Botoks Kaç Yaşında Yapılır? – Botoksa Başlama Yaşı Kaç Olmalı

Botoksa Başlama Yaşı Kaç Olmalı

Merhabalar, bugün botoks benim için henüz erken mi sorusunun cevabını arayacağız. Kliniğimde hastaların bize başvurdukları zaman bir kişisel değerlendirme sürecinden geçiyorlar, beklentilerini öğreniyoruz. Arkasından değerlendirmelerini yapıp bir yenilenme plana çıkarıyoruz. Botoks da zaman zaman o yenilenme planı içinde bir yerlerde olabiliyor. Bazen 40, 50 yaş civarında bir hastanın sadece hanım acaba botoks benim için erken mi?

Belki birkaç sene sonra mı düşünmeliyim gibi? Sorularını alabiliyorum. Bu yazıyı da o yüzden hazırladım. Botoks gerçekten bizim için ne zaman gerekli, ne zaman başlamalıyız, geç mi kaldık? Herkes bu soruların cevabını kendisi adına bulabilsin diye, botoks mimik çizgilerinin belirginliği azaltmak için kullanılıyor. Nedir bu mimik çizgileri? Bizim yüz kaslarımız vücudumuzun her yerindeki diğer kaslardan çok farklı bir özellik gösteriyor, bir uçları kemiğe tutuluyor, son uçları da deriye tutunuyor böylece kasıldıkları zaman deriyi çekiş tipleri için bu çeşit çeşit kasın yüzümüze verdiği ifadelerle biz insani birtakım mimikler kazanıyoruz gülüyoruz kızıyoruz, heyecanlanıyoruz, ağlıyoruz, yüzlerce değişiklik yapabiliyoruz karşımızdakine duygularımızı ifade edebiliyoruz.

Botoks Kaç Yaşında Yapılır? Botoksa Başlama Yaşı Kaç OlmalıBotoks Kaç Yaşında Yapılır?

Bu güzel bir şey ama zamanla bu mimik kırışıklıkları, çevresel faktörlerin etkisiyle, derinin zayıflamasıyla beraber. Bu çizgileri sadece mimik sırasında değil de biz mimik yapmazken de belirgin hale gelmeye başlıyorlar. Botoks mimik çizgilerine sebep olan kasların gücünü zayıflatmak için, yumuşatmak için kullanılıyor ve yaklaşık etkisi 4 ay kadar devam ediyor. Botoksa şu yaşta başlanmalı diye çok net bir çizgi yok. Bu birisi için 25 yaşında güneşten, solaryumdan yoğun derece nasibini almış, sigara içen kendine iyi bakmayan fastfood beslenen birisinde mimik kırışıklıkları artık minik yapmazken de statik durumdayken de ortaya çıkmış çıkıyor olabilir.

Ya da 35 yaşında son derece sağlıklı kendine iyi bakan güneşten korunan, sigara içmeyen birisinde henüz ortaya çıkmamış olabilir. Hangi 25 hangi 35 ten bahsediyoruz? Dolayısıyla burada net bir yaş limiti vermek doğru değil. Benim için danışanlarıma anlatırken en çok kullandığım başvurduğum kriter şu, eğer mimik çizgisi hareket yapmazken, kendi orada sabit bir şekilde duruyorsa, o vakit botoksun zamanı gelmiş olabilir.

Ben botoksu bir parça önleyici amaçlı görüyorum, yani yüzün vektörünün aşağıya düşmesini ve mimik kırışıklıklarını gitgide gitgide daha da derinleşmesini engellediği için önemli.

Çizgiler derinleştiğinde ise maalesef sadece botoksla değil, çok daha kompleks bir takım farklı uygulamalarla yanıt aramak zorunda kalıyoruz. Sonuç olarak mimik kaslarınızı kullanmadığınızda kaz ayaklarınız, kaş ortası çizgileriniz ve alındaki çizgileriniz belirgin ise bu durumda sizin için botoks a başlama zamanı gelmiş olabilir.

Yorum Yaz

+ 15 = 25