliyatları başarıyla gerçekleştirmekteyiz.

Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yaz

4 + 5 =