Bebeklerde Uyku Bozukluğu Ve Bebek Uyutma Teknikleri

Bebeğiniz uykuya kendi kendine dalamıyor ve uyanınca uyku döngüsünü atlatamıyorsa kendi kendine uyumayı bilmiyor diyebiliriz. Şimdiye kadar yüzlerce farklı uyku problemi olan pek çok bebek gördüm ve bir o kadar aileyle çalıştım, ancak burada en sık karşılaştığım alışkanlıklara yer vermek istiyorum.

SALLAYARAK UYUTMA

Sallamak aslında bebeğinizi bayıltmaktır. Hızlı sallanan bebekler uyumaz, bir nevi kısa süreliğine bayılırlar. Tüm insanların beyninde bir bölge vardır ve sallandıkça, özellikle hızlı sallamada bu bölge uyarılır, başımız döner ve gözlerimizi kapatırız ama bu uyuduğumuz anlamına gelmez. Tam bir dinlenme haline geçemeyiz. Özellikle çocuklar şiddetli sallama sonucu uykuya dalarlar ama hafif uyku dediğimiz evreye geçtikleri için uykuya daldıktan kısa bir süre (30-45 dakika) sonra uyanırlar. Uyanma sebepleri sallamanın etkisinin geçmesi ve derin uykuya geçişi bilmemeleridir. Üstelik bu hafif uyku kısmında bebeğinizin büyüme hormonu çalışmaz ve beklendiği üzere huysuz, mızmız, uykusunu almamış bir şekilde uyanır. Sallayarak uyutma en sık karşılaştığımız kötü uyku alışkanlıklarındandır.

Neden bebekleriniz sallandığında uykuya geçer bilmek ister misiniz? 9 ay boyunca bebeğiniz karnınızda, yani en güvendiği yerdeydi ve sizin her hareketinizle tıngır mıngır sallanarak uyumaya alışmıştı. Bu nedenle, dünyaya geldikten sonra da kucağınıza alıp ileri geri salladığınızda rahatlıkla uyuması normaldir. Çünkü kendini anne karnında gibi hisseder. Yanlış olan, bu güveni ona vermek için hızlı sallamayı kullanmak ve sallamayı bir bağımlılık şekline dönüştürmektir. Daha da kötüsü, şiddetli sallamalar sarsılmış bebek sendromuna yol açabilir. Sarsılmış bebek sendromu, bebeğin şiddetle ve düzenli olarak sarsılmasıyla oluşur. Bunun mümkün olacağına ihtimal vermiyor olabilirsiniz, ancak sarsılmış bebek sendromuna oldukça sık rastlanır.

EMZIREREK UYUTMA

Bebeklerde Uyku Bozukluğu Ve Bebek Uyutma TeknikleriUykusu gelen bebeğinizi beslemek için değil, uyutmak için emzirirsiniz. Elbette başlarda çok küçük olduğu için emerken uyur, siz de uyudu diye kıpırdamazsınız. Aman kalkmasın, belki uyanır diye düşündüğünüzden gazını bile çıkaramazsınız. Kısa bir süre sonra belki gaz sanıcısı yüzünden uyanır çünkü sindirmeden uyumuştur. Belki de kucağınızda ve memede uykuya dalmanın etkisiyle uyanır ve siz tekrar memeye alarak uyutmaya çalışırsınız. Belli bir zaman sonra bir bakarsınız ki bu, hayatınızın bir döngüsü haline gelmiş. Artık emmeden uyumayan bir bebeğiniz ve yanından kalkınca uyanan, devamlı emerek uykuya dönmek isteyen bir çocuğunuz var. Çoğu aile bu senaryoyu çok iyi biliyor ama bunu değiştirmek sizin elinizde. Türkiye’de maalesef özellikle 0-2 yaş aralığındaki çocukların çoğu emzirerek uyutuluyor. En büyük yanlış ise bebeğin acıktığı için uyandığına inanılmasıdır. Bu durum yenidoğan döneminde elbette doğrudur ama bebeğiniz 6. ayını geçtiyse ve saat başı uyanıp kısa süreli emiyor ve tekrar uykuya geçiyorsa üstelik genelde aynı saatlerde uyanıyorsa bunun nedenini açlık olarak açıklayamayız.

Bebeğinizin gece beslenmeleriyle ilgili mutlaka doktorunuza danışın ama özellikle bu bahsettiklerimi yaşıyorsanız üzgünüm; sizin bebeğiniz meme bağımlısı diyebiliriz. Uyanma sebebi maalesef uyumayı bilmemesi ve tekrar uykuya dalmak için emme alışkanlığına başvurmasıdır. Pilates topu üzerinde zıplayarak uyutma: Kulağa komik gelebilir ama bazen uyusun da nasıl uyursa uyusun deriz ve çaresizlikten her şeyi yapabiliriz. Işte bu uyutma şekli için de çağımızın modası diyebiliriz. Bu hoplatma, zıplatma çocuğu aslında sersemletiyor ve anlık uykuya geçmesini sağlıyor. Arabaya binip şehir turu atma: Özellikle yenidoğan döneminde ailelerin sıkça denediği bir yoldur.

Araç koltuğunda bebek kendini rahat hisseder, anne karnındaymış gibi sarmalanmak hoşuna gider ve arabanın hafif sallantısıyla daha hızlı uykuya geçer. Bu metodun en büyük sorunu çok pahalı olmasıdır. Peki bu yönteme güvenebilir miyiz? Tabii ki hayır, araba yolculuğu sona erip bebek kendi yatağına yatırıldığında hemen uyanır. Bu nedenle de pek uzun soluklu bir yöntem değildir. Saç çekerek, kulak memesiyle oynayarak uyuma: Bu özellikle 1,5 yaş sonrası çocuklarda rastladığımız bir durumdur. Burada anne ya da babaya – çocuğu uyutan kişiye – karşı bağımlılık söz konusudur. Bazen annenin kulak memesi ile oynayarak uykuya dalma, saçını çekme, devamlı ten temasında bulunma gibi çeşitleri görülür. Bebeğiniz nasıl uykuya dalarsa, her seferinde aynı şekilde uyutulmak isteyecektir!

Yorum Yaz

41 − = 38