Botoks Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Botoks artık herkesin bildiği en az bir kere uygulattığı çok basit ama çok etkili işlemlerden biridir. Fakat botoksla ilgili çok fazla yanlış şehir efsanesi bilgiler ya da tabu olmuş korkular mevcut biraz bunlara değineceğim.

Bugün başlangıç olarak botoks yılan zehri değildir.

Aslında botoks bir bakterinin ürettiği botulinum toksin delinen bir nörotoksindir.

2 Etki süresi 6 ay diye söylenen herkesin kafasında oluşmuş bir şehir efsanesi söz konusu.

Aslında etki süresi 3-4 aydır. Elbette ki bu kişinin cilt tipine göre metabolizma hızına kullandığı ek ilaçlara herhangi bir hastalığı olup olmamasına göre değişecektir. Bazen 2-3 aylar, bazen de 7-8 ay da uzayabilir.

3 Tekrarlayan uygulamalarda etki uzar mı

Elbette kaslarımızın gücü azalacağından etkimiz uzayacaktır ama unutmayalım. Cildimiz her bir yıl bir önceki yıldan daha ince, daha kuru, daha yıpranmış hale geliyor dolayısıyla güçlü katılmasa bile bizim ufacık bir hareketimiz de verimiz daha hızlı buluşuyor.

Botoks Hakkında Doğru Bilinen YanlışlarKırışıklıklar daha az ortaya çıkıyor. Yani zamanlı evet genç yaşlarda etki artacaktır. Süre uzayacaktır ama bir süre sonra tekrar düşmeye başlayacaktır. Ama bende eskiden çok uzundu, şimdi niye düştü anlamıyorum. Çok da düzenli yaptırıyorum diyen ileri yaşlı hastalarla bu şekilde karşılaşıyoruz. Burada ne uygulamada ve uygulayan da ne de kendinize bir problem aramanıza gerek yok bu süreç normal.

4 Eskisinden daha kötü olur muyum?

Elbette ki hayır, daha kötü olmazsınız. Botoksu yaptırdınız ve bıraktınız. bir süre sonra kasım’ın eski gücüne kavuşacaktır. Bu yüzden zaten tekrar tekrar yapıyoruz. Başlama yaşı herkes için farklıdır. Bazen 40 yaşında hiç kılın olmayabilir. O zaman yaptırmaya gerek yok.

Bazen 25 yaşında kırışık çok fazla olduğu için botoksa başlamanız gerekebilir. Yani spesifik bir yaştan bahsetmek doğru değil. Unutmayın ki önemli olan doğru hekim doğru uygulama hekiminizle karşılıklı yapacağımız konsantrasyon sonucunda zaten en iyi tedavi ulaşacağımıza inanıyorum.

Hepinize sağlıklı ve mutlu günler güzel kalın.

Yorum Yaz

8 + 2 =