Botoks Uygulama Alanları Nelerdir?

Herkese merhaba ben doktor Dilek Eryılmaz dermatoloji uzmanıyım bugün sizlere botoksun kullanım alanlarından bahsedeceğim. Botoks hala dünya genelinde en çok yapılan ve en popüler estetik işlemdir. İçerisinde bir bakteriden elde edilen botulinum toksin bulunur. Botoks en çok kaş arası alın ve göz çevresi kırışıklıklarına kullanılır. Aslında daha çok dinamik yali mimik hareketleriyle oluşan kırışıklıklar üzerinde etkilidir.

Statik yani mimik yapıyorken var olan kırışıklıklar botoks ile açılır ancak tamamen kaybolmaz. Bu nedenle biz belli bir yaştan sonra düzenli olarak botoks yaptırılmasını ileride oluşacak kırışıklıkların önüne geçmek için önermekteyiz. Bunun dışında botoks, kaş kaldırma, burun ucu kaldırma gülerken burun yanlarında oluşan kırışıklıklar, ağız çevresi, kırışıklıkları ve boyun kırışıklıklarını da sıklıkla kullanılır. Botoksun bir diğer kullanım alanı ise aşırı terlemenin tedavisidir.

Botoks Uygulama Alanları Nelerdir?Özellikle koltuk altı el ve ayak aşırı terlemesi, kişi sosyal yaşantısında rahatsız eder. Son dönemlerde botoksun sık kullanım alanlarından biri de masseter botoksudur. İki durumda masseter botoksu yapıyoruz. Birincisi kadınlarda kare çene hattını oval hale getirmek, yani alt yüzü daraltıp daha estetik bir görünüm sağlamak, ikincisi ise diş sıkmanın tedavisi.

Botoks un başka bir kullanım alanı ise diş eti gülümsemesidir kişiyi gülerken üst diş etlerinin 3 milimetreden fazla görülmesi durumuna diş eti gülümsemesi botoks ile diş eti gülümsemesi düzeltilerek gülüş estetiği sağlanmış olur.

Bütün bu kullanım alanlarında botoksun etkisi yapıldıktan sonra üçüncü günde başlar ve 10 gün içerisinde istediğiniz etkiyi elde etmiş oluruz. Etki süresi ise yaklaşık olarak 46 ay kadardır. Terleme botoksu nda bu süre biraz daha uzun olmakla birlikte 6-9 ay kadardır. Kişiye özel planlanan ve uygun dozlarda yapılan botoks oldukça doğal ve güzel sonuçlar verir.

Herkese sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Yorum Yaz

+ 5 = 9